Milloin Jumala lupasi nykyisen maa-alueen juutalaisille,?
Miksi juutalaiset eivät ole asuneet aina Israelissa ?
42
905
Vastaukset
- Anonyymi
Liian vaikea kysymys.
- Anonyymi
En nyt löydä Raamatun kohtaa. Minun pitäisi lukea Raamattua enemmän. Kaikkien pitäisi. Juutalaiset hajotettiin 70 jKr ympäri maailmaa. Jossakin kohtaa Raamatussa mainitaan, että aikojen lopulla Jumala kokoaa heidät takaisin. Ja Jeesus sanoi, että sama sukupolvi, joka näkee tuon 'viinipuun lehteen puhkeamisen' näkee hänen paluunsa. Israel sai Luvatun maan takaisin YK:n päätöksellä 1948. Jos sukupolvi on psalmissa 90 mainitut 70-80 vuotta, uskovien kristittyjen ylöstempaus tapahtunee pian! Sen jälkeen on seitsemän vuotta antikristuksen aikaa. Sitten Jeesus tulee takaisin, tuhoaa vihollisensa Harmagedonissa ja asettuu hallitsemaan Jerusalemiin tuhanneksi vuodeksi. Sen jälkeen on viimeinen tuomio syntisille. Sitten Jeesus luo uuden taivaan ja uuden maan.
Monet uskovat, että ylöstempaus olisi tällä viikolla, pasuunajuhlien aikana, kun soitetaan viimeistä sadasta pasuunanasoitosta.
Israelia juutalaiset eivät enää koskaan menetä. Heitä kuolee vielä paljon. Jeesuksen hallitessa Israel on maailman tärkein valtakunta. Rukoillaan, että mahdollisimman moni juutalainen uskoisi Jeesukseen, Messiaaseensa, jo nyt, ja pääsisivät turvaan pian alkavalta kauhujen kaudelta. Sama koskee pakanoita. Kukaan ei pelastu ilman Jeesusta.- Anonyymi
Ameriikassa juutalaisuus on katoamassa seka-avioliittojen myötä
Islamissa se ei ehkä ole niin suuri vaara kun islamista luopuminen ei helpolla onnistu. Esim tytöt eivät saa mennä naimisiin ei- muslimin kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ameriikassa juutalaisuus on katoamassa seka-avioliittojen myötä
Islamissa se ei ehkä ole niin suuri vaara kun islamista luopuminen ei helpolla onnistu. Esim tytöt eivät saa mennä naimisiin ei- muslimin kanssa.Itse asiassa Amerikan seka-avioliitoissa 2/3 kasvattaa lapsensa juutalaisiksi, joten ne vain kasvattavat juutalaisten määrää.
Amerikkaan muuttanut muslimi saa mennä naimisiin kenen kanssa haluaa ja vaihtaa uskontonsa miksi haluaa tai luopua siitä kokonaan. Moni ex-muslimi on käyttänyt tätä hyväkseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa Amerikan seka-avioliitoissa 2/3 kasvattaa lapsensa juutalaisiksi, joten ne vain kasvattavat juutalaisten määrää.
Amerikkaan muuttanut muslimi saa mennä naimisiin kenen kanssa haluaa ja vaihtaa uskontonsa miksi haluaa tai luopua siitä kokonaan. Moni ex-muslimi on käyttänyt tätä hyväkseen.Joo miesmuslimit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa Amerikan seka-avioliitoissa 2/3 kasvattaa lapsensa juutalaisiksi, joten ne vain kasvattavat juutalaisten määrää.
Amerikkaan muuttanut muslimi saa mennä naimisiin kenen kanssa haluaa ja vaihtaa uskontonsa miksi haluaa tai luopua siitä kokonaan. Moni ex-muslimi on käyttänyt tätä hyväkseen.Lue Wikipedia. Siellä sanotaan että seka-avioliitot ovat paha uhka juutalaisyhteisölle ameriikassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue Wikipedia. Siellä sanotaan että seka-avioliitot ovat paha uhka juutalaisyhteisölle ameriikassa.
Juutalaisyhteisöt ovat aina huolissaan uhkien takia. Se on pitänyt ne elinvoimaisina jo yli 3000 vuotta.
- Anonyymi
EI JUMALA OLE HEILLE MITÄÅN MAATA LUVANNUT EIKÄ ANTANUT
Olette te hassuja tyhmiä tolloja.
ikävä vaiva teillä kuvitella - Anonyymi
"Kukaan ei pelastu ilman Jeesusta."
Kuten Barnabaan evankeliumissa todetaan:
"Jumala säästää kuritukselta ne, jotka tekevät hyvää, missä tahansa he asuvatkin. Job asui epäjumalanpalvojien keskellä. Ja Mooses kirjoitti vedenpaisumuksen ajasta: "Nooa löysi armon Jumalan silmissä." Aabrahamilla taas oli uskoton isä, joka veisti ja palvoi patsaita, kuviteltuja jumalia. Loot asui maansa pahimpien ihmisten keskuudessa.
Ei ole oikein rankaista ihmistä, joka sattuu asumaan epäjumalanpalvojien keskuudessa.
Samoin kuin tuli polttaa kuivan aineen ja nielaisee sen puulajia erottelematta, niin myös Jumala armahtaa jokaisen oikeamielisen, tekemättä eroa uskonnon tai kansalaisuuden perusteella." Juutalainen odottaa messiasta. Onko kyseessä messiaaninen Juutalainen, eli tietynlainen kristitty, vai Juutalainen, sanan varsinaisessa merkityksessä, eli sellaisen henkilön jälkipolvea joka ei Jeesuksen aikana uskonut?
- Anonyymi
Eikö avaajalle riitä yli 3 000 vuotta yhtäjaksoista asumista?
Jos hiuksia halotaan, niin heprealaisista tuli juutalaisia vasta, kun kymmenen heimoa oli viety pakkosiirtolaisuuteen ja Juudan kuningaskunnasta tuli ainoa heprealaisvaltio.- Anonyymi
ja nyt saa antaa arabeille,
samaa kyytiä,
jota itse aivat 30 luvun saksassa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja nyt saa antaa arabeille,
samaa kyytiä,
jota itse aivat 30 luvun saksassa...30-luvun Saksassa juutalaisten määrä puolittui. Israelin arabiväestö taas on kasvanut yli kymmenkertaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
30-luvun Saksassa juutalaisten määrä puolittui. Israelin arabiväestö taas on kasvanut yli kymmenkertaiseksi.
siinäpä oiva syy,
listiä arabeja urakalla... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
siinäpä oiva syy,
listiä arabeja urakalla...Olet seuraavassa elämässä arabi.
- Anonyymi
Israel perustettiin v.1948 palestiinalaisten maille.
Vähän niinkuin ameriikan intiaanit joutuivat maahantunkeitujien alistamaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel perustettiin v.1948 palestiinalaisten maille.
Vähän niinkuin ameriikan intiaanit joutuivat maahantunkeitujien alistamaksi.Israel perustettiin Kansainliiton aikanaan juutalaisten kansalliseksi kodiksi määrittämälle Palestiinan mandaatin maalle, minkä myös YK peruskirjassaan on vahvistanut. Mandaatin asukkaissa oli sekä arabeja että juutalaisia, jotka olivat siis kaikki palestiinalaisia. YK suositteli kummallekin ryhmälle oman valtion perustamista, minkä juutalaiset tekivätkin, mutta arabit kieltäytyivät päättäen ratkaista raja- ja valtiokysymykset sodalla. Sodan lopputulos vain ei sattunut heitä miellyttämään, joten he siirtyivät vaatimaan paluuta sotaa edelliseen tilaan kuitenkin edelleen kieltäytyen tunnustamasta juutalaisvaltiota. Tämä on kertautunut sittemmin useasti, lisämausteena Palestiinan arabien itselleen eksklusiivisesti omima "palestiinalaisen" käsite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel perustettiin v.1948 palestiinalaisten maille.
Vähän niinkuin ameriikan intiaanit joutuivat maahantunkeitujien alistamaksi.MAA VARASTETIIN ja koko homma laitonta.äTeillä in viileä paljon tajuamatta todellisuutta.
Miksi te niitä reptiili apinoita palvotte? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MAA VARASTETIIN ja koko homma laitonta.äTeillä in viileä paljon tajuamatta todellisuutta.
Miksi te niitä reptiili apinoita palvotte?Sul kokemusta?
- Anonyymi
Israel luulee että sota loppuu arabijohtajis surmaamslla. Niitä nousee kuin sieniä sateella surmattujen tilalle.
Tämä voi olla lopun alkua Israelin valtiolle kun koko raivon vallassa oleva rabimaailma on vastassa.
Saattaa käydä niin että Israel katoaa maailmankartalta ja juutalaiset muuttavat Ameriikkaan omiensa pariin.
Seka-avioliittojen myötä juutalaisuus katoaa vähitellen.- Anonyymi
Arabit luulevat, että Israel poistuu juutalaisia surmaamalla. Väärin luultu.
Koko arabimaailma ei sodi Israelia vastaan. Suurin osa sotii toisia arabeja vastaan ja Israelin asevoimissa palvelee runsaasti arabeja.
Juutalaisuus ei ole katoamassa minnekään, vaan he kuuluvat harvoihin synnyttämällä lisääntyviin kansoihin.
- Anonyymi
Eivät ne isiä realin perustajat ole,koskaan siellä alueella asuneet.
Valhetta kaikki.
Palajstukset tulossa.- Anonyymi
Israelin perustivat nimenomaan maassa asuvat juutalaiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israelin perustivat nimenomaan maassa asuvat juutalaiset.
VALHETTA.
SAATAN PALVOJA Suurin roisto pankkiiri ROTSCHILD SEN KAAPPASI, varasti
Palestiinalaisilta.
Herätkää jo unesta hölmöläiset!
Idiootteja olette. Ei,kirjat ei koulutmoel kertonut totuutta.
Kuulettepa että kaikki asiat ovat Niinijoki sanoo ja media kertoo.
ENTÄ KUN EI OLE mikään niinkuin luilette maailamssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VALHETTA.
SAATAN PALVOJA Suurin roisto pankkiiri ROTSCHILD SEN KAAPPASI, varasti
Palestiinalaisilta.
Herätkää jo unesta hölmöläiset!
Idiootteja olette. Ei,kirjat ei koulutmoel kertonut totuutta.
Kuulettepa että kaikki asiat ovat Niinijoki sanoo ja media kertoo.
ENTÄ KUN EI OLE mikään niinkuin luilette maailamssa.Kun noin paljon tiedät, mikset kerro syytä miksi Israel itsenäistettiin rotan vuonna ja rotan tuntina, keskiyöllä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israelin perustivat nimenomaan maassa asuvat juutalaiset.
Ei. Vaan Rotschildin mafia.
- Anonyymi
Juuatakis mafia ei ole sieltä kotoisin.
RotChild otti maa alueen haltuunsa.Valhetta ja rikoskia.
https://x.com/Uncommonsince76/status/1851646330063511608?s=19
Tässä valhe on eteni jolla ollut. Jutut keksi. - Anonyymi
Nyt voi passilla päästä pitkälle tosi vapaasti.
- Anonyymi
Kaininsukuiset eivät ole ihmislajia vaan lucifer naphometin saatanan,palvojia ja pedofiilejä
- Anonyymi
Kaininsukuiset ovat ihmislaji.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaininsukuiset ovat ihmislaji.
Joo, mutta edomilaisia on kartettava. Tunnistaa kuulemma karvaisuudesta.
- Anonyymi
Luciferilainen valejuutalainen Ashkenazi Khazarian Mafia (KM / alias The Synagogue Of Satan) haluaisi maailman uskovan, että "juutalaiset" ovat ainoita todellisia israelilaisia. He peittävät itsensä juutalaisella uskonnolla (juutalaisuudella) piilottaakseen rituaalinsa (musta magiikka, kabbala ja noituus) ja todelliset babylonialaiset kanaanilaiset luciferilaiset saatanalliset juurensa (uhraavat / palvovat lusiferialaisia jumalia, kuten Baali, Baphomet, Moloch, Lucifer, ja paholainen). He keksivät termin " antisemiittiset " kumoamaan kaikki väitteet, jotka yrittävät paljastaa väärennettyjä juutalaisia, vääriä israelilaisia tai Khazarian mafiaa. Israelin kansa, joka väittää olevansa " Jumalan valittu kansa ", on todellisuudessa vääriä israelilaisia, jotka polveutuvat Kanaanista, Askenazista, Ismaelista ja Esausta.
- Anonyymi
Mistä tämä käsitys on peräisin?
- Anonyymi
Älykkäimmät muutti muualle.
- Anonyymi
Miksi olisi? Se ei ole heidän maa.
Se on loistava kauppapaikka, maantieteellisesti maailman ehkä arvokkain. Tottakai se on "juutalaisille luvattu", sen kovempaa kauppamiestä kuin juutalainen ei ole.- Anonyymi
Viimeksi maan ovat siis luvanneet juutalaisille Kansainliitto ja YK.
- Anonyymi
YK. n pitäisi tehdä rauhaan tähtäävä päätös, että kaikki kansat yhdessä auttavat Israelia tuhoamaan terrorijärjestöt, mm. Hamas ja Hizbollah. Onhan selvää, ettei Israel voi lopettaa puolustautumistaan murhaavia terroristeja vastaan.
EU on määritellyt Hamasin terroristijärjestöksi. Suomi on siinä mukana, siis tukemassa terrorismia ja repimässä Israelia kahtia. Miksi Suomi sallii Hamasin toiminnan?
Hamasin vuonna 1988 kirjoitetussa peruskirjassa vaaditaan Israelin valtion tuhoamista. Tässä nyt siis olemme mukana yhdessä kaikkien kanssa, jotka vaativat ns. kahden valtion mallia toteutettavaksi pääkaupunk8inaan Jerusalem.
Samarian ja Juudean alueet (Gaza ja Länsiranta) pitäisi ensi tilassa liittää virallisesti Israeliin ja tämän hallinnon piiriin. Tämä on oikeudenmukaista. - Anonyymi
"Minä tuotan Jaakobista siemenen ja Juudasta vuorteni perillisen, ja minun valittuni saavat periä maan ja minun palvelijani saavat siinä asua. " Jesaja 65: 9
- Anonyymi
Abrahamille se jo luvattiin, noin 4000 vuotta sitten.
- Anonyymi
VALHEITA KAIKKI mitä ne roistot nimikkeet sanovat.
Uskomatonta että on kuin tyhmiä lähimmäisiä sekoja - Anonyymi
tähän on turhaa Jumalaa sotkea syyt on ihan muualla
- Anonyymi
Toivotaan hyvää palestiinalaisille, jotka nyt siirretäänkin Somalimaahan. Siellä saavat alkaa itse huolehti itsestään. Kyllä he oppivat kun eivät saa ruokaa elleivät itse hanki sitä. Avustusrekat eivät liikennöi Somaliaan.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä372071Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1821500- 941401
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421209- 1151108
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351050Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251000- 74960
- 70894
- 250886