Näin kun kaupassa mummo keuli ostoskärryillä ja kulmantakaa tuli niin lujaa että oli kärryt kahdella pyörällä, siis toisenpuolen pyörät ilmassa. Mummulla kuola valui ja hoki minä ensin kassalle.
Vastaukset 8
- Anonyymi
Sastamalassa on koko Pirkanmaan parhaassa ja terveimmässä kunnossa olevat ikääntyneet ihmiset. Kauppa-asiat pyritään aina hoitamaan itse. Asiointiapuun turvaudutaan vain sairastapauksissa.
Kaupassa asioidaan ripeästi, ja määrätietoisesti, eikä suotta haaskata myymälähenkilökunnan työaikaa.
Laiskistuneet, ylipainoiset ja huonossa kunnossa olevien nuorten on turhaa tulla maleksimaan kaupalle niihin aikoihin, kun terveet ja ripeät seniorit suorittavat päivittäisiä hankintojansa.
Menköön pulska, irtokarkkisukupolvi myöhempään aikaan kaupalle. Illalla on heille rauhallista ja turvallista, jos eivät kerta vanhemman väen tahdissa enää edes kaupallakaan pärjää. - Anonyymi
Sellaiset kunnalliset asiointiavustajat, mässyjen ostoavustajat ja irtokarkkipussien täyttäjät pitää ohjata nuoremmalle sukupolvelle.
Nehän tässä on hätää kärsimässä. On puhelimen ja somen tuijottelusta tullut paljon nuorille psyyken ongelmia. Ne alkavat kaikin puolin olla muutenkin enemmän tuen tarpeessa. - Anonyymi
Ei ole ihme että nuoret keulii mopoilla ja pyörillä jos mummot kaupassa ostoskärryillä, kaikille kaupparauha ilman keulimista.
- Anonyymi
Minä ainakin haluaisin nähdä noin reippaan mummon asiointireissullansa.
Mikähän kauppaliike on ollut kyseessä, ja mihin kellonaikaan tuo vauhtimummu on siellä nähty? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä ainakin haluaisin nähdä noin reippaan mummon asiointireissullansa.
Mikähän kauppaliike on ollut kyseessä, ja mihin kellonaikaan tuo vauhtimummu on siellä nähty?Kirjoitus on aloittajan vilkkaan mielikuvituksen tulos.
- Anonyymi
Veikkaan että on tapahtunut Prismassa tuo. Siellä peruuttelevat eläkeläiset kolhii autojansa jo parkkipaikalla. On semmoisia salakavalia tolpparivistöjä ja pitkiä punaisia suojateitä siellä ja täällä. Vauhkoksi sellaisesta tulee, kun pääsee kaupan puolelle.
- Anonyymi
Tarjoushaukka-mummo! Kahvee oli tarjouksesa. Loppukliimaksi oli viä kassalle etuileminen.
- Anonyymi
...joskus muuten se kärryn pyörä lotkottaa niin missä on pit stop?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100832
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.362831- 76630
- 50615
- 65605
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25540Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei123539Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48537