Teatterin avustus on 2000000 euroa. Se ei riitä.
Minä olen luullut, että teatteri elää lipputuloilla.
Minä teen pajassani tiettyä metalliesinettä ja minä elän niiden myyyntituloila.
En ole käynyt kuin kerran elämäni aikana teatterissa, silloinkin lähdin väliajalla pois, kun en jaksanut sitä lässytystä kuunnella ja katsella.
Miksi minun verirahoilla pitäis ylläpitää kylttyyriä. Häh.
Minä olen luullut, että teatteri elää lipputuloilla.
Minä teen pajassani tiettyä metalliesinettä ja minä elän niiden myyyntituloila.
En ole käynyt kuin kerran elämäni aikana teatterissa, silloinkin lähdin väliajalla pois, kun en jaksanut sitä lässytystä kuunnella ja katsella.
Miksi minun verirahoilla pitäis ylläpitää kylttyyriä. Häh.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos ei pärjää omilla tuloilla pitää lopettaa tatteri.
Ja testteriväki on pääasiassa vasemmistolaisia.
Joka päivä on televisiossa joku itkemässä kulttuurin leikkauksista.
Itse en ole tarvinnut kulttuuria koskaan, en nyt, enkä tulevaisuudessa.
Laittakkoon teatteri lippujen hinnat niin korkeiksi, että riittää kuluihin.
Silloin käyttäjät maksaa.
Hah hah, juu justiinsa.. väännäs lisää koruja vaa.
200 tonnia on pikkuraha teatterin menoissa ja vain lisäavustus.
Teatterin lipputulot tuottaa yleensä 2-10% sen menoista ja veronmaksajat kustantaa loput- Eli teattaerilipun pitäisi maksaa 300-500e ja katsojamäärä'n pysyä samana ennenkuin se elättäisi itsensä.
Teatteri alkaa olla aikansa elänyt keksintö koska telkkari hoitaa sen homman ja sen sijaan että isolla budjetilla tehdään muutamille sadoille ihmisille esitys tekee telkkari samalla rahalla sadoilletuhansille. Teatterit saisi lopettaa kokonaan.
Teatteri sai viime vuonna veronmaksajilta millin ja käytti 1,5 milliä.
Nyt sitten ruinataan lisää rahaa.
Siellä teatterilla on niin koppava eteismies että potkut joutaisi antaa ..kaapin kokoinen ukko.
Mutta onhan se kiva elämys joskus käydä teatterissa, ja kun liput ovat vieläpä melko halpoja sinne. Tulisiko käytyä jos lippu maksaisi monta sataa euroa. Viimeksi käytiin perheen kanssa teatterissa, ja oli mahtava kokemus kaikille, liput oli siedettävän hintaiset.
"liput oli siedettävän hintaiset."
No ei ole. Maksat teatterilipuista veroissa vaikket koskaan kävisi.
Todellinen lipun hinta on useita satoja euroja eli kallista tarpetonta luxusta.
Teevee hoitaa nykyään teatterin tehtävät.
Käypä joskus teatterissa, on se hieman eri kuin teevee.
Ei yhtään kaupungin eikä valtion rahaa, nää on just niitä mistä pitää alkaa karsimaan. Samoin kirjastot, vuodessa menee noin 6 miljoonaanaa euroa verorahoja.
Siis pelkästään kirjaston toimintaan.
Paljonko teatterit saa valtiolta tukea vuodessa? Entä kirjastot(ilmaiseksi olen saanut käyttää)? Entäpä jos sitä vertaa siihen televisioon? Paljonko televisio saa vuodessa tukea valtiolta(katsellut ilmaiseksi tv-lupa aikana jo)? Mites tieinfra(katuvalot,päällyste yms. Ollut mukava itse ajella hyviä teitä) Terveydenhuolto(olen saanut käyttää lähes ilmaiseksi vertaa muihin valtioihin)? Koulutusjärjestelmä(olen saanut käyttää ilmaiseksi vertaa muihin valtioihin)? Yritystuet(itse saanut kans yritykselleni monella eri muodolla) Sosiaalituet(koulutus,työttömyys,sairaslomat) sosiaalitukia myös itse saanut.
Veteraanit saivat aikanaan tukea(tuskin kukaan sitä olisi alkanut pois ottamaan, ehkäpä heille kustannettiin esim teatteriin käyntejä tai vastaavia virkistystoimia joissa saivat tavata toisiaan henkilökohtaisesti ja vaihtaa kuulumisia). Tuet on aika monimutkainen viidakko. Puolesta ja vastaan argumentteja varmaan joka asiaan. Pitäkää huolta toisistanne ja itsestänne. Raha ei kaikkea ratkaise.
Paljon on hyviä asioita verorahoilla mutta teatterit, oopperat ja baletit ei niihin kuulu.
Se on niin pieni murunen kaikesta verorahoista, ettei sillä ole mitään merkitystä. Suurin kulu on eläkkeet ja hoivapalvelut, niistä voisi karsia, ne on aivan ylimitoitettuja siihen nähden mitä nää nykyiset eläkkeen saajat on eläkerahoja maksaneet. Hoivapalveluista voisi karsia myös, muualla euroopassa vanhusten hoivaaminen on jälkikasvun vastuulla. Suomessa vanhukset vain sysätään laitokseen, ja kerran vuodes jälkikasvu käy moikkaamas.
Puupää-petturipersulla on linnun aivot. Tyhjä pää.