Wolttikuski pysäköi äsken Suupalla autonsa paikkaan, jossa pysäköinti on liikennemerkillä kielletty. Laittoi vain hätävilkut päälle ja lähti menemään temppunsa kanssa.
Hätävilkkuja saa käyttää vain, jos ajoneuvo on onnettomuuden, vaurion tai muun pakottavan syyn johdosta jouduttu pysäyttämään paikkaan, jossa se voi aiheuttaa vaaraa muille liikenteelle.
Onko laillisen parkkipaikan puute sellainen "pakottava syy"?
Hätävilkut eivät oikeuta pysäköimään
12
909
Vastaukset
- Anonyymi
Hemmetti. Lähti menemään reppunsa kanssa, ei temppunsa kanssa
- Anonyymi
Hyvä kun joku matu tekee töitä,
älä sitä kadehdi tyhmä reppana,
hienoo kun joku sullekkin kuskaa ruokaa , kun et ite jaksa,
todella komeeta kun joku viittii tuotakin työtä tehdä nälkäpalkalla,
koita nähdä hieman enemmän positiivista ja laajemmin asioita,'
sinun maailmasi on todella pieni ja yksinkertainen.
Joo joo säännöt ja lait, kyllä kyllä reppana....- Anonyymi
Joku on sinunkin aamumuroihisi kussut kun noin katkeraa tekstiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku on sinunkin aamumuroihisi kussut kun noin katkeraa tekstiä.
Sinullahan se herne meni,
lue uudestaan tai luetuta jollain täysjärkisellä,
kun et itse ymmärrä, ettet ymmärrä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinullahan se herne meni,
lue uudestaan tai luetuta jollain täysjärkisellä,
kun et itse ymmärrä, ettet ymmärrä.Sinun mielestäsi liikennesääntöjä ei siis tarvitse noudattaa? Sääntöjä voi rikkoa silloin kun se sinulle itsellesi sopii.
- Anonyymi
Tieliikennelaissa lukee tarkalleen ottaen seuraavaa:
51 §
Hätävilkkukytkennän käyttäminen
Pysäytetyssä tai pysäköidyssä ajoneuvossa saa käyttää suuntavalojen hätävilkkukytkentää, jos ajoneuvo on onnettomuuden, vaurion tai muun pakottavan syyn johdosta jouduttu pysäyttämään sellaiseen paikkaan, jossa se voi aiheuttaa erityistä vaaraa muulle liikenteelle. Hätävilkkukytkentää saa käyttää myös liikkuvassa ajoneuvossa varoittamaan muita tienkäyttäjiä välittömästä vaarasta. - Anonyymi
Mitä laiskimukset näette vaivaa,
kun joku ahkeroi pienellä palkalla ja elättää perheensä,
puutu omaan pysäköintiisi,
tekisit samassa tilanteessa satavarmasti ihan saman lailla,
töitänsä he vain tekevät, samoin monet muut pysäköivät jakeluautot, poliisit, taksit jne.
näin se on ja koita kestää.....- Anonyymi
Kyllä minä kestän, ja noudatan liikennesääntöjä. Mutta näkyy olevan vallalla se, että omasta mielestä kaikkia sääntöjä voi soveltaa silloin kun se itselle sopii.
- Anonyymi
mää pidän hätävilkut päällä aina kun ajan motarilla jonkun idiootin perässä 80 vaikka sais ajaa 120. yleensä näillä pelleillä on vielä takavalot pimeenä, silloin annan myös ledipatterin valaista idiootin kaljua.
- Anonyymi
Hienoa ja todella komeeta kun joku viitsii tehdä nälkäpalkalla näitä koiranhommia,
annan aina heille tietä ja etuoikeuden kun ajelen , arvostan toisten työtä ja ahkeruutta,
hyvä kun osa heistä osallistuu verojen maksuun.
(mitä sitten , mitä joku muu tekee, huolehdi vain omista asioistasi.)- Anonyymi
Kuka tekee ja kuka ei. Silti lakeja ja sääntöjä pitää noudattaa.
- Anonyymi
Woltti ja Foodora ovat nykyajan laiskojen ihmisten saatanan keksintö, jos ei jaksa/viitti käydä kaupassa niin olkoon nälässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain827671Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1293059- 1561923
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha741731Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1311579Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1731511- 1321212
- 80904
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53784