Luonnonvalintako voi estää muutosta

𝐋𝐮𝐨𝐧𝐧𝐨𝐧𝐯𝐚𝐥𝐢𝐧𝐭𝐚𝐤𝐨 "𝐯𝐨𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐚̈𝐚̈ 𝐦𝐮𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐚"?
Darwinista alkaen luonnonvalinnalla on tavattu selittää ajan mittaan tapahtuvaa väitettyä evolutiivista muutosta. Raamatulliseen luomiseen uskovat ovat kuitenkin jo pitkään muistuttaneet, että luonnonvalinnan varhaiset kannattajat osoittivat – ennen Darwinia – luonnonvalinnan säilyttävän lajeja poistamalla ilmeneviä epätavallisia muutoksia. Esimerkkejä ovat William Wells, Patrick Matthew ja Edward Blyth, jotka julkaisivat aihetta käsitteleviä kirjoituksia vuosina 1813, 1831 ja 1835–1837, hyvän aikaa ennen Charles Darwinin teosta Lajien synty vuodelta 1859.
Jeffrey K. Connerin johtama tutkimusryhmä Michiganin osavaltionyliopiston Kellogg Biological Station -tutkimuslaitoksella julkaisi samansuuntaisen tutkimuksen. Tutkimuksen rahoittaneen Yhdysvaltain kansallisen tiedesäätiön (NSF) verkkosivustolla kerrotaan:
”On houkuttelevaa ajatella luonnonvalintaa evoluution kiihdyttäjänä, joka vahvistaa erilaisia tai poikkeavia piirteitä, ja hillitsevänä jarruna, joka ylläpitää tai säilyttää samankaltaisuuksia, kuten tiedemiehet uskovat. ’Työmme hieman ravistelee tätä ennakkokäsitystä’, Conner sanoo. ’Ehdotamme, että valinta voi myös hidastaa asioita, että se voi aiheuttaa samankaltaisuuksia siinä missä eroavaisuuksiakin.’”
NSF:n ympäristöbiologian osaston ohjelmajohtaja toteaa: ”Tämä tutkimus osoittaa luonnonvalinnan valtavan kyvyn pitää lajit muuttumattomina miljoonien vuosien ajan ja toisaalta myös luoda nopeaa muutosta, tässä tapauksessa keinotekoisen valinnan kautta.”
Kaikki tämä vahvistaa, että evoluutio on loputtoman muovautuva käsite. Kuten arvostettu suomalainen biokemisti Matti Leisola kirjoitti vuonna 2018:
”Evoluutio on hidasta ja asteittaista, paitsi kun se on nopeaa. Se on dynaamista ja luo suuria muutoksia ajan myötä, paitsi kun se pitää kaiken samana miljoonien vuosien ajan.

9

166

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietysti luonnonvalinta myös estää muutosta. Esim. elimillä on sopiva koko. Ei oravien kannata kasvaa aina vain isommiksi eikä pienentyä aina vain pienemmiksi. Jos muuttuvissa olosuhteissa suuresta tai pienestä koosta olisi valintaetua, silloin uutosta tapahtuisi, kuten on tapahtunutkin. Hevoset ovat kasvaneet ketun kokoisista elukoista nykyisiin mittoihinsa.

      Ja monet hämähäkkilajit ovat pysyneet samanlaisina ja kutoneet samanlaisia verkkoja vuosimiljoonista toiseen. Sellaisina ne sopivat hyvin omaan ekologiseen lokeroonsa.

      • Anonyymi

        Ihmiset ja eläimet saavat alkunsa yhdestä hedelmöityneestä munasolusta. Alkion sisällä solut lisääntyvät ja erilaistuvat rakenteeltaan ja toiminnoiltaan muodostaakseen eri ruumiinosia. Evoluutio ei pysty selittämään, miten solut ”tietävät”, millaisiksi niiden pitää tulla ja mihin niiden pitäisi elimistössä asettua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmiset ja eläimet saavat alkunsa yhdestä hedelmöityneestä munasolusta. Alkion sisällä solut lisääntyvät ja erilaistuvat rakenteeltaan ja toiminnoiltaan muodostaakseen eri ruumiinosia. Evoluutio ei pysty selittämään, miten solut ”tietävät”, millaisiksi niiden pitää tulla ja mihin niiden pitäisi elimistössä asettua.

        Jos evoluutio ei selitä sitä sinulle, se kertoo vain sinusta, ei evoluutiosta...

        Tarkemmin voimme keskustella evoluutiosta evoluutiopalstalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos evoluutio ei selitä sitä sinulle, se kertoo vain sinusta, ei evoluutiosta...

        Tarkemmin voimme keskustella evoluutiosta evoluutiopalstalla.

        Ei kannata, evoluutio on ihmistekoista huuhaata... Jota ateisti keksii ajankulukseen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kannata, evoluutio on ihmistekoista huuhaata... Jota ateisti keksii ajankulukseen!

        Et siis osaa keskustella asiasta tieteellisesti, koska uskot mieluummin satuihin.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi kirjoitti:

        Et siis osaa keskustella asiasta tieteellisesti, koska uskot mieluummin satuihin.

        Sinä olet koukussa satuihin!


    • Anonyymi

      Onneksi maailma on kehittynyt siihen pisteeseen, että uskonnolla on hyvin vähän valtaa. Sehän on valitettavasti hyvä myös reunauskonnoille kuten mormonismille, joka voi rauhassa jahdata mieleltään järkyneitä uhrikseen. Eikä mormonismi ole edes niitä vaarallisimpia suuntauksia. Tosin Joseph Smithin alaisuudessa mormonismi oli vaarallisempaa, mutta saadakseen edes jonkilaisen hyväksynnän valtavirralta mormonismi on muuttunut aika paljon vuosien varrella. Mormonin kirjaan tehdyt muutokset, temppelitoimituksien muutokset, ja hieman vapaampi tulkinta muissakin aiheissa antaa mormonismin jatkaa "maailman valloitustaan". Siihen valtavaan rahatukkuun ja ilmaistyöhön jonka mormonikirkko on laittanut sanomansa levittämiseen, luulisi tuloksien olevan hieman parempia.

      • Anonyymi00009

        Ei mitään asiaa Paratiisiin!


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ei mitään asiaa Paratiisiin!

        Valitettavasti paratiisia ei ole. On vain tässä ja nyt. Kannattaa elää sen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1414
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      97
      901
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      825
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      547
    Aihe