Ortodoksit ovat geneettisesti Itä-Karjalaisten ja venälälais-slaavien jälkeläisiä. Ortodoksinen usko ei kuulu Suomeen. Suomi on aina ollut katolinen tai sitten harhaoppisen Lutheriin uskova. On tunnettu tosiasia, että ortodoksien geeniperimä on ihan muuta kuin muu Suomi. Kulttuurisesti ja geneettisesti lähinnä Venäjää ja slaaveja.
Ortodoksien geneettinen tausta?
20
610
Vastaukset
- Anonyymi
Sukuni on asunut nykytiedon mukaan vuodesta 1585 alkaen Laatokan Karjalassa ja edustanut koko ajan ortodoksista uskoa. Tutkitun geeniperimämme mukaan olemme geneettisesti puhtaasti suomalaisia. Mitään slaavilaisuuteen ja venäläisyyteen viittaavaa ei suvustamme löydy.
Ortodoksinen usko Suomessa edustaa vanhinta kristillistä perintöä ja sen olemassaolo on enemmän kuin perusteltu.- Anonyymi
Ortodoksisuus edustaa alkuperäistä, vanhaa Katolista kirkkoa.
Roomalaiskatolilaisuus syntyi vasta joskus 1100-luvulla, eikä edusta alkuperäistä katolista uskoa kuten Idän, eli Bysantin kirkot. Rooman piispa "paavi" hajotti Katolisen kirkon Idän ja Lännen kirkoiksi, joista lännen room.katolilaisuus edustaa siis harhaoppia.
Luther havaitsi nämä lukuisat Room.katolilaisuuden harhat ja puhdisti kristinuskoa tuon paavin kirkon monista rikoksista. Luther ei kait ottanut kantaa Ortodoksiseen uskoon.
Kristinusko tuotiin meille, suomalaisalueille, idästä jo 500-luvulla, se oli siis alkuperäistä katolilaisuutta, eli ortodoksisuutta. 1200-luvulla Ruotsin (Gauthiod) room.katolinen kirkko toi paavin lietsomat sodat ja riidat niin suomalaisten kuin Venäjän slaavienkin alueille.
Gootti-(=hurri-) valloittajan ("ruotsalaiset", viikingit, varjagit) toimesta ortodoksinen katolilaisuus, alkuperäinen kristinusko ajettiin takaisin Venäjän rajoille asti. Samoinhan ruotsalaiset alkoivat häätää saamelaisia etelä-Suomesta kohti pohjoista. Sitä ennen suomalaiset ja saamelaiset olimme eläneet täällä sulassa sovussa.
Room.kat.kirkko ei ole koskaan saanut mitään hyvää aikaan.
«LARGO - Вера вечна, вера славна»
https://www.youtube.com/watch?v=OvwnGneuydA
*
- Anonyymi
Minun sukuni on taas ollut 1600-luvulta Pohjois-Karjalan Liperistä. Asun nykyään Varsinais-Suomessa.
- Anonyymi
Ortodoksista uskoa on Suomessa ollut kauemmin kuin katolista. Katolilaisuus saapui Suomeen lännestä ruotsalaisen miekkalähetystyön tuloksena, kun suuri osa Suomea oli jo kristillistetty idästä.
Suomalaiset jakautuvat kyllä geneettisesti kahteen osaan, mutta jakolinja ei mene uskonnon mukaan, vaan niin, että savolaiset ja karjalaiset ovat oma ryhmänsä ja hämäläiset, varsinais-suomalaiset ja pohjalaiset oma ryhmänsä. - Anonyymi
Jostain syystä Suomen kaikki keskiaikaiset kirkot ovat katolisia.
Ortodokseja ei ollut Suomessa keskiajalla. Katolinen maa ja kansa.
Miehityksen mukana tuli ortodoksien varuskuntakirkkoja 1.800-luvulla. Uspenskij esim.- Anonyymi
Ortodoksiset kirkot näillä alueilla ovat perinteisesti olleet puisia. Puukirkot eivät säily yhtä hyvin kuin kivikirkot.
- Anonyymi
Silti jännää, että merkittävä määrä kristillistä sanastoa tulee idästä, kuten risti, Raamattu ja pappi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silti jännää, että merkittävä määrä kristillistä sanastoa tulee idästä, kuten risti, Raamattu ja pappi.
Tämäkin on todiste sille, että Länsi-Suomeen asti ulottui kristillinen vaikutus idästä ennen kuin Ruotsi liitti sen katolisen kirkon yhteyteen.
- Anonyymi
Valhetta. Noinko Katolinen kirkko opettaa?
- Anonyymi
Voi hyvänen aika! Kielellisesti olemme suomalais-ugrilaisia. Geneettisesti sekoitus, joka jakautuu kahtia itäiseen (savo-karjalaiseen) ja läntiseen (ruotsalais-balttilaiseen) geeniperimään. Tämä geeniperimä jakaa suomalaiaet kahtia myös sairauksien, verityyppien ja tapakulttuurin mukaan.
- Anonyymi
Oma sukuni on hämeestä, seikkaillut välillä nykyisen Argangelin alueella, vienajoen suistossa. Kun Novgorod noin 1100 luvulla, alisti alueen veromaakseen, kutsuttiin kansaa ”Taipaleentakaisiksi tshuudeiksi”. Veroluetteloissa he olivat jäämejä, siis hämäläisiä. Jo 1000 luvulla tuolla alueella oli Athokselta Kreikasta tulleita erakko munkkeja.
- Anonyymi
No eihän. Itse olen ortodoksi, suomenruotsalaisesta suvusta, koska Joskus 200 v sitten esi-isä kääntyi ortodoksisuuteen.
- Anonyymi
Aloitus on täyttä höpöä.
- Anonyymi
Sisäsiittoisia ovat munkit ja nunnat.
- Anonyymi
Pyhä Pietari oli ensimmäinen paavi.
Koska ryssän kirkkonne perustettiin? Te tulitte jostain Novgorodista ja Moskovasta. Istanbul on 1900-luvun valekaapu. Slaavien geenit. - Anonyymi
Mistäs Suomalais-Ugrilaiset kansan ovat tulleet? --- Venäjältä!
- Anonyymi
Ja mitä sitten? Olipa ilkeä kirjoitus. Oma sukuni on ortodokseja itä-karjalasta ja osa sukuani asuu yhä siellä, Venäjän puolella. Itse asun Suomessa ja olen täällä syntynyt. Valitettavasti en tunne sukulaisiani rajan toisella puolella, mutta haluaisin joskus vielä tutustua heihin❤️. Sen verran tiedän, että sukuni elää Petroskoin ympäristössä.
- Anonyymi
Onpas hupaisa aloitus. Eikö AP tiedä, että suomalais-ugrilaiset kansat asuivat Uralille saakka ulottuvaa aluetta ENNEN SLAAVEJA. Joten venäläisten geeniperimässä on suomalaisugrilaisuutta, vaikka venäläiset niin kovin sitä ovat olleet kitkemässä törkeällä kielipolitiikallaan, niin että äidinkielenään karjalaa ja inkeria puhuvia on yhä vähemmän, ja moni suomalais-ugrilainen kieli on kokonaan kadonnut. Suomen valtio on laajimmillaan ulottunut Äänislinnaan saakka.
- Anonyymi
Novgorod oli varjagien eli viikinkien jälkeläisten perustama ja ortodoksinen uskonto oli tullut sinne Kreikasta. Siksi Konstantinopoli on ainoa oikea patriarkaatti.
- Anonyymi
Suomalaiset itse ovat vähän outo kielikunta slaavilaisten kielten rajanaapurina. Slaavilaiset ovat selkeää jaafetilaista perua, mutta Suomen kieli poikkeaa ja sisältää ehkä piirteitä jopa itäseemiläisistä kielistä? Ollaan vähän kuin amfibitioauto keskellä järveä täällä missä asutaan. Voiko olla niin, että Suomalaiset ovat jo ennen Nooan poikia asuneet täällä ja pelastuivat vedenpaisumuksesta toisin keinoin kuin Nooa. Eräät kirjat nimittäin kertovat vedenpaisumuksesta pelastuneen muitakin kuin Nooa.
Assur muuten on toista päin lopusta alkuun luettuna Russa. Liekö noilla nimillä jokin yhteys keskenään.
Joka tapauksessa Jaafetin jälkeläiset kaikki lähtivät ilmeisesti tänne pohjoiseen, jossa saattoi jo asua joitakin vedenpaisumuksesta selvinneitä. Outoja lintuja???
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725370- 684757
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234345Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest473871- 513780
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363687- 403227
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo793063Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv552906Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222656