Esim: Journalisti ei saa käyttää asemansa väärin. Hän ei esimerkiksi saa käsitellä aiheita,joihin liittyy henkilökohtaisen hyötymisen mahdollisuus tai oma kaupallinen yhteistyö, eikä vaatia tai vastaanottaa etuja, jotka voivat vaarantaa riippumattomuuden tai ammattietiikan hänen toimiessaan journalistisessa työssä.
Kommentti: Ken uskoo, arkitodelllsuus on aivan jotain muuta. Edut saattavat olla satojen eurojen arvoisia toimittajan "ahkeruudesta " riippuen , ilman että verottaja on niistä kiinnostunut.
Kommentti: Ken uskoo, arkitodelllsuus on aivan jotain muuta. Edut saattavat olla satojen eurojen arvoisia toimittajan "ahkeruudesta " riippuen , ilman että verottaja on niistä kiinnostunut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pressikortti, etukortti
Höpö höpö
Aiemmin saattoi koko perhe päästä huvipuistoihin kortilla ilman. Festareiden akkretointeihin liittyi jutun teko "velvollisuus".
Katoin paikallisen päätoimittajan kommentteja uusituista journalistien ohjeista oli poimittu tärkeä pointti. Mutta kaikkien kannattaa lukea jotka mediaa käyttää koko uudistuksen teksti ja tehdä seurantaa miten sitä toteutetaan eri medioissa, Muut uudet ohjeet ovat vielä tärkeämpiä. Usein luullaan, että se mitä kerrotaan on tärkeää mutta se mitä ei kerrota on todella tärkeää. Kannattaa kehittää medialukutaitoa ja huomata missä mennään.
I-P lehti käy epätoivoista taistelua totuutta vastaan, hypettää päivästä toiseen harrisia ja näitä jenkkien äärivasemmistolaisia.
Lehti ei ole enää tilaamisen arvoinen.
Silloin media on ansainnut olemassaolonsa kun sisältö on niin kiehtovaa, että ei voi elää ilman ko mediaa. Jos ei herätä mitään tunteita, kysymyksiä tai mediaa ei koeta hyödylliseksi niin tulevaisuus näyttää hauraalta. Hyvä media on välttämättömyyshyödyke. Valitettavasti nykypäivänä sellaista on vaikea löytää.
Ei ehkä kuulu tänne, mutta pääministerin virka-asunnon siivoojan havainto.
"Pitkään politiikassa olleilla tutkimusten mukaan on kehittynyt aivovaurio, heistä tulee itsekkäitä ja epärationaalisia " Enpä tiennyt tuotatakaan.
Lainattu näköjään Sanna Marin podcast, YLE -areena, liekö totta vai fiktiota, epäilen jälkimmäistä.