Lopettaako toi yksi metallifirma kun kaikki on pakkolomalla?
Nyky buumi että firmat lopettaa tai vähentää ja käydään kituvirralla. Ostovoima vähenee.
Lopettaako tuo iso metallifirma
18
1008
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki loppuu ja lapua lyö ovet kiinni.
- Anonyymi
Ei meidän elinaikana Lapua lopu mihinkään.
- Anonyymi
Ei lopeta jos tota isoa metallifirmaa tarkotat. Vielä kun vaan eläkeläiset pysyisivät kotona ja turhat nenänkaivajat...
- Anonyymi
Ei nyt ainakaan kovin vahvasti mene kun on pakkolomia.
- Anonyymi
Ei oo enää niin kuin enne, töitä tehtiin viikoloput ja 2-3 vuodossa. Kaikki loppuu aikanaan.
- Anonyymi
loppu tuli koneetkin ulosmitattiin.
- Anonyymi
Mistähän firmasta?
- Anonyymi
Mää en välitä makaan koko talven minun Kulkuri vaunussa.
- Anonyymi
Loppuu. Aina sanonu..
- Anonyymi
Koko maa käy kituvirralla, oli ala mikä tahansa. Kellään ei ole varaa enää kuluttaa. Sen huomaa joka paikas, että ihmiset ovat laittaneet kukkaron nyörit kiinni, ja ostaa vain välttämättömän. Kaikki on pysähdyksis, kauppa ei käy, kaikki vain odottaa että jotain tapahtuis ja ostovoima kasvais. Mutta mitään ei tapahdu, pysähtyneisyys vain kasvaa.
- Anonyymi
olisko syynä liian korkeat hinnat ? moni tavara kallistunut suhteettoman paljon.huonekalukaupan hinnat ryöstäytyneet käsistä.peiliin katsomisen paikka
- Anonyymi
Valmet jakaa potkuja Jyväskylässä, Raisiolla, Tampereella ja Järvenpäässä.
Jotain myönteistäkin, että yritys on saanut myytyä BRICS maa Brasiliaan paperikoneen, se on meidän kaikkien etu.
Lapualla ei lehden mukaan Valmetilla jaeta potkuja. Valmet on suuri kansainvälinen yritys. Toivottavasti ei meidän päättäjät enempää laita kapuloita yrityksien rattaisiin älyttömällä uholla ja pullisteluilla. - Anonyymi
Hallitus sitä ja hallitus tätä.. Mutta kyllä se vaan raaka totuus taitaa olla että: Venäjää vastaan asetetut talouspakotteet osuu Suomineidon omaan nilkkaan tehden eniten kipeää juuri Suomen teollisuudelle.
- Anonyymi
Joo kyllä meirän pitää valita neuvostoliitto lännen sijasta! Putiini synnyttää sen uurestansa ja sitten vaihretaan kännykööllä ölijyä ja puutavaraa. Lapuan meijerikin sais teherä juustua ja jukurttia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo kyllä meirän pitää valita neuvostoliitto lännen sijasta! Putiini synnyttää sen uurestansa ja sitten vaihretaan kännykööllä ölijyä ja puutavaraa. Lapuan meijerikin sais teherä juustua ja jukurttia.
puutavaraa ? HEH HE kun suomen pinta-alasta 75 % on metsää...okei joku myi tikkaat aikoinaa lappalais kotaan että hullumpiakin kauppoja voi tehdä kunhan pokka pitää
- Anonyymi
metalli ala on usein miten laittamassa väkeä pihalle taantumassa, niin alalle ole tunkua,
- Anonyymi
Toi iso metallifirma ei lopeta vaikka alottaja ehkä sitä tarkoittaa ja toivoo. Kivasti töitä tiedossa vaikka ei kaikkia halukkaita voikaan työllistää.
- Anonyymi
Mikä firma
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p867119Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576188Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583543Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293279Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911771Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171498Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181226- 601223
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11130Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11107