Riivajahenget

Mikä helluntailaisia oikein riivaa.

Matt. 15:22

Ja katso, kanaanilainen vaimo tuli niiltä seuduilta ja huusi sanoen: "Herra, Daavidin poika, armahda minua. Riivaaja vaivaa kauheasti minun tytärtäni."

>>> Tytär oli lapsi.
28229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Helluntailaisilla on epäkristillinen tulkinta lapsista.

Äänestä
  • Aloittaja, et ole koskaan kieltänyt tätä totuutta itsestäsi: Isäsi on saatana. Pysyt valehtelemaan vuodesta toiseen, ja pystyt ilman häpeää pilkkaamaan elävää Jumalaa, mutta ei koskaan ole kyennyt kieltänyt herraasi, tämän maailman ruhtinasta.

    Äänestä

  • Suomi24:n helluntaipalstan ainoa todellinen päämäärä ja tarkoitus on levittää
    helluntailaisista valheita ja kaikkea törkyä, mitä itsekukin vain omassa mielessään keksii, ja näin saattaa helluntailaiset halveksituiksi ja huonoon valoon.

    Äänestä

  • Ei suinkaan kastamattomat lapsethan luterilaisten mukaan kituvat helvetissä.
    Ei helluntalaisilla ole epäkristillistä kuvaan vaan sanovat, että ei se pidä paikkaansa.
    Ja näinhän se on. .....

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei suinkaan kastamattomat lapsethan luterilaisten mukaan kituvat helvetissä.
    Ei helluntalaisilla ole epäkristillistä kuvaan vaan sanovat, että ei se pidä paikkaansa.
    Ja näinhän se on. .....

    Ja toistaalta, eihän helluntalaiset ole vauvojen kohdalla luterilaisten tapaan ajaneet ulos riivaajia, ja perkeleitä, kuten Martti- opin kohdalla on tosi.

    Eli vauvakidutusoppi ja perkeleitten ajaminen lapsesta- vastahan siitäkin kirkonpiirin lehdessä oli juttu ja sille oma nimityskin, se on aivan sairasta hommaa

    Äänestä

Uususkonnollisuudessa henkiä on monia.

Äänestä
  • Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.

    Äänestä

  • Se on yleisuskonnon nimi- vaikka sunnuntaille, vauvakasteille - ja kirkkojen välisille verisille sodille, se on uus---- uskonnollista--- yleisuskontoa.

    Veit varpaat suustani. Pitäisi alkaa kirjoittelemaan tästä perkeleellisestä yleisuskonnon ja kirkkoisien valheista vuosisatojen ja parin vuosituhannen ajalta, niistä löytyy nimetkin.... mm... Luther- ja hänen harhansa, sekä veriset murhakädet.

    Äänestä

Kaadetaanko helluntaiheråtyksessä myöd lapsia ?

- niilo yli-kaataja -

Äänestä
  • Piipahda- luterilaiseen kirkkoon ja sieltä löytyy aikaa, kun bussilasteittain tultiin luterilaisittain kaatumaan, sekä saarnattiin helvettijumalan kidutuksista, että Tapereellakin kirkkoväki tuli harmaana väliajalle, naama valkeena ja totisena. jne.
    Myös kirkkoherran vainajaa herättävät koetukset. kyllä niitä löyty ---

    Otahan pallo haltuun ja adventismissa on ellenin hautaan piilotettu profetian henkikin.
    Ateistisessa maailmassa - hyväksytään lasten huumekaupat, toripuukotukset ym. hullutukset, jossa ei ole rajojakaan. Että kyllä ihminen osssssooooo

    Äänestä

Hu.omaa millaista tekopyhyyttä ja epäraamatullisuutta joissakin uususkonnollisissa on.

Äänestä
  • Aivan sitä, missä sinäkin manaat jatkuvasti.... vilase peiliin, sinutkin on paljastettu- mennen ja tullen.

    Äänestä

Lahkohengessä syntyy niille tyypillisiä raamatuntulkintoja.

Äänestä

Mitä Henki sanoo helluntaiseurakunnassa Jumalan tuomioista ?

Äänestä
  • etkö tiiä, no ota selevee--- äläkä jankkaa..

    Etkö ole kuullut jytinää ja pauketta ympäri suomia, kun siitä on esityksiäkin pidetty.
    Aivan erilaista, kun ellenin leirissäsi on puheita pidetty.

    Äänestä

Tiedätkö minka hengen helluntaiapostoli toi Suomeen jos et tiedä niin kysy Jumalalta.

Äänestä

Helluntailaisuus on "apostolien (Olsen) ja profeettain perustukselle rakennettuja".

Helluntaiprofeetta koulun käyneet huutavat avuksi valheprofeettoja.

Apostoli Olsen ei ole kristittyjen Apostoli. ,

Äänestä
  • Sinullakin on tuo helvettisi puheet aina esissä ja tuomiollasi pääset nauttimaan palkkaasi.
    Kyllä se kohta riittää, että paatumus- on tosi.

    Äänestä

Palstan suurin yksittäinen kommenttien ja aloitusten postaaja on luterilais-pakanamessiaaninen ylläpito. Lähes kaikki ylläpidon kautta tulevat viestit ovat täynnä vihapuhetta; solvauksia ja panettelua ja valheellisia väittämiä.

Äänestä

Helluntailaisuudessa on jääty opillisiin uskon alkeisiin.
He eivät halua noudattaa Jumalan tahtoa esim. Jumalan 10 käskyä.

Äänestä

Miksi hellaripastorit eivät kadu syntejään ?
Joku henkivalta estää katumisen.

Äänestä
  • Pysyt valehtelemaan vuodesta toiseen, ja pystyt ilman häpeää pilkkaamaan elävää Jumalaa, mutta ei koskaan ole kyennyt kieltänyt herraasi, tämän maailman ruhtinasta.
    Aloittaja, et ole koskaan kieltänyt tätä totuutta itsestäsi: Isäsi on saatana.

    Äänestä

Aloittaja on todella surkea säälittävä tapaus.
Katsokaa sen toimintaa.Voiko typerämpää pikkusielua enää olla.
On tyyppi syvällä omassa surkeudessan eikä sitä tajua.
Tuo jatkuu jonkun aikaa ja sitten pyöreeseen huoneeseen.
Loputtomiin se ei jatku.

Äänestä

helluntailaiset on ihastuneet riivaajiin .

Äänestä
  • Luterilaiset ovat ihastuneet homojen vihkimisiin.
    Heillä on homoja uskonystävinä.

    Äänestä

Helluntailaisuutta yms. uususkontoja kannattaa karttaa.
Ensin varoittaa heitä pari kertaa.
Helluntailaiset ovat niin pirun uppiniskaista porukkaa.
Sen tietää jokainen.

Äänestä
  • sitä se helluntailaisuus ja helvetinpelko teettää .

    Äänestä

Helluntailaiset ovat vihkineet johtavaksi pastoriksi Piensohon.
Vanhan helluntaiperinteen mukaisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mikä helluntailaisia oikein riivaa.

Matt. 15:22

Ja katso, kanaanilainen vaimo tuli niiltä seuduilta ja huusi sanoen: "Herra, Daavidin poika, armahda minua. Riivaaja vaivaa kauheasti minun tytärtäni."

>>> Tytär oli lapsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu