Liikenneministeriö tiedottaa taksilain uudistuksen aikatauluista:
https://lvm.fi/-/taksisaantelyn-valmistelu-etenee-saadoshanke-kayntiin
https://lvm.fi/-/taksisaantelyn-valmistelu-etenee-saadoshanke-kayntiin
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Täysin hyödyttömiä muutoksia, koska ongelma on maahanmuutto.
Missä matu, siellä ongelma.
Ei mutta jos asiakkaan raiskaaminen kielletään?!
2018 taksilain uudistuksella sanottiin olevan työllistäviä vaikutuksia. On se ainakin ministeriötä ja virkamiehiä työllistänyt edelliseen lakiin verrattuna melkoisesti. Paljonkohan on tullut maksamaan..
Onhan se työllistänyt poliisia, joka tutkii matujen rikoksia.
Meitä peräkamarinpoikia ei kiinnosta taksinajo. Eikä marjanpoiminta. Eikä mikään jaskaduuni, mitä mamut täällä tekevät.
Meille sopii Kelan tuilla loisiminen. Ja jaskaduuneja tekevien mamujen haukkuminen.
Ei tykätä mamuista. Vievät meijän Kela tuet ja naiset.
Kysyttäessä, koska persut palauttavat luottamuksen Suomen taksialaan, vastaan, että tiedän:
Sitten kun näette luonnossa, että sammakoille kasvaa höyhenet, tiedätte, että nyt Lulun johdolla luottamus palautetaan.
Ennen taksiuudistusta Soini höynäytti taksiväkeä. Nyt saman aikoo toistaa Ranne. Kyllä höynäytettävien äänet taas kelpaisi. Tietenkään lupauksia ei ole tarkoituskaan pitää. Mutta sitähän höynäytettävät ei hokaa. Ovathan he höynäytettäviä…
Kerro miksi liikenneministeriö on yhdyssana, mutta liikenne ministeri ei?
Tuon haluan tietää.
Kysyy nimim. Pilkun *ussija
Suurin osa matuista on älyllisesti kehitysvammaisia. Kehitysvamman vaikeustaso määritetään joko lieväksi (ÄO = 50-70), keskivaikeaksi (ÄO = 35-49), vaikeaksi (ÄO = 20-34) tai syväksi (ÄO < 20).
Afrikkalaisilla ÄO on keskimäärin 65 ja Lähi-idästä tulleilla noin 70 eli suurin osa kärsii älyllisestä kehitysvammasta. Sen vuoksi ko. ÄO:n omaavat ovat väkivaltaisia ja länsimaissa useimmiten laitoshoidossa. Ei ole ollenkaan varmaa, että he oppivat esim. lukemaan tai kirjoittamaan millään kielellä. Turha odottaa kehareilta mitään järjellistä toimintaa.
liikenneministeriö on talo, eli siis verbi. Mutta liikenne ministeri on taas henkilö, eli adjektiivi. Sen takia kirjoitetaan eri tavalla.
Ministeri ministerin perään lupaa panna taksiasiat kuntoon. Yhtä hyvin voisi luvata palauttaa henki pulloon, kun se on vapautettu. Persut varsinkin kovia lupaamaan.
Asiat tulevat kuntoon, jos maahanmuuttajien rikollisuutta ei enää sallita. Nehän ovat ongelmien aiheuttajia.
Ei heidän toimintansa taksissa ole rikollisuutta vaan heidän lähtömaissaan aivan normaalia toimintaa. Jos olet varakas, maksat enemmän taksistasi, jos olet humalainen tyttö yksin aamuyöllä, olet laillista riistaa. Ja vääräuskoiset ylipäätään ovat höynäytettävien listalla. Näin se vain menee, ja pikkuhiljaa suomipoika alistuu kohtaloonsa ja alkaa pitää asiaintilaa normaalina. Sellasia lapasia me ollaan.
Raiskauskulttuuri on niin ihkua!
Minäkin uskon tuohon kulttuurien erinlaisuuteen. Jos synnyinmaassa naisen asema on mitä on niin tuskinpa he Suomessakaan arvostavat naista. Ainoa millä raiskaukset kitketään on kovat ,kipeät tuomiot.
Ehdotan, että kantasuomalaiset, työtä vieroksuvat peräkamarinpojat ryhdistäytyvät:
Lopettavat esim. mamu-taksinkuljettajien haukkumisen, kouluttautuvat taksinkuljettajiksi, marjanpoimijoiksi, siivoojiksi tms. ja vievät herjaamiensa mamujen paikat matalapalkka-aloilla. Toiveajatteluako? Luultavasti. Peräkamarinpoikia kun muu työ, kuin Kelan päivärahoilla loisiminen ei kiinnosta.
Miksi ammattirikollisia päästetään maahan? Sokea Reettakin näkee mistä on kysymys, kun "paperit ovat hävinneet".
Miksi he saavat harjoittaa luvanvaraista ammattia? Trafin henkilökunta on vastuutonta.
Raiskauskulttuuri on Trafin henkilökunnan mielestä ihanaa. He haluavat suomalaisten naisten ja lasten oppivan raiskatuksi tulemisen.
Poliisin mukaan:
Seksuaalirikoksiin syyllistyneet taksinkuljettajat ovat Elomaan mukaan poikkeuksetta ulkomaalaistaustaisia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/taksiuudistuksen-jalkeen-kuskien-epaillyt-seksuaalirikokset-moninkertaistuneet-tekijat-ulkomaalaistaustaisia/9010200#gs.fptuml
Selvitys: Entistä suurempi osa Kelan tuista menee vieraskielisille – Espoon aikuissosiaalityön päällikkö: "Todella hurjasti yliedustettuna"
Tammi–elokuussa esimerkiksi vantaalaisille ja espoolaisille myönnetyistä työttömyystukieuroista jo peräti 48 prosenttia meni hakijoille, jotka puhuvat äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea.
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/5361925
Katkelma alla olevan linkin
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/5361925 artikkelista:
Avaimet siihen, että tuettavan vieraskielisen väestön osuus kaikista tuensaajista supistuisi, löytyy ennen kaikkea työllisyystoimien avulla.
– Jos suomen kielen taito on hyvä, se ilman muuta edistää työllistymistä ja vähentää esimerkiksi työttömyysturvan tarvetta, muistuttaa Kelan tutkimuspäällikkö Signe Jauhiainen.
Eli maahanmuuttajien kielitaidon kohentaminen on ratkaisevassa asemassa heidän työllistymisessään esim. taksialalle.
Työhaluttomien peräkamarinpoikien työllistäminen on heidän työhaluttomuudestaan johtuen huomattavasti haastavampaa, jos nykyinen avokätinen Kelan avustusten jakaminen jatkuu.
Suurin osa matuista on älyllisesti kehitysvammaisia. Kehitysvamman vaikeustaso määritetään joko lieväksi (ÄO = 50-70), keskivaikeaksi (ÄO = 35-49).
Afrikkalaisilla ÄO on keskimäärin 65 ja Lähi-idästä tulleilla noin 70 eli suurin osa kärsii älyllisestä kehitysvammasta. Sen vuoksi ko. ÄO:n omaavat ovat väkivaltaisia ja länsimaissa useimmiten laitoshoidossa. Ei ole ollenkaan varmaa, että he oppivat esim. lukemaan tai kirjoittamaan millään kielellä. Turha odottaa kehareilta mitään muutakaan järjellistä toimintaa.
Sitten mamu vaan opiskelee, eikä pummaile vuosikymmeniä.
Onneksi Persuissa järjen jättiläisiä…
Sittenpä hän on oppinut kantasuomalaisen peräkamarin persun tavoille…
Kehuivat: Ainakin Suomesta ja Ruotsista voi nostaa sama henkilö kelatukia/muita sosiaalitukia, voi myös olla eri identiteetti vaikka sama henkilö. Överi tietosuojalainsäädäntö tekee tämän mahdolliseksi
Mamut nostavat eri nimillä useista maista tukia.
Rikollisia on syntyperäisissäkin jos ei seksuaalirikosksista tuomittuja niin petos ,kavallus,näitä vaan kuljettajia on. Ei kukaan niistä valita. Ja onhan niitä autoilijoita jotka ei saa ammattilupaa ,mutta kuljettajaksi kelpaa.
Poliisin tilastojen mukaan ei ole.
Montakohan kansanedustajaa Persuissa ilman rikosrekisteriä?
No kokemusasiantuntijoita ainakin löytyy ;-))
Ulkomaalaistaustaisille ei saisi myöntää taksilupaa ollenkaan, koska heidän rikostausta ei ole selvitettävissä, eikä henkilöllisyyskään ei ole selvitettävissä. .