niin ei palkkoja voi nostaa yhtään!!!
Jos suomen talous on kuralla
Anonyymi-ap
15195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
!!!
kokkelit #PAISKII# siksi töitä hartiawoimin että talous romahtaa!!!!
Joo.
Typerykset eivät näköjään millään tajua, että ihmisten ostovoiman leikkaaminen aiheuttaa sen että ihmiset leikkaavat kaikesta kulutuksestaan. Mikä taas aiheuttaa sen että kulutuksesta riippuvien firmojen tulot romahtavat ja tulee konkurssiaaltoja. Aivan kuten on nyt koko ajan tullutkin ja tulee jatkossakin. Hallituksen typeryys ajaa Suomea koko ajan syvemmälle kurimukseen, eikä lisää muuta kuin työttömyyttä.
Katsos kun velaksi ei voi elää. Jos muuta väität niin elä velaksi. Suomen valtion ei sitä pidä tehdä eikä yritysten eikä kenenkään kuka ei halua.
Marin tuhlasi taivaan tuuliin 4 miljoonaa tunnissa- 24 tuntia vuorokaudessa ja koko 4 vuoden ajan!
Herää jo.
10p ja on ihan sama kuka täällä päättää yhä syvemmälle mennään.
höpötät joutavia.
Et sitten ymmärtänyt tekstiä ollenkaan. Onnittelut!
Päinvastoin, vain palkkoja nostamalla talous elpyy, BKT kasvaa, samoin verotuotot, raha liikkuu niin kuin sen kuuluu tehdä markkinataloudessa.
No eiköhän ammattiliitot pelasta tämän maan runsailla palkankorotusvaatimuksilla.
Ei talous voi olla kuralla kun katsoo OrpoPurran ja muiden ministerien palkkakehitystä unohtamatta kansanedustajien alati kasvavia etuja.
Kyllä täällä rahaa riittää, kyse on vaan siitä kenelle sitä jaetaan.
Palkkoja voi nostaa niillä aloilla, jotka tuovat maahan lisää rahaa ja jotka tarvitsevat lisää työvoimaa. Palkkaa kannattaa maksaa hyvin niille, jotka tekevät kannattavaa työtä.
Kaikilla aloilla voi palkkaa nostaa. Palkathan maksaa asiakkaat? Ja asiakkaalla on kyllä varaa maksaa jos asiakkaan palkkaa on nostettu.
Ei tässä lisää liksaa edes haluta vaan töitä ja tekisin ihan mielelläni töitä vuoden 2022 palkalla.
Miten nuo liittyy toisiinsa??