4,7 miljardia joka vuosi. Siis Suomessa asuvien matujen. Siihen päälle vielä kehitysapu ja muut rahasiirrot. ONKO MEILÄ VARAA TÄLLAISEEN?
Matujen elättäminen maksaa Suomelle
Anonyymi-ap
62406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Ei ole. Ruokaa soppatykistä ja poliisi valvomaan rikollisia. Rahaa ei ollenkaan.
Persuthan niille mamuille rahaa kaataa.
Tosin köyhien tuet palautuu heti käytön kautta valtiolle esim veroina- että ei ne mikään kulu-erä ole.
Persuthan on hallituksessa- jakamassa rahoja.
Purra jakoi monta kertaa enemmän heti alkuun eli n. 20000 miljoonaa rikkaille ja ulkomaille suomalaisten euroja...
20000 miljoonaa = 20 miljardia euroa- jotka Purra teki valtionvelkaa lapsenlapsenlapsillekin asti maksettavaksi...
Sipilän hallitus sai kaiken aikaan.
Purra myy valtion yhtiöistä 49% tuon velan lisäksi. Myös VR on myyntilistalla kunhan Orpo saa neljän miljardin ratansa. Täällä radan vieressä näkyy jo harjoittelemassa upeasti väritettyjä vetureita joiden logo on muuta kuin VR .
Edellinen hallitus oli varsinainen sylttytehdas tässä talouden kurjistamisessa. Talouden alamäki alkoi muutama vuosikymmen sitten kun holtiton talouspolitiikka on saanut jatkua. Seuraavat hallitukset joutuu tekemään aina vaan rajumpia toimia (edellyttää että vassut edes haluaa taloutta kuntoon. Heillä on tavoitteena saada maa konkkaan että saisivat maan eurostoliiton holhouksen alle. Silloin he ovat ekstaasissa) talouden vuoksi kuin edelliset.
Persut on ainoa puolue joka on koko-ajan vastustanut humanitaarista maahanmuuttoa, kaikki muut ovat toivottaneet loiset Suomeen tervetuloa? Nykyinen presidentti ja päämisteri iloisesti juttelivat mukavia pakolaisperheen kanssa, olivat ainoa jossa mukana nainen ja lapsi? Kyllähän niille lakien mukaan on rahaa annettava kun niitä on tänne päästetty, ja vasemmiston hallitukset ovat sopimuksia allekirjoittaneet? Perussuomalaiset ainoana puolueena on kertonut mihin asiat johtaa, sitä on pidetty vaan rasistisena pelotteluna jopa nyt alkaa olla selvillä millaista apukoulu porukkaa tänne on päästetty! Näitä sitten elätetään maailman tappiin asti? Suomelle se saattaa tulla nopeasti, pieni kansa ei pysty/halua nopeasti kasvavaa väestöä.
Kymmenessä vuodessa siitä tulee 50 miljardia.
Hyödyt huumekaupassa ovat varmaan hyvät kun demarit kannattaa mamut ensin.
Ei riitä. Lisäksi tulee saman verran menetyksiä matkailutuloon. Kukaan ei halua tulla tänne katsomaan kelamatukulttuuria.
Ainakin täällä kaupungin keskustan väki on yllättävän lähellä samaa kun afrikassa.
Jos sinä olet tyytymätön nykytilanteeseen niin äänestä seuraavissa vaaleissa oppositiopuolueita. Nykyhallituksessa on kokoomus, persut, rkp ja kd
Mitäs sitten, jos ne sekoittuvat eurooppalaisiin?
Pakolaiset takaisin....
Pärjäävät paremmin ilmastomuutoksessa.
Sinne mistä tulivat.
Hurja on lukema. Miltäs tuntuu kansalaisista kaikkien Riikan leikkausten jälkeen ? Tarvitaanko ja halutaanko ? Edellyttäen, että summa on totuuden mukainen.
Ei sitä kukaan ole uskaltanut edes kumota
Suvakkeja pelottaa julkaista rumat luvut ja he tietävät että ne ovat rumia lukuja. Siksi ovat kusi sulassa asiassa.
Kusi sukassa
Persuhallituksen aikana maahan on tullut ennätysmäärä ulkomaalaisia (70 000). Jos olet tyytymätön nykytilanteeseen niin äänestä seuraavissa vaaleissa oppositiopuolueita. Nykyhallituksessa on kokoomus, persut, rkp ja kd
Kun tänne voi tulla käsi ojossa, ja kaikki maksetaan, asunnot, vaatteet, täysi ylöspito talon puolesta, niin miksei tänne tultaisi?
Helsinki paskaläävän voi antaa jo uutena Somali tai Palestiinana heille. Suomen idioottilan kotiutus on vain vaatimista elättäjiltä tai rasismi.
Paljonko menee poliisin resursseihin, oikeuslaitokseen ja vankien säilytykseen. Huumeitakin myyjät avoimesti joka nurkassa ja rötöstelevät. Niilläkin on seurauksensa.
Silmät kiinni ja hoetaan vain talouskasvua.
Matut ovat tulleet tänne kantasuomalaisten elätettäväksi.Niistä ei ole apua Suomen työvoimapulaan.Afrikasta ja Lähi-idästä tulleet aiheuttaa kuluja ja ongelmia.Väärää työperäistä maahanmuuttoa.
Ruotsin tilanne näyttää tosi huonolta, kohta sama on Suomessakin.Kukaan riikinruotsalainen eii halua asua kaupunginosissa jossa paljon matuja.Voit saada harhaluodin päähäsi .
Kohta ne matut syövät täältäkin lemmikit ja muut uhanalaiset lajit.
Kun ei tarvita mitään tidentamista väitteille, niin minä totean, että kaikki kulut ja tuotot huomioiden kustannus on 47 miljoonaa!
Tarkoittaako aloittaja, että summa on liian pieni? Ruotsissa maahanmuuttajia on paljon enemmän ja elintaso korkeampi sekä valtion velka aika olematon. Meidänkin pitäisi siis ottaa maahanmuuttajia lisää.
Ruotsissa voi kuolla joka päivä matujen ammuskelun tai pommien seurauksena.
Toisiaanhan ne tappaa.Miksi sen takia pitäisi vajota köyhyyteen ja velkaan.
Suomi on nykyään yli-velka talous. Suomessa ei ole osattu hoitaa omaa talous politiikka, eikä ulkopolitiikkaa.
Vaan eletään idealismi harhoissa.
Joten "Karitsa uhrataan hovin pitoihin".
Uhria ei siis heitetä hukkaan !
Se saa, jolla jo on, jne.
Mutta, Miten voi Suomen velkainen budgetti, - n. 15 miljardia alijäämää,, joka kasvaa, kasvaa.... "velkaa velalle""".
Suomi on alas ajossa. Menossa kohti kehitysmaa tasoa - turvaton pohjolan kongo visio on alas ajon visio, - esim.. turvattomuus, raiskaukset, huumeet,, taxi uudistus, pakolais turismi teollisuus, tulonsiirrot, yli-velkaantuminen.. jne..
Nato ja eu vie rahat ja myös Suomessa harrastettu muu typerä idealismi politiikka.
-- Tiedätkös että esim. ulkomailta tuodut elätit, kela-turistit, aiheuttaa miljardien kulut !
Koska nämä kela lepo lomat Suomessa, täys ylläpidossa, niin ne kuluttaa jo yli 60 % Suomen sosiaalirahoista !!
- Että se harhainen ideologia, täysin älytön monikulttuuri-aate, se siis syö sinunkin pöydässäsi,
-- ja verotuksessa maksat, maksat. Hoopot pakko maksaa... ideologia harhoja.
Typerä politiikkaa aiheuttaa nämä miljardien kulut !!
Punavihreät poliitikot ja virkamiehet ovat lisäämässä velkaa ja veroja.Julkiselta pitäisi irtisanoa kaikki turhat esimiehet ja päälliköt.Velaksi eläminen pitää loppua , kunnat joutuu kovalle kulukuurille.
.
Että vielä vähemmän vanhusten ja sairaiden hoitoa?
Hallituksessa tietääkseni ei ole ainuttakaan punavihreää poliitikkoa. Oppositio ei tietääkseni päätä mistään.
Varaa on kyllä ja valtio käyttää kyllä enemmän kaikkeen turhaankin.
Hollannissa on laskettu maahanmuuton hinta. Se on 400 miljardia euroa vuosien 1995-2019 välillä.
Kuten nähdään, maahanmuutto ei suinkaan tuo valtion kassaan rahaa vaan vie sitä.
Miksi sen pitäisi tuoda rahaa valtion kassaan? Ethän sinäkään halua maksaa veroja valtion kassaan.
Maksan mielelläni veroja jos se raha menisi sinunkin hyväksi eikä haitalliseen maahanmuuttoon.
Kysy sitä niiltä jotka sanoo että hei me hankitaan tällä maahanmuutolla.
Kyllä kai jokainen (paitsi ei vassut) haluaakin että valtio saa mahdollisimman paljon verotuloja jokaisen kansalaisen hyvinvoinnin parantamiseen.
Verotulot pitäisi käyttää suomalaisten hyvinvoinnin parantamiseen. Ei ulkomaalaisten.
Haluaisin että aloittaja määrittelisi sanan 'matu'. En löytänyt mistään tilastokeskuksen materiaalista.
Siis , kerro samalla nuo lähteesi , luvut ja niiden laskutavat.
Vai tuuliko huulias heiluttaa?
Jos olet tyytymätön nykytilanteeseen niin äänestä seuraavissa vaaleissa oppositiopuolueita. Nykyhallituksessa on kokoomus, persut, rkp ja kd
En usko ennen kuin osoitat. Pistähän laskelmasi tarkasteltaviksi menoineen tuloineen kaikkineen!
Voisitko kertoa, mitä sana 'matu' tarkoittaa?
Olisi jotain, mistä voisi alkaa kerätä tietoa asioista?
Ne, jotka ovat syntyneet ulkomailla?
Heidän lapsensa?
Virolaiset ja venäläiset lääkärit ja hoitohenkilökuntaa?
Thaikkuvaimot?
Sotapakolaiset tai leireiltä humanitaarisista syistä tuodut vammaiset ja lapset?
Ketkä niistä puolesta miljoonasta jotka tekevät töitä saman osuuden verran kuin suomalaiset miehet? Vaikka pienemmillä palkoilla.
Kenestä puhut ja mistä olet laskelmasi tehnyt???
Maahanmuutolla erittäin rajut kustannukset.
2.5 miljardia yhdessä kuukaudessa!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d9403997-b5cc-4315-9957-46e42a3edf56
Matti Virenin mukaan Suomessakin maahanmuuttokustannukset ovat Hollantiin verrattavissa ja niitä kuulema selvitetään myös Suomessa.
Mutku tämä on salassa pidettävää tietoa Suomessa.
T. Arska Mansesta.
Lopetetaan tämä hulluus.
No ei suomi miestenkään ole yksin siirtolais asioiden kanssa .
Ja jos heistä sadaan työvoimaa maahan niin se on hyvä asia.
Hoitolalle koulutetaan koko ajan ja ei se nyt niin ole etteikö yhteiskunta olisi laittanut vaatimuksia heille mitenkään , sehän on päivän selvä asia että suunnitelma on tehtynä, jja helle in ihan samat vaatimukset yhteiskunnassa kun suomalaisillakin .
Pitää,kai lukea hieman että tietää mitkä suunnitelmat heitä varten on tehty, se kun uskotaan jotain epäluotettavaa tahoa siitä mitä he tekevät .
Suomi 101, Somalia 69, siihen ei auta 1000 vuottakaan.
Siis tarkoitatko maahanmuuttajilla somaleita? Eihän heitä pajon ole, jotain 20 000??
Ja tuotiin tänne Venäjän masinoimana joskus 1990-luvulla, nyt jo aika moni sopeutunut olemaan kansalaisuudeltaan suomalainen.
Suomalaisuus ja Suomen kansalaisuus on kaksi eri asiaa.
Suomi kohta 85 jos kansat sekottuvat.
Kaikilla kansoilla on tietysti oikeus olla olemassa. Somalia somalilaisille, Suomi suomalaisille, Kiina kiinalaisille, jne.
Ei taida maailmassa olla yhtään valtiota, jossa---ai niin, onhan Pohjois-Korea. Siellä ei ole maahanmuuttajia eikä muita kansallisuuksia.
Ulkomaanvelka paisuu tämän ansiosta vuosivuodelta.
Velkaa ovat ottaneet melkein kaikki valtiot. Perusteena on ollut talouskasvu ja velan pieneneminen tulevaisuudessa.
Onhan se kerskakulutus nähty. Suomessa 10% vväestöstä omistaa 58% varalisuudesta. Sieltä löytyy velkojen syyt. Eivät maksa verojaan Suomeen ja sijoittavat halvemman verotuksen maihin.
Rupusakki pärjätköön omillaan.
Halpoja, ja vähemmän haitallisia , olivat 'Ähtärin pandat näihin verrattuna, kiitos vihervassarit.
Nää matuvelat me jätetään maksamatta, EU tuohon pakottaa niin maksakoon kustannukset, suomeahan ei nykykunnossa edes otettais EU:n jäseneksi.