Kun voi esitellä juuri laitettuja kynsiään! Sekö sosialidemokratiaa
En ole eläissäni pettynyt poliitikkoon, kuten olen pettynyt Sanna Mariniin.
Tuo lause on päässyt suustani kuluneen vuoden aikana lukuisia kertoja ja noussut yhdeksi yleisimmistä käymistäni keskustelunaiheista. Lause on aiheuttanut keskustelukumppaneissani erityisesti yhdenlaisia reaktioita: spontaaneja kyllä-huutoja.
Entiseen pääministeriin kohdistuvia pettymyksen purkauksia on näkynyt viime aikoina yhä enemmän myös sosiaalisessa mediassa, jossa on avattu Marinin aiemmin edustamien arvojen ja nykyisten tekojen välistä ristiriitaa.
-uutisiin verosuunnittelusta, jollaista Marin kymmenen vuotta sitten SDP:n varapuheenjohtajana kutsui ”yhteiskunnan syöväksi”, mutta jota tämä nyt harjoittaa omassa yhtiössään itse.
Sanna Marin on pettymysten päättäjä
20
284
Vastaukset
- Anonyymi
En ole pettynyt Mariniin, koska näin hänen lävitseen jo pääministeriaikana. Ihmiset, jotka eivät tajunneet jo silloin, että Sanna Marin oli ja on Sanna Marinille tärkeintä maailmassa, olivat sokeita.
- Anonyymi
Yrittäjät nyt mainostaa kaikkea . Tykkäisin jos Sanna mainostaisi kuukautis direttä tai srtringejä ! Oujeeöyh.
- Anonyymi
Purra on hyvä Fiskars saksi mainoksessa . Miksei Sanna älynnyt saksia mainostaa ?
- Anonyymi
sanna on paljastunut, Ei ole pienen ihmisen asialla. Omat kynnet ja kullattu ulkokuori ja pakkelin piillots iho uurteista on maailmaa lentävän sannan ykkösasia
- Anonyymi
Ajelee hienolla limusiinilla, kuin herttuatar.
- Anonyymi
Lennä lennä leppäkerttu ison kiveksen juureen....
- Anonyymi
Kateus vie kalatkin kattilasta, se näköjään pitää paikkaansa. Sanna nosti puolueen, ja tuossa on tulos. Omat kusi kintuille.
- Anonyymi
Kateus?
- Anonyymi
Anonyymi
2024-10-04 14:30:05
Kateus vie kalatkin kattilasta, se näköjään pitää paikkaansa. Sanna nosti puolueen, ja tuossa on tulos. Omat kusi kintuille.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
Ei omat kussu PS yritti muttei niilä tullu ku pientä lirinää.
Vaikka kuin tiristivät. - Anonyymi
Sanna on paljastunut, Ei ole pienen ihmisen asialla. Omat kynnet ja kullattu ulkokuori ja pakkelin piillots iho uurteista on maailmaa lentävän sannan ykkösasia
Ajelee hienolla limusiinilla, kuin herttuatar.
- Anonyymi
Sanna on niin upean vaatimato.Hän toivoo ,että jokaisen hänestä kirjoitetun palstamillimetrin sijasta kirjoitettaisiin maailman parantamisesta ja ilmastokriisistä.Epäselväksi jää koskeeko tämä vain kriittistä kirjoittelua.Entäs muoti-ikonin pyllykuvia.
- Anonyymi
Minua ei kiinnosta pätkääkään ns pyllykuvat tai kuvat laitetuista kynsistä, paljon oleellisempa on mitä Marinin hallitus sai aikaan. Yksi esimerkki kuvastaa hyvin ko asiaa:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010708511.html
Leipomoiden lakiin säädetty yötyölisä poistetaan. Hallitus antoi torstaina (19.9.2024) eduskunnalle esityksen leipomotyölain kumoamisesta.
Lain viimeisen voimassa olevan pykälän nojalla osalle leipomotyöntekijöistä on maksettu 100 prosentin korotettu korvaus kello 22–6 tehdyistä työtunneista.
Hallitusohjelmaan kirjattiin, että leipomoiden yötyökorvauksista aletaan jatkossa sopia työehtosopimuksilla ja työsopimuksilla, kuten muillakin aloilla.
Orpon hallitus poisti yötyölisät, paljonkohan se lisäsi työpaikkoja tai aikaansai suuret "säästöt"! - Anonyymi
Joo vaatimato Sanna on.
- Anonyymi
Tuossa vielä lähde alkuperäiseen artikkeliin. Omat koirat purevat?
https://demokraatti.fi/meri-valkama-sanna-marin-on-pettymysten-paattaja - Anonyymi
Rinne ei valvonut vaalien ehdokasasettelua. Ja siinä sitten pääsi paskaluokkapettureita ehdolle. Ja pääsi läpi pillulla ja puhelimella.
- Anonyymi
Mutta millä ja kenen ajatuksin tämä nykyinen hallitus saanut äänensä. Saivatko niillä mitä puhuivat ennen vaaleja? Järkevät ei niihin uskoneet, ja kuten nyt tiedetään olivat järkeviä.
"Anonyymi-ap
2024-10-04 12:21:17
En ole eläissäni pettynyt poliitikkoon, kuten olen pettynyt Sanna Mariniin".
%%%%%%%%%%
Miten nii pettynyt?
Sullahan on Marin addikti.
Näähän oot ihan siis koukussa:
Mee vieroitus hoitoon.- Anonyymi
Sannan arvostelu on rasismia.
- Anonyymi
Jos aloittaja olisi itselle ja muille rehellinen, niin hän pyytäisi pahan olon puuskassaan tehdyn avauksensa poistamista. Osoite on aivan väärä.
- Anonyymi
Kelle oli kelle ei
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p375692Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2634911Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594811Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204603Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193787Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192384Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 661717
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251692- 2081393