Vesi myynnissä Kiinaan

Isänmaan ystävät, Persut on rakentamassa lakia, joka sallisi esim kiinalaisten sijoittajien ostaa kunnallisia vesilaitoksia. Tuleepahan mieleen Carunan kaupat.
20527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Noh suomi o myyty jo kauvan sitten!!mut joo uus caruna

Äänestä

Kun sä nyt sekoitat puolueet niin voi käydä niin kuin pahin on. Kannattaisi pysyä totuudessa tai joudut itse sinne likasammioon.

Äänestä
  • Eikö Taakaleet olekaan hallituksessa?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Eikö Taakaleet olekaan hallituksessa?

    Ne on hallituksessa mukana vain miellyttävissä asioissa. Ihmisten juomavedestä eivät ota vastuuta.

    Äänestä

Rasistista omia suomen vedet vain meidän käyttöön, eikö teitä hävetä?

Äänestä
  • Ei persut mitään häpeä, kunhan vaan saavat kurittaa köyhää kansaa eli äänestäjiään

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei persut mitään häpeä, kunhan vaan saavat kurittaa köyhää kansaa eli äänestäjiään

    Taulapäälle ei mene jakeluun, että Sannan aika oli valetta, hyvinvointia velaksi, ei niin voi elää, kun idiootit vain.

    Äänestä

Tony Blair instituutti teki rankasti tappiota 2023. KIIToS SANNA!!!

Äänestä

SDP ja keskusta huutavat vesiasiassa sutta, mutta ovat itse se susi – ajoivat äskettäin Jyväskylän ja Ähtärin vesihuollon yksityistämistä

Vuonna 2020 vihreät, sdp ja keskusta ajoivat innokkaasti Jyväskylän ja Ähtärin vesihuollon yksityistämistä.

Oppositio pelaa moninkertaista fuskua.

Se melskaa ja huutaa värikkäin sanakääntein, että halitus olisi yksityistämässä vesihuoltoa. Kyse on disinformaatiosta.

Päinvastainen on totta. Hallitus on ensimmäistä kertaa koskaan Suomen historiassa rakentamassa lakia, joka estää vesihuollon yksityistämistä.

Äänestä
  • Kepuvalheet paljastetaan taas.
    Vain yksinkertaiset hölmöt uskoo kepuvaleita.

    Äänestä

  • Edellinen hallitus aloitti työn mitä nykyinen jatkaa. Mutta nykyinen tahtoo myydä 49% sijoittajille. Eikö persujenkin mielestä ole parempi että omistus pysyy kokonaan kunnalla jotta ei käy kuten sähkönsiirtoverkkojen myynnillä Carunalle. Ja turha jotain Ähtärin ja Jyväskylän yksittäisiä tapauksia öyhöttää. Persujen erinäisistä tyhmistä päätöksistä ympäri suomea löytyy miljoona kertaa enemmän sanomista.

    Äänestä

Molopää jauhaa samaa vesi juttua naamakirjas

Äänestä
  • Persut ja kokoomus, myymässä vesihuollon ulkomaille.
    Yrittävät aina muita syyttää, näin se on kylmä totuus.

    Äänestä

  • Hyvä että oikaisee kepusosialistien valheet.

    Äänestä

Suomen uutisissa ei koskaan kerrota totuuksia. Ei kannata lukea.

Äänestä
  • Luin ja totta oli. Kepu ja Sdp yritti myydä vesilaitokset niin Ähtärissä kuin Jyväskylässäkin.
    Persut laittaa tälle epäisänmaalliselle toiminnalle lopun.

    Äänestä

Sanonnat pitävät hyvin kutinsa.
Sosialistit sotkevat ja kepulistit pettävät AINA !

Äänestä

Vesi on Suomessa liian halpaa siinäs sen kuulitte

Vesi on Suomessa liian halpaa, sanovat asiantuntijat: ”Toivon, että hinta nousee”

"Tulevina vuosina vesihuoltolaitosten korjausten tarpeen arvioidaan kasvavan. Maksujen mahdolliset korotukset halutaan osoittaa korjausten tekemiseen."

https://yle.fi/a/74-20116779

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Isänmaan ystävät, Persut on rakentamassa lakia, joka sallisi esim kiinalaisten sijoittajien ostaa kunnallisia vesilaitoksia. Tuleepahan mieleen Carunan kaupat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu