Olen ollut Kelan työkyvyttömyyseläkkeellä jo yli 14 vuotta ja täysin uupunut, stressaantunut, turhautunut elämään alle köyhyysrajan vuodesta ja kuukaudesta toiseen, kunnes kuolema joskus armahtaa (Toivottavasti pian,tämä on nähty) Kaikki uutiset hallituksen leikkauksista ja lääkkeiden sekä terveydenhuollon asiakasmaksujen korottamisista ahdistavat. Lisäksi ihmisten ja yhteiskunnan asenteet ovat sellaiset, että hyvä,kun ei ole kananmunia heitetty kohti. En jaksa!
Köyhyys ja mielenterveys
2
208
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin olen työkyvyttömyyseläkkeellä, ja kyllähän tuo ajatuksia herättää, kun hinnat nousevat, sairaanhoidon lääkärikäynnit, ym.
Toisaalta en ole kuitenkaan ahdistunut, johtuen ehkä siitä, kun olen aina joutunut elämään vähillä rahoilla, siihen on jotenkin tottunut.
Ylimääräiset menot rasittavat eniten.
Yhteiskunnan ja ihmisten asenteissa en ole huomannut pahaa, ainakaan omassa tuttavapiirissäni, ja vähän tuntemattomammissakin. En koe tulevani mitenkään syrjityksi, tai että olisin jollain tavalla vähempiarvoinen ihminen.
Ainoa, missä on ajoittain ollut vaikeaa, on terveydenhuolto. Yrittää saada apua johonkin sairauteen, vaivaan, joskus vähätellään eikä välitetä, juoksutetaan edestakaisin, jne. Enkä ole tuohon oikein muuta syytä löytänyt kuin menneisyyteni, työkyvyttömyyseläkkeellä olo jo nuorempana ihmisenä, koska tiedän muitakin kaltaisiani, joilla on ollut samanlaisia kokemuksia. Kun taas työssä käyvät, parempikuntoiset ihmiset tulevat paremmin hoidetuiksi terveydenhuollossa, saavat parempaa kohteluakin.
Rahaa ei juuri koskaan paljoa ole, eli harrastaminen, liikkuminen, eri asioihin osallistuminen on rajallista, mutta kyllä sitä kaikenlaista keksii vähemmilläkin varoilla.
Tuntuu ehkä joidenkin mielestä typerältä, mutta itse olen sitä mieltä, että asenne ratkaisee aika paljon, oma asennoituminen asioihin, joita omaan elämään ja elämiseen liittyy. Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne. Tilanteesi vaikuttaa raskaalta.
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joista voit halutessasi olla yhteydessä. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991536Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131196- 2271179
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2641042Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141960
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179943Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15909Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33802- 71787