Auton esilämmitys kannattaa

Auton moottorin esilämmittäminen säästää energiaa ja moottoria. Moottorin kuluminen alkukilometreillä kovina pakkasaamuina vastaa 800 kilometrin ajoa lämpimällä koneella.

Yhden tunnin esilämmitys 500 watin lohkolämmittimellä takaa auton lämmityslaitteen toiminnan heti käynnistyksen jälkeen. Paitsi moottorin kulumista lisää kylmäkäynnistys myös polttoaineen kulutusta. Se nousee alkukilometreillä puolitoistakertaiseksi.

Heti kylmäkäynnistyksen jälkeen voi kulutus olla hetkellisesti jopa seitsemän kertaa normaalia suurempi.
24311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ihanko totta

Äänestä

Rupeaa moottorit oleen niin kestäviä ettei niitä paljoakaan säästellä kannata. Korit noissa autoissa mätänee alta.
Sähköllä ei ainakaan kannata moottoria kaupungeissa esilämmittää. Sähköpaikat kun maksaa monta tankillista polttoainetta vuodessa.

Äänestä
  • Kympin kuussa maksaa mulla kesät talvet. Kaupan päälle saa autopaikan. Tolpassa auto tosin vain pakkaskaudella. Samalla lataa ylläpitolaturi akkuakin.

    Äänestä

Missä tämä lisäkuluminen on todistettu, epäilen vahvasti.
Joskus kuulin neuvon, että kannattaisi minuutiksi käynnistää kone pakkasilla vähän ennen kuin se jäähtynyt ajosta, jolloin jäykempaa öljyä jää "jemmaan" moottorin eri paikkoihin.
Se olisi periaatteessa järkeenkäypä ajatus, mutta kuka viitsii ja muistaa..

Äänestä

Uusimpien tutkimusten mukaan esilämmitys ei ole taloudellisesti kannattavaa, eikä säästä moottoria nykyisten öljyjen ansiosta.

Äänestä

  • Tuon on melkein pakko olla totta, sillä muuten omankin 20v. BMW-vanhuksen moottori olisi täysin sökö.
    Siinä ei ole koskaan ollut lohkolämmitintä; viime talvenakin taivasalta lähti ilman sahaamista käyntiin 34 asteen pakkasella. Päästöarvot hyvät, ajettu sentään 270 tkm.
    Öljyt ovat epäilemättä rajusti parantuneet vuosien saatossa.

    Äänestä

Kylmänä kone on sen verran väljä että tuskin kuluu mihinkään.

Äänestä
  • Mielenkiintoinen päätelmä.

    Äänestä

  • Roikkuu siitä mistä on ripustettu. Jos on esimerkiksi alumiinilohko missä peltimukit, niin kylmänä ahistaa, koska alumiinin lämpölaajemeiskerroin on noin tuplat siitä mitä teräksen.

    Äänestä

Lähtee auto ainakin notkeammin käyntiin ja alkaa työntämään lämmintä kajuuttaan nopeammin, vaikkei moottorin kulumisesta olisikaan huolissaan.

Äänestä
  • Totta, kunhan on oikea lohkolämmitin.
    Edellisessä koslassa oli ns. säteilylämmitin, eli lämmittää motin kylkeä , ei mene vesitilaan vastus = HUMPUUKIlaite.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Totta, kunhan on oikea lohkolämmitin.
    Edellisessä koslassa oli ns. säteilylämmitin, eli lämmittää motin kylkeä , ei mene vesitilaan vastus = HUMPUUKIlaite.

    Alumiinilohkojen myötä hävisi ne valutulpat, joihin sai lokilämmittimen kiinni. Letkulämmittimiäkin on ollut, jotka lämmittää jäähdytysnestettä.

    Öljypohjaan asennettava säteilylämmitin sentään vähän öljyjä notkistaa.

    Äänestä

paljonko sekin kulutt sähköä joku lohkolämmitin tai muukin.... sellainen.

Äänestä

jos se esilämmittäminen kuluttaa enemmän energiaa kuin puolilitraa 99-oktaanistsen polttoaineen tuottaminenkin vie ei kannat.

Äänestä

Köyhien harrastuksia. Kulutuksella ei ole mitään merkitystä työtä tekeville.

Äänestä

Mää lämmitän ihan sen vuoksi että auto on sisältä heti lämmin. Tämä vaatii tietenkin sisätilalämpän.

Äänestä
  • Sosiaalituet on lopetettava kokonaan. En halua elättää tuntemattomia pummeja, jotka lämmittelevät romuautojaan tukirahoilla.

    Äänestä

Mulla oli traktorissa lohkolämmitysvaatus mutta en ikinä viitsinyt asentaa sitä blokin vesitulpan paikalle mutta asensin sen imusarjan ja ilmanputsarin väliin, vastuksen pitkän osan imusarjan sisäänpäin ja kylmillä säillä hehkutin vähän aikaa vastuksen punahehkuiseksi muutaman minuutin, hyvin tärähti diesel käyntiin joka ikinen kerran, johdon haarassa jossa katkaisija vastukselle, oli vielä akkulaturikin jos tarvitsi ladata akkua pitempiä aikoja.

Oli pakkasta miten paljoa tahansa,aina sai käymään ja vähän aikaa kun käytteli tyhjäkäynnillä konetta lämpimäksi ja niin sitten pääsi päivän töihin,myös yli - 30 asteen pakkasissa puumetsäänkin puita hakeen, kopissa kun oli lämmitys, ei kuskikaan palellu ikinä.

Äänestä
  • Taas ryyppäsit tukirahoja ja sammuit traktoriin..

    Äänestä

  • Tuo imusarjahehku oli ainakin Fordson Dextassa ei kylläkään kovin tehokas se Fordsonin versio

    Äänestä

Mikä sitä kuluttaa 0W tai 5W -öljyillä? Toisessa maailmansodassa itärintamalla jouduttiin polttamaan hiilipannua öljypohjan alla tai pitämään tankit yötä päivää käynnissä mutta niistä ajoista on jo aikaa.

Äänestä
  • Tiikerit,Pantherit ym. olivat yllättäen bensavehkeitä - venäläisten tankit taas dieseleitä. Oli edes yksi etu sakuilla helpottaa starttia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Auton moottorin esilämmittäminen säästää energiaa ja moottoria. Moottorin kuluminen alkukilometreillä kovina pakkasaamuina vastaa 800 kilometrin ajoa lämpimällä koneella.

Yhden tunnin esilämmitys 500 watin lohkolämmittimellä takaa auton lämmityslaitteen toiminnan heti käynnistyksen jälkeen. Paitsi moottorin kulumista lisää kylmäkäynnistys myös polttoaineen kulutusta. Se nousee alkukilometreillä puolitoistakertaiseksi.

Heti kylmäkäynnistyksen jälkeen voi kulutus olla hetkellisesti jopa seitsemän kertaa normaalia suurempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu