Kirkko saa jäseniltään 48 miljoonaa euroa lisää kirkollisverotuloja ilman että kirkollisveroprosentti nousee. Jäsenet siis maksavat enemmän.
Edellisen seurauksena kirkon jäsenet (ja me muut) joudutaan ensi vuonna maksamaan enemmän hautausmaamaksuja.
Eikö tämä ole yhtälö, jonka perusteella yksilön paras ratkaisu on erota kirkosta?!
Kirkollisveron nousun takia hautausmaan maksut nousevat
58
599
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se siltä tuntuu juuri noin
Mutta yleisesti, älä ota talousohjeita köyhältä sijoitusneuvojalta
PS. miten Valiitto hoitaa kassavirran?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18660744/jori-yrittaa-selittaa-parhain-pain-sita-ettei-liitolla-ole-merkitysta#comment-131651394
Warrella virran?
https://www.youtube.com/watch?v=_Ademer2PwU - Anonyymi
Tyypillisesti kaikki uskonnollisey yhdyskunnat ovat jatkuvasti käsi ojossa, siis kai huonoja taloudessa.
- Anonyymi
Toimintansa rahoituksesta ajattelevat realistisemmin kuin vapaa-ajattelijat jotka luulevat kai että taivaasta rahaa tipahtaa. Yllättäen ja pyytämättä.
- Anonyymi
Omituinen logiikka.
- Anonyymi
Miten niin, kun maksat enemmän kirkollisveroa, pitäähän sitten hautamaamaksuissakin maksaa enemmän! Loogista?
- Anonyymi
Eikö pitäis olla päin vastoin?
- Anonyymi
Kirkon jäseniltä viedään molemmista taskuista. Uskonnottomilta vain toisesta taskusta, jos ovat asioineet kirkon hautausmaan kanssa.
- Anonyymi
Kirkon hautausmaille voi haistaa piupaut!
- Anonyymi
Nykyisin seurakuntien hautausmaat ovat kylläkin ns. yleisiä hautausmaita joilla oltava ns. tunnustukseton alue.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyisin seurakuntien hautausmaat ovat kylläkin ns. yleisiä hautausmaita joilla oltava ns. tunnustukseton alue.
Koko ajan niitten joukko kasvaa, joille nuo kirkon ylläpitämät eivät houkuttele.
- Anonyymi
Linkki unohtunut?
Eikö se ollut niin että kirkollisverotuloja ei saa käyttää hautaustoimeen. Aloituksessa on vähän oikaistu syystä ja seurauksesta.
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/hautaustoimi-tasapainoilee-kiristyvan-taloutensa-kanssa-toiminnan-rahoitusta-uhkaa-kaksi-suurta-muutosta- Anonyymi
Joo, seurakunnat ovat vuosikausia, siis systemaattisesti, alihinnoitelleet hautauspalveluitaan, ja siksi joutuneet paikkaamaan kirkollisverovaroista.
Ovat siis rikkoneet hautaustoimilakia, mutta eihän niille koidu siitä mitään rangastusta!!! Ovat lain yläpuolella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, seurakunnat ovat vuosikausia, siis systemaattisesti, alihinnoitelleet hautauspalveluitaan, ja siksi joutuneet paikkaamaan kirkollisverovaroista.
Ovat siis rikkoneet hautaustoimilakia, mutta eihän niille koidu siitä mitään rangastusta!!! Ovat lain yläpuolella.Löytyyko tuosta jostain tilastoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyyko tuosta jostain tilastoa?
Tämä ei ole vastus kysymykseesi, mutta saatta kuitenkin olla kiinnostava:
https://evl.fi/plus/wp-content/uploads/sites/3/2023/11/Kirkon-keskusrahaston-
talousarvio-vuodelle-2024-ja-toiminta-ja-taloussuunnitelma-vuosille-2024%E2%80%932026.pdf
Sivulla 202
”Vuonna 2024 seurakuntien osuus 113 806 800 euroa jaetaan edelleen euroa/kunnan
jäsen -jakoperusteen mukaan. Kirkon keskusrahasto jakaa automaattisesti kuukausit-
tain rahoituksen seurakunnille. Jako tapahtuu kunnan väkiluvun mukaan siten, että
vuoden 2024 rahat jaetaan viimeisen vahvistetun väkilukutiedon eli tilanteen
31.12.2022 perusteella. Tilastokeskuksen mukaan Suomen virallinen väkiluku oli vuo-
den 2022 lopussa oli 5 565 519 henkilöä. Valtion rahoituksen jako-osuus on siten
20,45 euroa/kunnan jäsen.”
AKi-liiton lausunto erääseen lakiuudistukseen liittyen:
"Suurin osa kirkon valtionrahoituksesta (n. 92 % vuonna 2023) käytetään hautaustoimen kulujen kattamiseen. Kirkon taloustilaston mukaan vuonna 2023 hautaustoimen menot olivat yhteensä 164,4 miljoonaa euroa. Hautaustoimen maksuilla tästä katettiin 37,0 miljoonaa euroa (22 %) ja valtionrahoituksella 112,5 miljoonaa euroa (68 %). Kirkon jäsenet ovat siis jo nyt rahoittaneet kirkkolain vastaisesti koko väestön hautauksia 14,9 miljoonalla eurolla (9 %:lla) vuosittain. Koska hautaustoimen ainoat sallitut rahoituskeinot ovat hautaustoimen maksut ja valtionrahoitus, on hautaustoimen maksuissa jo nykyisellään n. 40 %:n tai vaihtoehtoisesti valtionrahoituksessa n. 13 %:n noston tarve."
Eli paskiaiset myöntävät rikkoneensa lakia ,mutta ruinaa silti 'karseaa kohtaloaan', eli että joutuvat rahoittamaan hautaustointa kirkolliverorahoin...
Erotkaa kirkosta!
Down Goes Kirkko!
- Anonyymi
Virtaisaan jokeen hyppäämällä jäisi tuokin ajattelu täysin pois.
- Anonyymi
Durch Sprung aus der Höhe in den fliessenden Fluss wäre auch dieser Gedanke völlig verschwunden. Johann Wolfgang von Einstein
- Anonyymi
Kirkko vaatii eri hintoja jäsenilleen.
- Anonyymi
Vältä veroa - kirkosta eroa.
- Anonyymi
Erittäin hyvä syy!
- Anonyymi
Tosi looginen perustelu.
- Anonyymi
Onko tuo nyt muka pätevä perustelu nostaa uskonnottomien hautajaiskuluja.
- Anonyymi
Pikku veloistakin voi olla tosi kateellinen pitkään.
- Anonyymi
Lain mukaan kirkon pitää kattaa kulut maksuilla ja avustuksilla. Kun avustus pienenee, maksuja pitää nostaa.
- Anonyymi
Aloitus on taas hölynpölyä. Kateellisten panettelua.
- Anonyymi
Ai, nuo luvuthan ovat Ev-lut. kirkolta saatuja!
- Anonyymi
Lisätulis ei voi käyttää hautausmaihin, koska uskonnottomatkin hyötyisivät.
- Anonyymi
Siis mitä! Molemmista taskuista viedään. Ero.
- Anonyymi
Kaikkia sorretaan, tässä kirkon jäseniä himpun enemmän.
- Anonyymi
Yksityisiä hautaus maita ei vielä suomessa, kepulaisille vinkki.🤔
- Anonyymi
Listalle kummallista.
- Anonyymi
Ei ole reilua valtion meininki.
- Anonyymi
Kirkollisveron välttää eroamalla kirkosta. Pakkouskonnon koulussa välttää erottamalla lapsi kirkosta.
- Anonyymi
Siinäpä todella mainio nostoperuste.
- Anonyymi
Kirkon jäsenille tuplakulupotti.
- Anonyymi
Parempi kun tuhka sirotellaan luontoon!? Jokaisen yksitysasia - toive - toki.
- Anonyymi
Kiusallista. T. Kirkkoherra
- Anonyymi
Molemmista taskuista siis otetaan.
- Anonyymi
Taidanpa erota kirkosta. hautaustahdolla ilmaisen, että tuhkat voi sirotella kirkon hautausmaan ulkopuolelle.
- Anonyymi
Molempiin taskuihin.
- Anonyymi
Hyvin loogista.
- Anonyymi
Vältä veroa, kirkosta eroa.
- Anonyymi
Tässä siis joutuvat viattomatkin - uskonnottomat - kärsimään. Tosin vain yhdeltä puolen, kun kirkon jäseniltä viedään molemmista taskuista.
- Anonyymi
Valtion avustus hautaustoimeen pienenee, ja sen syy on, että kirkko saa lisää kirkolliverotuloja.
- Anonyymi
Erittäin rationaalista.
- Anonyymi
Ei tunnu oikealta. Eroan kirkon jäsenyydestä.
- Anonyymi
Vetää kaikista ovista?
- Anonyymi
Kaksin käsin molemmista taskusta.
- Anonyymi
Jätä se!
- Anonyymi
Murrr murrr
- Anonyymi
Logiikka pyllyllään. Terve menoa.
- Anonyymi00052
Totta ja todella "loogista".
- Anonyymi00053
Hautaudu Kainuun vaparien Tuonenviita-hautausmaahan.
Pyydä hautausmaatarjous.
Tee kuolintestamentti perillisille, jossa hautausohjeet ruumiillesi. - Anonyymi00054
Näin se on. Parempi erota kirkosta. Hautausmaamaksut samat.
- Anonyymi00055
Kirkon hautausmaan maksut.
Toinen näkökulma: Rahat vähissä, säästetäänkö eläviltä vai kuolleilta?
Koko keskustelussa oletetaan, että hautaustoimella on jokin kiinteä hinta, ei enempää eikä vähempää. Pitäisikö kuitenkin miettiä vaikkapa nurmikon leikkaamista harvemmin, hiukan tiheämmin laitettuja hautoja jne, jos vaihtoehtona on suuremmat opetusryhmät, vähemmän lääkäreitä, kuoppaisemmat tiet tms.?
Yksinkertainen ajatusleikki: miten säädettäisiin, jos hautausmaita nyt hoitaisi valtio?- Anonyymi00056
Outo yhtälö.
- Anonyymi00057
Erikoinen tarina. Kalliiksi tulee jäsenille sekin 50 ne kirkolle.
- Anonyymi00058
Mielenkiintoinen yhtälö. Paras ratkaisu on erota kirkosta,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861