Miksi menestyneen urheilijan pitää pakoilla ulkomailla?

Anonyymi-ap

Miksi punaiset on järjestänyt verotuksen niin,että jos rahaa on tullut,et ole kotimaahan tervetullut ,vaan sinut ryöstetään konkurssia kohti marssivan "hyvinvointivaltion" pohjattomaan kassaan.?!
Lasketaan päiviä kuinka monta päivää olet kotimaassa käynyt jne..
Köyhtyvälle maalle ei kelpaa edes menestyneet omat kansalaiset..rahat kyllä vaikka väkisin!
Aivan kieroutunutta sairasta menoa.
Täysin sairasta.

6

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö punikkia edes vähän hävetä tällainen?Onko muissa maissa tällainen käytänkö?
      Kuinka monesta maasta löytyy?

    • Anonyymi

      Suomalainen kova verotus on puhtaasti punaisen leirin junailema vuosikymmenten kuluessa.
      Verotus tarvitaan,mutta ei sellaista joka tyrehdyttää vähitellen maan toimeliaisuuden.
      Ihmiset jotka ideoi ,ovat ahkeria ja haluavat tehdä eri asioita,ajetaan maasta pois.

    • Anonyymi

      Vasemmistolaisuus on syöpä. Tappava syöpä. Näissä se näkyy erittäin selvästi. Olen samaa mieltä aloituksen kanssa. Mitä haittaa siitä on jos menestynyt RIKAS ihminen asuu Suomessa? Ei mitään! Käyttää rahaa leveämmin ja saajia on kaikissa tasoissa. Veroilla tätä ei pidä pilata.

      • Anonyymi

        Niin ei vain ole, vaan esim suuria eläkkeitä saavat ihmiset asuvat Etelän lämpimässä talvet. Yksin Espanjassa jo 30 tuhatta! He kuluttavat siellä rahansa ja se on pois meidän yrittäjiltä. Myös muissa maissa on suomalaisia. Noin 500 entistä suuryritysten toimitusjohtajaa asuu Sveitsissä, ovat veropakolaisina siellä. Heidän rahat riittävät asumaan missä maassa tahansa, mutta syy on vain itsekkyys.

        Suomen todellinen ongelma on jo pitkään jatkunut lapsettomuus! Samaan aikaan yli 65 vuotiaiden määrä kasvaa. Vuonna 1961 heitä oli 330 tuhatta. Vuonna 1987 noin 660 tuhatta ja 2020 jo 1,2 miljoonaan.

        Kun joka vuosi on jäänyt syntymättä 10 tuhatta lasta, se näkyy tuottavuudessa. Ansiotyössä olevien määrä on supistunut.

        Meidän kaupungissa oli vuonna 1990 noin 5000 alle 15 vuotiasta lasta ja nyt heitä on enää noin 1000.

        Mikään yhteiskunta ei voi säilyttää hyvinvointia tällä tavalla. Se on mahdotonta.

        Toisaalta ne joilla on rahaa ovat talvet ulkomailla ja tekevien käsien määrä vähenee.


    • Anonyymi

      Ketkä "punaiset"?

      Homma on niin, että ihminen itse valitsee, mitä maksetaan kollektiivisti ja mitä ylsityisesti. Esim terveydenhuolto on USA:ssa maailman kalleinta. Verotus voi sitten olla kevyempää, mutta kyllä siellä maksaa saa sitten monesta asiasta itsensä kipeäksi.

      Verot eivät ole este rikastumiselle, jos hiukan tutkitte tätä nyt Suomessa niin tajuatte kyllä.

      Verotuksessa on vain kyse siitä mitä haluat maksaa itse, mutta maksat siitä silti. Mitään ei tule ilmaiseksi.

      Jos urheilija menestyy, hän kyllä ansaitsee, katsokaa norjalaisia. Suomalaiset eivät pärjää ja palkintoja ei tule. Muuten urheilu on aina ollut talkootyönä tehtyä. Mutta urheilemaan kyllä pääsee Suomessa.

      Kilpailu yhteiskunnassa vero ei ole edes yrityksen pahin vihollinen, vaan se on toinen yrittäjä.

      Korkean verotuksen maita ovat mm Tanska ja Irlanti ja siellä menee oikein hyvin. Myös Alankomaat ja Ruotsi ovat Suomeen verrattavia maita.

      Ongelma ei siis ole verotuksen. Ongelma on jossakin muussa!

      • Anonyymi

        Kyllä on tärkeää ,että NHL ,Ralli,Tennis,Golf jne tähdet voisi tulla kotimaahan reilusti asumaan ja sijoittamaan tänne.
        On noloa jos tänne kotiutuminen on tehty hankalaksi.
        Urheilijat lopettaa uran nuorena ja monet tekee merkittäviä maata eteenpäin vieviä toimia loppu elämänsä aikana.
        Paavo Nurmi hyvä esimerkki tästä.
        Suomen on oltava kotimaana huokutteleva ulkomailla rikastuneelle urheilijalle,ei ansa joka laukeaa silmille ja olet verottajan lukemattomien lonkeroiden kohde.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe