Äidin päivystysreissusta tuli satojen kilometrien ambulanssiralli, joka päättyi kuolemaan toisella paikkakunnalla. Hyvinvointialueet joutuvat kuljettamaan potilaita vuodeosastohoitoon kauas kotoa, kun tilaa ei löydy lähempää.
(YLE)
Kuinka paljon lisää tulee näitä hallituksen päätöksien surullisia
seurauksia ? Kuinka paljon on jo tullut ?
Eikö ole kornia hallitukselta olla tarjoavinaan 28 euron lääkärikäyntiä, jonka
kelakorvauksen maksaa asiakas itse veroina, vaikka kassalla pulittaa vain
"alkumaksun" 28 euroa ?
Muualla ihmisiä on hengenhädässä soterahojen leikkausten takia.
Käykö kiistäminen, että hallituksen "säästöjen" seurauksensa ihmisiä kuolee?
https://yle.fi/a/74-20115648
Hallitus, miksi ihmisiä saa kuolla soterahojen puutteessa ?
43
494
Vastaukset
- Anonyymi
Äärioikeistohallituksen rahanahneus menee ihmishengen edelle.
- Anonyymi
Kunnallisessa terveydehuollossa käyvä on hallitukselle B-luokan ihminen.
- Anonyymi
Merisen kysymys Orpolle aiheellinen.
Saiko PuuhaPete vaalirahaa yksityisiltä Terveys firmoilta?
Entäs puolueensa?
Väitän että sai ja saa myös jatkossa.
Pelkästään ajokortti lausuntoja vuodessa yli 200 000 vuodessa.
Jatkossa vain yksityiseltä ei enää julkiselta.
- Anonyymi
Vain rikkaat ovat ihmisiä hallitukselle, joka ajaa miljonäärien etuja.
Muille ei Suomessa enää anneta ihmisarvoa. Hallitus on pahin
kansankyykyttäjä ikinä.- Anonyymi
Äänioikeutetut ihmiset ne ovat Kokoomukselle äänensä antaneet, eli halunneet yksityistää sairaanhoihon, antaneet lääkäreille mahdollisuuden rikastua ihmisten hädällä. Niin se on.
Jos et ole huomannut, niin mitä enemmän on naislääkäreitä, sitä hurjemmaksi meno menee.
Kokomus pääsi hallitukseen pitkästä aikaa 1980-luvulla ja silloin Kokoomusvetoinen lääkäriliitto viestitti, että Suomessa koulutetaan lääkäreitä liikaa. Lääkärit halusivat päästä määräämään tulonsa mahdollisimman korkeaksi, sairaat ovat väin välinen päästä tähän määräävään asemaan, että voi rahastaa miten paljon vain.
Kun ensin pojat, sitten miehet on ulkoistettu kasvatuksesta, oppimisesta, koulutuksesta, myös lääkäreiden koulutuksesta ja työpaikoista Suomessa feminismillä ja pakko- ja virkamiesruotsilla, ei ole näkyvissä aikaa jolloin miehet pääsisivät järkeistämään suomalaista terveydenhoitoa.
Aina on käytetty naisia paikoilla jotka miehet tekevät paremmin, syystä kun halutaan järjenvastaisesti ahnehtia niiltä ketkä eivät voi puolustautua, niille joilla menee ennestään hyvin, tai suhmuroinnilla rikastumaan haluavilla.
Suomessa tärveltiin toimiva terveydenhoitojärjestelmä Kokoomuksen johdolla ja SDPn avustuksella muutamassa vuodessa ja kansa kittää, ainakin gallupeista päätellen.
- Anonyymi
menkää töihin, niin ette tarvitse mitään avustuksia,, loisijat saavat olla loisijoita, kun kerran haluavat.
- Anonyymi
minkälaista työtä sulla on tarjolla ?
- Anonyymi
Sano sama naamatusten kun kohdataan. Voit tehdä sitten etätöitä jos on käsi tai jalka paketissa. Tai molemmat.
- Anonyymi
"Anonyymi
2024-10-16 18:30:43
menkää töihin, niin ette tarvitse mitään avustuksia"
......................
"Ehottaja ensin"
Kait sulla on aamulla kello soimassa? - Anonyymi
Varmsan sopii sulle, että kuolet yksin. Lyön vaikka vetoa, ettei sua ole kukaan koskaan rakastanut, ei edes äitis.
Eikä ole työs tuonut mannas huulillesi, hapannaama. - Anonyymi
Kato,peräkammarin poikakin on herännyt iltatisulle nyt parit imut ja sitten tutumaan,hopi,hopi.
- Anonyymi
tärkeämpiäkin asioita meillä rkp:ssä on, kuten vaikka nää nikotiinipussit, joten älä valita.
- Anonyymi
Joo ja lanssit kuskaa. Kotiin ei lanssia saa.
- Anonyymi
Dementoitunut vanhus sidottu pyörätuoliin kiinni. Hampaat hukattu hoitopaikassa, ei löydy. Paskat housussa. Ei osaa pyytää apua.
- Anonyymi
potilas kuskataan kotopaikastaan yli sadan kilometrin päähän. virrat-valkeakoski ja takasin Tays iin
- Anonyymi
Tämän hallituksen motto on.
Elämän A ja O välissä L ja K.
Juoppojen ylin ystävä.
Osa naisministereistä selvästi juoppoja.
Aina krapulassa ja pahalla päällä.
Ps naiset.- Anonyymi
Senkö takia ne on aina naamasta kuin hapankaalit ?
- Anonyymi
"Kuinka paljon lisää tulee näitä hallituksen päätöksien surullisia seurauksia ?"
Sinun kannattaa kohdistaa aiheellinen kysymyksesi Suomen Sosiaalidemokraattien palstalle. - Anonyymi
aloittaja- ryssäntrolli
palaa Moskovaan - Anonyymi
Hallitus kylvää tuhoa ympärilleen ja tuhoutuu lopuksi itse.
Niin on käynyt kaikille diktaattoreille.
Suomi alkaa muistuttaa Nikolae ja Elena Ceauṣescun aikaista Romaniaa.
Ne tekivät saman Romaniassa kuin Purra ja Orpo Suomessa.
Hassasivat valtion rahat ja kansa eli köyhyydessä.
Loppu oli tragediaa diktaattoreille niinkuin se on aina. - Anonyymi
Vastaa hallitus !
- Anonyymi
Etkö tiedä että ihmisiä kuolee myös vaikka olisi kuinka paljon pätäkkää pankkitilillä?
- Anonyymi
Niin mutta omaneduntavoittelijalle ei merkitse mitään missä kuolee, koska kiintymyssuhteita eikä lähimmäisen rakkautta elämässään 0 %.
Itsekäs hirviö kun täältä lähtee, niin kuka siihen vuoteen vierelle edes haluaisi tulle, parempi että vetää viimeiset viivansa mahdollisimman kaukana.
Ei näillä epäihmisillä ole mitään sellaisia tunteita joita kutsutaan ja koetaan humaaneiksi ja rakastaviksi tai peräti välittäviksi. Pelkkää ahneutta, kateutta ja katkeruutta. Näitä tunteita lietsottiin ja manipulointiin taviksista ja sillä keppihevosella ratsastettiin hallitukseen ja nyt on tilanne tämä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin mutta omaneduntavoittelijalle ei merkitse mitään missä kuolee, koska kiintymyssuhteita eikä lähimmäisen rakkautta elämässään 0 %.
Itsekäs hirviö kun täältä lähtee, niin kuka siihen vuoteen vierelle edes haluaisi tulle, parempi että vetää viimeiset viivansa mahdollisimman kaukana.
Ei näillä epäihmisillä ole mitään sellaisia tunteita joita kutsutaan ja koetaan humaaneiksi ja rakastaviksi tai peräti välittäviksi. Pelkkää ahneutta, kateutta ja katkeruutta. Näitä tunteita lietsottiin ja manipulointiin taviksista ja sillä keppihevosella ratsastettiin hallitukseen ja nyt on tilanne tämä.Kun raha on ahneen ihmisen jumala seuraukset ovat nähtävissä.
- Anonyymi
Ei tarvitsisi kuin RKP:n saada lopullisesti Purrasta ja persuista tarpeekseen ja
lähteä lätkimään hallituksesta niin koko korttitalo romahtaisi.
Sitä vaaraa ei ole, että uusi hallitus olisi persuhallitusta huonompi.
Mutta hillotolppa on niiiiin rakas RKP:lle.
Selkärankaa ei ole. - Anonyymi
MIksi ? Vastatkaa !
- Anonyymi
Ookkona huomannu että miljonääritkin kuolevat, eli rahallahan ei saa ikuista elämää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ookkona huomannu että miljonääritkin kuolevat, eli rahallahan ei saa ikuista elämää!
Ei tavis tavoittele ikuista elämää, vaan hoitoa sairauksiinsa.
- Anonyymi
Kunnallisissa terveyskeskuksissa käyvät ovat ilmeisesti arvottomia
ihmisiä hallitukselle. Ei niillä ole väliä saavatko ajoissa hoitoa.
Kolme kuukautta joutaa hyvin odottamaan lääkäriaikaa ja kyllä,
moni kuolee, kun ei ajoissa pääse lääkäriin.
Hallitus pidensi hoitotakuuaikaa, sairaat on täten poissa rasittamassa
taloutta, vaikka kaikki me pidämme koko terveydnhuoltoa yllä
verorahoillamme. Vastinetta emme rahoillemme enää saa,
kun tuli Orpon laitaoikeistohallitus. - Anonyymi
Koska säästöjä on "pakko tehdä" potilaita tulee kuolemaan päivystyksiin ja ylikansoitetuille vuodeosastoille.
Nämä uutiset löytyivät muutaman minuutin etsinnällä valtakunnallisesta ja alueellisesta mediasta. Niin viranhaltijat kuin maakuntien luottamushenkilöt ovat olleet koko kuluneen vuoden puun ja kuoren välissä, kun maan hallitus on vaatinut hyvinvointialueiden yhteensä 1,26 miljardin alijäämän kattamista vuoden 2026 loppuun mennessä.
Ihan uusia vaaranpaikkoja tulevat olemaan ambulanssit. Kun päivystykset harvenevat, ambulanssit joutuvat ajamaan entistä pidempiä matkoja. Ja lohduton
on sekin tulevaisuudenkuva, että myös uusia suomalaisia tulee syntymään entistä useammin ambulansseihin, koska myös synnytysosastoja lakkautetaan. - Anonyymi
Orpo ja Purra vähät välittävät kuolonuhreista ei uskoisi nykyajan suomessa,että meillä on näin kylmiä,tunteettomia ja raakoja poliitikkoja.
- Anonyymi
Tällainen tilanne on So-Te alueilla pikemminkin yleistä. kuin sattumaa. Nykyinen tilanne on So-Te alueiila monta pykälää huonompi kuin mitä se oli ennen "Sote-uudistusta". Laki kyllä on voimassa, mutta ei edes sen lain mukaisena, vaan jonkunlaisena hätäratkaisuna. Lakia ei käytännössä ole voitu toteuttaa, koska sen toteutusta on jarrutettu voimakkailta tahoilla. Yksi sellainen lähde lienee ilmeisesti samalla alalla toimiva yksityinen taho. Se saa voimakasta tukea ilmeisesti esim. kokoomukselta ja joiltakin muilta poliittisilta suuntauksislta. Uudistus on ajettu umpikujaan käytännössä. Siitä on tullut surkuhupainen oikeasta tarkoituksestaan täysin poikkeava epäonnistunut yritys. Olen varma, että esim. kaikki kokoomuslaiset eivät suinkaan kannata tällaista olotilaa, joka on täysin epäonnistunut. Uudistuksen toteutus on estetty mm. siten, että ei ole annettu tarpeellista rahaa sen toteutukseen. Nyt ollaan karmeassa tilassa. Sairaita ei aina auteta vaikka olisi tarpeen. Ihmisiä kuolee turhaan ja monet sairaat kärsivät turhaan kun eivät saa asianmukaista hoitoa. Ehdotellaan kaikenlaisia vippaskonsteja asian hoitamiseksi, mutta ne eivät auta. Monet sairaat eivät saa asianmukaista ja oikeudenmukaista hoitoa, joka hänelle kuluisi antaa. Liike Nyt on sentään oikeassa tässä asiassa. Hyvä Harkimo! Olen kokenut ja nähnyt tämän tilanteen potilaan kannalta. Se ei ole hyvä, eikä oikeudenmukainen kaikille. Tulee mieleen erään laulun sanat "Kun Suomi putos puusta". Sen suuntaiselta se vaikuttaa. Jokainen voi ajatella ja arvailla millä puolella on esim . pääministeri ! Tai valtiovarainministeri? Toivottavasti tämä kurja tilanne korjataan tulevaisuudsessa.
- Anonyymi
Uusi sote ei saanut minkäänlaisia toteutumismahdollisuuksia,
koska hallitus sabotoi sen heti alkuun.
Uuden soten oli tarkoitus antaa pääsy julkisessa terveydenhuollossa
yhtä nopeasti lääkäriin kuin yksityisellekin pääsee
ja se melkein onnistui. Pääsi viikossa lääkärille ja nopeamminkin.
Mutta Orpon persuhallitus tuhosi sen leikkaamalla tarkoituksella julkisen
terveydenhuollon lähes toimintakyvyttömäksi.
Ihan turha selittää muuta. Ei kansa tyhmä ole. - Anonyymi
Miksi hallitus työntää rikkaille veronmaksajien rahat ? Ei rikkailla hätää ole.
- Anonyymi
Valtionvarainministerin rakkaat terveiset äänestäjilleen
https://pbs.twimg.com/media/Fy2nCQGWwAIrnJz.jpg - Anonyymi
ap. ei raha auta ihmiset kuolee kun vanhenee ei siihen raha auta .
koko suomee lääkäreille lupa kuolemisen nopeuttamiseen rahaa säästyy ei tarvita sote .. ikä loput ei mitään viekaa makuutetaan vaan lääke tokkurassa ei se ole ihmisarvoista elämää ..antaa toisten kuolla ja nuorten elää. sote- Anonyymi
HUOMIO: Ei ole kysymys vain eläkeikäisistä. Hallituksen päätösten takia voi
kuolla muitakin kuin eläkeläisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
HUOMIO: Ei ole kysymys vain eläkeikäisistä. Hallituksen päätösten takia voi
kuolla muitakin kuin eläkeläisiä.Tulee kuolemaan:Yksi tapaus on jo ollut julkisuudessa.
- Anonyymi
Hallitus: Miksi lääkärille joutuu nyt jonottamaan kolme kuukautta ?
Marinin hallituksen aikana pääsi viikossa parissa ? - Anonyymi
Hallitus: Miksi sairaat ei pääse lääkäriin, jos ei ole varaa mehiläisiin ?
- Anonyymi
Pienituloisilla ei ole varaa enää terveyskeskukseenkaan.
Sotemaksuja on ennätysmäärä ulosotossa. - Anonyymi
Äärioikeistohallitusta julmempaa ei ole ollut koskaan.
- Anonyymi
Vaalien jälkeen hallitus leikannee taas sotesta. Purrahan totesi:
"Kaikkia ei ole varaa hoitaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä422256Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2282014- 1111548
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441281- 1151207
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://261099- 741009
- 65963
- 70950