Sukupuutto tulee kohta

Miksi syntyvyys laskee Suomessa?
Syntyvyyden laskua selittää eniten se, että entistä useammat eivät saa koskaan ensimmäistäkään lasta. Myös toisia ja kolmansia lapsia syntyy aiempaa harvempaan perheeseen, mutta voimakkainta muutos on ollut esikoisten kohdalla. Tämä lasku on nopein vähän koulutetuilla ihmisillä.27.4.2023
9129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minkä ikäisiä suomalaisia on eniten?
Suurin Suomessa syntyneiden ikäryhmä on vuonna 1963 syntyneet. Heitä oli elossa yhteensä 69 267. Seuraavana tulevat vuosina 1956, 1964, 1962 ja 1948 syntyneet, joita kaikkia oli elossa reilu 68 000.30.12.2023

Äänestä

Miksi suomalaiset eivät halua lapsia?
Syitä lapsettomuuteen on monia: Parisuhteiden lyhyt kesto, sopivan kumppanin puuttuminen, epävarmuus elämässä, psyykkinen pahoinvointi, lasten saannin liika lykkääntyminen tai esimerkiksi työttömyys. Jotkut eivät edes halua lapsia. – Lapsettomien osuus on Suomessa ollut jo pitkään poikkeuksellisen suuri.2.10.2023

Äänestä
  • Avioehto unohtui listastasi.

    Äänestä

  • Ilmastonmuutos, ei haluta lisää ihmisiä saastuttamaan maapalloa?
    Miksi pitäisi haluta? Jotta epäterve jatkuva talouskasvu tai pyramidihuijauksen opein rakennettu eläkejärjestelmä voisi jatkua?
    Jos ilmastonmuutosta oikeasti halutaan estää taikka pikemminkin hidastaa, niin tehokkain keino siihen on väestön vähentäminen. Toinen vaihtoehto on vähentää kulutusta, mutta siihen ihminen on liian itsekäs.

    Äänestä

Sylttytehdas on VIHERVASSUT.

He ovat luoneet yhteiskunnan etenkin haitallisine maahanmuuttoineen sellaiseksi että ihmiset eivät halua lisää jälkikasvua maahan tuottaa. Yhteiskunta on niin vihamielinen juuri kantaväestölle että halut ovat vähissä tämän suhteen.

Kuka siis haluaa tulevaisuuden ma..-helvettiin lapsia tehdä?

Äänestä

Suomalaiset kuolee sukupuuttoon, se on itsestään selvää.

Nainen saa keskimäärin enää 1,29 lasta ja todennäköisemmin tuo vielä laskee.

Alkaa olemaan maailman alin syntyvyysluku.

Äänestä

Naiset käy lukion, menee korkeakouluun ja lukee vähintään maisteriksi ja sitten hankkii pysyvän työsuhteen. Silloin alkaa olla jo 30v mittarissa ja edessä valinta; lasten teko vai ura?

Äänestä

Naisen vastuulla on liikaa.
Pojat on poikii eikä kasva aikuiseksi. Riittää kun huolehtii siitä yhdestä isosta vauvasta eli omasta "miehestä" ja muuta ei jaksa.

Tyttöjen foorumilla kysellään neuvoja, kun isin pelaaminen häiritsee äitiä ja vauvaa, jotka haluaisi nukkua yöllä. Toinen valvottaja on juominen ja kolmas huumeet.

Äänestä

Aviolliset velvollisuudet pitäisi palauttaa ja myös vanhanpiianvero.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi syntyvyys laskee Suomessa?
Syntyvyyden laskua selittää eniten se, että entistä useammat eivät saa koskaan ensimmäistäkään lasta. Myös toisia ja kolmansia lapsia syntyy aiempaa harvempaan perheeseen, mutta voimakkainta muutos on ollut esikoisten kohdalla. Tämä lasku on nopein vähän koulutetuilla ihmisillä.27.4.2023

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu