Pikavipit ym. korkeankoron yritykset

Anonyymi-ap

Älkää jyvät ihmiset ottako pikavippejä, jos on vain joku muu keino. Mikäli et pysty maksamaan jotain laskua, ota yhteyttä velkojaan ja pyydä lisää maksuaikaa. Jos olet rahavaikeuksissa, ota yhteyttä velkaneuvontaan. Ajan voit saada vasta kuukausien päähän, mutta velat ei katoa mihinkään sillä aikaa ja pikavipeillä maksaminen on sitä kalleinta mahdollista. Ilmoita velkojille (oli se sitten itse velkoja TA perintätoimisto), että olet varannut ajan velkaneuvontaan. Velkaneuvojan kautta on mahdollisuus hakea esim. Takuusäätiön myöntämää takausta, jolloin kaikki velat maksetaan pois pankkilainalla (Takuusäätiö on siis takaajana) ja maksat vain yhtä lainaa pankkiin kohtuullisella pankkikortilla. Toiset vaihtoehdot on esim. vapaaehtoinen velkajärjestely tai virallinen velkajärjestely, jolloin maksat maksukykysi mukaan velkoja velkojille ja se kestää kolme vuotta, jonka jälkeen velat lakkaavat olemasta ja esim. maksuhäriömerkinnät poistuu kuukauden kuluttua sen päättymisestä. Ja muitakin vaihtoehtoja on, kuten velkojen kohtuullistaminen (akordi), jota käytetään esim. vapaaehtoisessa velkajärjestelyssä. Voit käydä pyytämässä myös rahallista apua seurakunnalta ja sieltä voi myös saada apua velkojen hoitoon. Tiedän tämän pikavippitouhun, koska perin aikoinaan 15 vuotta työkseni ihmisiä.

8

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi00007

        Tuo on lainojen kilpalutussivu,


    • Anonyymi

      Ei pikavippifirmoja enää ole. Tililuottojakin tarjoaa harvat.

      • Anonyymi

        On ainakin Falloslaina yhä voimissaan. Sieltä sain viime viikolla louvoa.


    • Hyvää asiaa, näistä ei puhuta tarpeeksi.

      Lisäksi kannattaa huomioida: kaikissa tapauksissa velkaa ei välttämättä tarvitse maksaa sellaisenaan loppuun asti.
      Moni ei tiedä, että osassa vanhoja pikavippejä korko on voinut olla lainvastainen.

      Silloin tilannetta voi olla mahdollista keventää – ja tämä kannattaa tarkistaa.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Pikavippitarjoukset naurettavia - anoin 200 euroa


      Neolainalta ja iRahalta ja Ferratumilta , siis 200 € lainaa/30 vrk. Kaikilta tuli hylky ja kahdelta "tarjous": 30 euroa/30 vrk.
      Mikä vitsi - eihän tuolla tee mitään!! Tällaista silmänlumetta se "rahat heti tilillesi ilman vakuuksia" onkin....hyvä tietää tavallaan, ei apua noista, tattis!

      Olen velaton pieneläkeläinen , ei maksuhäiriömerkintää , ei muita luottoja.

    • Anonyymi00008

      On se kyllä totta, että tuo markkina on muuttunut ihan älyttömästi viime vuosina lakimuutosten myötä, mutta kyllä niitä korkean koron virityksiä silti pyörii mainoksissa jatkuvasti. Moni hakija varmasti yllättyy kirjoittajan tavoin, kun mainoksissa luvataan tuhansia euroja, mutta todellisuudessa tarjotaan jotain naurettavaa kymppien summaa tai hylkyä, vaikka luottotiedot olisivat kunnossa. Pankit ja rahoitusyhtiöt ovat vetäneet siiman todella kireälle, ja pienikin epävarmuus tuloissa tai elämäntilanteessa tuntuu riittävän hylkäykseen.

      AP:lta oli tosi hyvää tekstiä noista velkajärjestelyistä ja Takuusäätiöstä. Liian moni tuntuu edelleen ajattelevan, että uusi vippi on ainoa keino selvitä vanhasta, vaikka se on se varma tie suohon. Jos tilanne on se, että on ihan pakko saada jostain pieni summa lyhytaikaiseen tarpeeseen ja tietää pystyvänsä sen maksamaan, niin kannattaa ainakin käyttää hetki siihen, että katsoo missä ne todelliset vuosikorot liikkuvat nykyään. Esimerkiksi täältä https://luotettavalaina.fi/pikavipit näkee vähän osviittaa siitä, mitä ne ehdot nykyään ovat, ettei mene ihan sokkona allekirjoittamaan ensimmäistä vastaan tulevaa sopimusta.

      Tärkeintä olisi silti se, että ihmiset uskaltaisivat hakea apua ajoissa ennen kuin ne korot alkavat rullata kunnolla. Se seurakunnan tai velkaneuvonnan puoleen kääntyminen saattaa tuntua kynnykseltä, mutta se on sata kertaa järkevämpää kuin odottaa perintäkirjeitä postilaatikkoon. Onko täällä kenelläkään kokemusta siitä, miten helposti noita akordeja eli velkojen kohtuullistamisia nykyään saa neuvoteltua suoraan perintätoimistojen kanssa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      274
      4967
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      110
      2543
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1550
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      101
      1100
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      335
      1011
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      139
      936
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      273
      903
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      807
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      39
      775
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      78
      765
    Aihe