Terve! Elikkäs tarkoitus olisi aloittaa sijoittamaan näin alkuun muutamalla tonnilla.
Tai oikeestaan ostelin jo joitain eri osakkeita vähän summassa testimielessä noin 800€ sekä yhden rahaston 1000€ että pääsi vähän jyvälle tuosta koko hommasta :D
Kannattaako esimerkiksi ostaa sillon jos jonkun yhtiön arvo on laskenut pitkällä aikavälillä todella alas vai odottaako että alkaa näkyä selvää nousua?
Varmaan kannattaa ainakin perehtyä aina ennen ostoa yhtiön tietoihin ja siihen liittyviin uutisiin jotta osaa ennustaa paremmin mahdollista tuottoa?
Kiinnostaa myös että kuinka aktiivisesti te muut teette kauppaa ja kuinka isoilla summilla ja tuotoilla? :)
Tulipa melko monta kysymystä :D mutta kiitos jo etukäteen kaikista vinkeistä!
Vinkkejä ja neuvoja aloittelevalle sijoittajalle!?
4
756
Vastaukset
- Anonyymi
> Kannattaako esimerkiksi ostaa sillon jos jonkun yhtiön arvo on laskenut pitkällä aikavälillä todella alas vai odottaako että alkaa näkyä selvää nousua?
Merkittävä lasku voi tarkoittaa järjestelmällistä aikaisempaa ylihinnoittelua ja jopa kuplaa. Esimerkkeinä SAS, Viaplay ja Kempower, joista kaksi on vuoden sisällä ajautunut konkurssiiin ja jälkimmäisen hinnan palautuminen huipputasolle ei koskaan enää toteutune. Nokia ja Sonera olivat aikoinaan huippuhinnoissa, mutta hinta ei koskaan palautunut.
Yleensä kannattaa ostaa nousuun, ellei ole varma yhtiön menestyksestä. Jos luottoa on 100 %, kannattaa odotella ehdotonta pohjaa. Edellä kuitenkin oletetut pohjat vain jatkoivat ja jatkoivat laskua.
> Varmaan kannattaa ainakin perehtyä aina ennen ostoa yhtiön tietoihin ja siihen liittyviin uutisiin jotta osaa ennustaa paremmin mahdollista tuottoa?
Niinpä. Valmetilla kaikki näytti hyvältä uusine kauppoineen ja nousuineen, kunnes iski yht´äkkiä tulosvaroituksesta johtuva 8 % lasku. Kyllä tieto auttaa, mutta mikään ei ole niin vaikeaa kuin tulevaisuuden ennustaminen. NVidia osakkeen hinta on huimat 25-kertaistunut alle viidessä vuodessa, mutta miksi kaikki munat samaan koriin?
> Kiinnostaa myös että kuinka aktiivisesti te muut teette kauppaa ja kuinka isoilla summilla ja tuotoilla? :)
Helpoimpia ovat passiivisesti hoidetut ja hajautetut rahastot, etenkin ETF:ät, joissa osakkeita nousee ja laskee. Passiivisissa rahastoissa kulut ovat yleensä 0,1 - 0,5 % kun aktiivisissa rahastoissa kulut saattavat olla jopa 2,0 - 2,5 %. Venäjän asiassa ja rahastoissa 2 - 3 vuotta sitten mikään ei enää auttanut, vaikka Venäjän rahastot olivat takoneet useita vuosia 30 - 150 % tuottoja.
Hajautus tarkoittaa aikaa, maantieteellistä paikkaa ja sektoria. Yhdellä hyvin ajoitetulla ostolla voi rikastua tai menettää kaiken, kyse on riskinottokyvystä ja -halusta. Varman päälle hajautus edellisten kolmen asian suhteen kannattaa lähes aina.
Jos yhden vinkin voi antaa, se on kuukausi-sijoittaminen, koska silloin "huonot" ostot kompensoidaan "hyvillä" ostoilla. Oleellista on luottaa siihen, että kurssit yleisellä tasolla pitkässä juoksussa nousevat. Yleensä näin on, vain aikataulu sille on avoinna.
ÄLÄ KOSKAAN LUOTA NIMETTÖMIIN VIHJEISIIN, eli miksi luottaisit kertomaani? Älä luota, vaan selvitä itse. - Anonyymi
"Kannattaako esimerkiksi ostaa sillon jos jonkun yhtiön arvo on laskenut pitkällä aikavälillä todella alas"
Lähtökohtaisesti ei, koska viivotinanalyysillä ennustamalla tuosta seuraa konkurssi ja sijoittaja menettää rahansa.
Mutta jos sinulla on vahva oma näkemys siitä, että yrityksen liiketoiminnalla on hyvä pohja ja positiivisempi tulevaisuus, tuo saattaa olla hyvä paikka ostaa yritystä - kunhan ymmärrät sen, että tilanteessa on riskejä ja käänteeseen voi mennä vielä paljon aikaa.
On varmasti hyvä, että opettelet ensin sijoituskuvioita pienillä summilla. Ennen kaikkea, opit tuntemaan omaa itseäsi ja käytöstäsi näissä asioissa. Millainen sijoittaja olet, ja mikä on riskinsietokykysi. Käytätkö mielelläsi aikaa yritysten ja markkinoiden seuraamiseen, ymmärrätkö talouden lainalaisuuksia, vai onko kaupankäyntisi lottoon verrattavaa toimintaa? Panikoitko pienistäkin notkahduksista vai kestääkö mielesi hyvin pörssikurssien heiluntaa? - Anonyymi00004
50 tai 100 eur kk on hyvä aloitus monelle. Katselee rauhassa mitä tapahtuu ja miten reagoi jos säästöt sattuu romahtamaan. Tärkeintä on pysyä mukana vuosia rahastoissa ostoja jatkaen oli summa mikä tahansa.
- Anonyymi00005
Kannattaa tutustua indeksirahastoihin ja etf:iin. Oikeasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt354360Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.512334Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481422- 891246
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381178Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.261177Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501110Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60911
Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175899