Kuka maksaa "jeesuksen" oikeudenkäyntikulut?

Anonyymi-ap

On taas yksi omien oikeuksien kulttuurihenkilö, ristilläroikkuja, päättänyt haastaa Kelan oikeuteen, kun ei saa pelata uhkapelejä "omilla rahoillaan".
Uhkaa viedä loppuun asti (Outokummun Seutu, Karjalainen)
Kenen rahoilla?
Jos on jo valmiiksi varaton, niin voinette arvata, ketkä maksavat tämänkin oikeudenkäyntikulut.
Voi hitto tätä yhteiskuntaa.

24

1721

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa ihmettelen ja miksi maksaa tukia jos on rahaa pelata?

      • Anonyymi

        KeLan sisäiset päätökset eivät ole mitään oikeudenkäyntejä, jotka maksavat jotenkin erikseen. Meneehän siihenkin hieman aikaa, mutta niin menee muidenkin asioiden valituksiin. Ei eroa mitenkään hinnassa ja nythän se vapauttava päätös sitten tulikin.

        Olisiko aloittajan mielestä pitänyt tyytyä selvästi väärään päätökseen?


    • Anonyymi

      Kyllä tämä "jeesus" on mielestäni aivan oikeassa.
      Mitä helvettiä se kuuluu Kelalle miten toimeentulotuen perusosan käyttää.
      Toiset syö ja maksaa puhelin/nettilaskunsa. Toiset juo viinaa tai tupakoi. Toiset ostaa huumeita. Toiset pelaa veikkauksen pelejä.
      Ei arpajais tai pelivoittoa saisi määritellä tukihakemusessa tuloksi.

      • Anonyymi

        Nuo tuet on lakisääteisiä eikä kenelläkään ole oikeutta puuttua siihen kuinka tuon perusosan käyttää ja varsinkaan rangaista siitä jatkossa jos on käyttänyt tuen "väärin". Kelan toiminta on täysin laitonta.


    • Anonyymi

      Hallinto-oikeuteen valittaa eikä minnekkään käräjäoikeuteen, jossa kulut ois toista luokkaa. Jos se muuttaa kelan päätöstä maksua ei peritä. Maksu on 270 - 530 € kielteisessä päätöksessä.

      Hyvä että uskaltaa lähteä haastamaan kelan

      Toivotaan että Pontius Pilatus armahtaa ja tuomitsee barabbaan

      • Anonyymi

        Kela myöntää perustoimeentulotukea henkilölle tai perheelle, jonka tulot tai varat eivät riitä välttämättömiin jokapäiväisiin menoihin..
        Välttämättömät jokapäiväisiä menoja ei ole pelaaminen. Jos pystyy pelaamaan, niin silloin on varaa jokapäiväiseen leipään.


      • Anonyymi

        Toimeentulotukivalituksissa tuota maksua ei peritä vaikka häviäisikin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toimeentulotukivalituksissa tuota maksua ei peritä vaikka häviäisikin.

        Niin ei valittajalta. Sitäpä juuri aloittajakin tarkoittaa, että jollekinhan ne maksut kaatuvat. Eli veronmaksajille.
        Ei tuolla kukaan ilmaiseksi töitä tee. Ovatpa vielä kovapalkkaista väkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin ei valittajalta. Sitäpä juuri aloittajakin tarkoittaa, että jollekinhan ne maksut kaatuvat. Eli veronmaksajille.
        Ei tuolla kukaan ilmaiseksi töitä tee. Ovatpa vielä kovapalkkaista väkeä.

        Veronmaksajat maksavat taas kerran Kelan hölmöilyt. Kela häviää hallinto-oikeudessa jatkuvasti noita juttuja, ei suostunut kertomaan kuinka paljon edes suoraan kysyttäessä.


    • Anonyymi

      Pyhä Pietari maksaa

    • Anonyymi

      Se on tuo hitsarin matikka erilaista kuin muiden. Eihän se tuon laskuopin mukaan saa edes tukia kun kaikki menee elämiseen.

    • Anonyymi

      Oikea laskutapa olisi kelalta, jotta myös pelaamiseen käytetty raha otetaan huomioon menona, eikä vain voitot!

      Ilman pelaamiseen käytettyä rahaa ei tulisi myöskään voittoja ja kaikki tämä näkyy myös tiliotteella.

      • Anonyymi

        Pelaamiseen käytetty raha ei ole välttämätön jokapäiväinen meno, johon Kela tukea myöntää. Voitot ovat tuloa. Ne näkyvät tiliotteella.
        Jos ostan osakkeita, niin myyntivoitosta tai osingoista saan tuloja, joista täytyy vielä maksaa verot. Jos panostan 100 euroa ja saan 25 euroa, niin tappiolle jään.
        Pitäisikö haastaa Verohallinto oikeuteen, kun vielä kehtaa verottaa tappiollisista pääomatuloista?


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuskin vähävaraiset huvikseen pelaa..Kaikki haluaa saada paremman elämän ja rahalla se kummasti onnistuu..Suomessa et saa olla muuta kuin mitätön kikkare tai kokkare 😄

    • Anonyymi

      Kela alkaa tarkkailla toimeentuloasiakkaiden rahapelaamista
      https://yle.fi/a/74-20118740
      Kelan tehtäviin ja toimivaltaan ei kuulu kenenkään rahapelaamisen tarkkailu

      Viranomaisten kaiken toiminnan tulee perustua lakiin ja myös käytäntöjen tulee olla selkeitä, läpinäkyviä ja ennakoitavia. Tarkoitussidonnaisuuden periaatteen mukaan viranomainen voi käyttää toimivaltaa vain siihen tarkoitukseen, johon se on lain mukaan määritelty tai tarkoitettu käytettäväksi. Viranomainen ei saa ryhtyä edistämään muita tarkoitusperiä kuin niitä, jotka kuuluvat sen tehtäväpiiriin ja sisältyvät tapaukseen sovellettavan lain tavoitteisiin.

      Perustuslain 2 §:n 3 momentin mukaan julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin. Kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia. Virka-aikana virkamieheltä tahattomastikin irti päässeen suhupierunkin pitää perustua tarkoin lakiin, muuten se on laiton suhupieru sekä mahdollinen ympäristörikoksen tekoväline jonka saa ottaa kiinni yleisen kiinniotto-oikeuden perusteella tarvittaessa vaikka voimakeinoja käyttämällä.

      • Anonyymi

        Hyvä että alkavat huomioida myös rahapeleihin panostetut rahat pelkkien voittojen sijaan. Näin asiakas ei menetä sekä pelaamaansa että myöskin voitettua rahaa. Ongelma lienee se että rahapelit syövät rahaa, on odotettavissa rahanmenoa.
        Kai järjestelmä pyrkii saamaan asiakkaan talouden pitkässä juoksussa kuukausittain plussan puolelle, kertoimet ovat sitä vastaan jos pelaaminen on pakonomaista jolloin ruokarahat karkaavat peleihin.
        Mutta mikäli pelaaminen on maltillista ja voitettu summa kohtuullinen niin on väärin että asiakas kantaa riskin ja voitot perii valtio. Voisi olla ainakin joku määräosa joka on sallittua käyttää omasta voitostaan elämässään haluamallaan tavalla.


    • Anonyymi

      Taas joku kateellinen hyppää puheissaan aidalle. Kun joku uskaltaa Outokummussa tulla julkisuuteen epäkohdan suhteen, niin eikös joku valopää kateuksissaan avaudu. Voi pyhä jysäys, kuka ennustajaeukko tietää voitoistaan etukäteen. Ehkä Kelan asiantuntijat ja kylän kateelliset.

    • Anonyymi

      Tuosta Kelan touhusta oli jo aiemminkin valitettu. Toivottavasti alkavat seuraamaan tarkemmin verorahojen käyttöä.
      Voisivat siirtyä ruoka ja muiden kuponkien jakamiseen rahan jakamisen sijasta niin menisi vaikka lasku laskua vastaan. Kela tukikaverit kyllä peukuttaa mokomaa .

      • Anonyymi

        Miksi yllytät Kelaa laittomuuksiin? Vaikka ei sitä juurikaan tarvitse yllyttää kun se häviää kymmeniä kertoja vuodessa noita juttuja hallinto-oikeudessa. Niin olisi käynyt nytkin mutta järki voitti Kelassa mikä on todella harvinaista.


      • Anonyymi

        Maksa verosi ja pidä turpasi kiinni kun et asiasta kuitenkaan mitään ymmärrä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ylös

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      707
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      694
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      139
      619
    7. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    8. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      608
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe