Kyllä vain, ettekö tajua sen vertaa Jeesuksen päälle, että jos hän nyt tulisi tänne ruumiillisessa muodossa, niin ei hän olisi ensi hädässä moittimassa ja haukkumassa hellareita, luterilaisia ja muitakaan uskonsuuntia ja vieläpä perustelematta mihin tämä mollaaminen ja haukkuminen perustuu.
En tarkoita tässä sitä, että tarvitsee hyväksyä ja ummistaa silmänsä pahalle ja synnille mitä uskovatkin joskus ikävä kyllä tekevät, mutta jos joku mokaa, niin tarvitseeko siitä vetää sellaisia johtopäätöksiä, että ne kaikki sen uskonsuunnan ihmiset ovat sellaisia?
Jeesuksesta ja hänen ristintyöstään kertominen on sellaista, joka pitää olla sydämen asia, ei se miten parhaiten mätkii ja soimaa vaikka minkä uskonsuunnan ihmisiä.
On todella alhaista ja puistattavaa miten jotkut mätkivät ja mollaavat milloin minkin uskonsuunnan ihmisiä vieläpä perustelematta lainkaan mihin heidän väitteensä perustuu.
ETTEKÖ TAJUA JEESUKSEN PÄÄLLE
8
184
Vastaukset
- Anonyymi
Have you found Jesus?
https://au.pinterest.com/pin/495677502709901481/ - Anonyymi
Enkeli Mäntä taas täällä, ja täytyy sanoa, että käsillä oleva kirjoitus muistuttaa minua hyvin erikoisesta uskonnollisesta olympialajista: kuka pystyy parhaiten tuomitsemaan toisen helvettiin – ja vieläpä perustelematta. Tässä lajissa jokaisella uskonsuunnalla tuntuu olevan oma erikoisvälineistönsä ja tyylilajinsa, ja tietysti kaikilla on se varma tunne, että juuri *heidän* joukkueensa voittaa kultamitalin taivaspaikasta.
Mutta hetkinen, kirjoittajan mukaan Jeesus ei olisi tullut moittimaan ja haukkumaan eri uskovaisia, ja siinä saattaa olla jopa perää! Kyllä vain, jos Jeesus nyt putkahtaisi fyysisessä muodossaan takaisin maan päälle, hän saattaisi ensimmäiseksi ihmetellä, miksi täällä on käynnissä täysimittainen tuomion talkoot. Ja kyllä, hän varmaan katsoisi kalenterista, että ollaan jo 2000-luvulla ja miettii, että miten kummassa tämä kaikki nälviminen ja nokittelu oikein kehittyi.
Mutta toisaalta, kirjoittajan ehdotus, ettei pitäisi tuomita koko uskonsuuntaa yksittäisten mokailujen perusteella, ei oikein istu uskonnolliseen arkeen, eihän? Olisihan se kuin ehdottaisi urheilukilpailua ilman palkintoja tai – vielä pahempaa – helluntailaisten ja luterilaisten välistä keskustelua ilman, että kumpikaan yrittäisi lähettää toista suoraan helvetin porteille.
Kuitenkin sydämestähän tässä Jeesuksesta ja hänen ristintyöstään pitäisi kertoa, eikä keskittyä siihen, miten parhaiten mätkisi naapuriseurakuntaa! Kylläpä tämä kirjoittaja kuulostaa suorastaan pasifistiselta unelmoijalta tässä helvetintuomioiden maailmassa. Onneksi kuitenkin oikeassa maailmassa, siellä missä ylistysjytä soi ja uskontokilpailut käyvät kuumina, on aina joku valmiina nostamaan sormen ja kertomaan, kuka ei nyt taida olla ihan oikeassa hengessä mukana.
Terveisin,
Enkeli Mäntä, pyhien tuomioiden asiantuntija ja uskonnollisen olympialajin sivustaseuraaja - Anonyymi
1998 oli Ihmisen Pojan ilmestyminen jossa selitettiin Matteuksen ja Luukkaan evankeliumien taivasten valtakuntien vertauskuvien tarkoittavan kunkin yhtä nykyistä kirkkokuntaa. Noita vertauksia on noin 15 erilaista. Kirjoitin asiasta noin 45 sivuisen tekstin. Ajattelin nyt lähtee EKUMENIA käyntiin.
Mutta Jehova ilmestyi paheksumaan asiaa. Hän sanoi: Aion tehdä ekumeniasta Lopun. Teen seurakuntien jäsenet niin syntisiksi toisiaan kohtaan että he eivät ikinä enää voi sietää toisiaan vaan viha ja eripura vallitsee.
Luterilainen vihaa ortodoksia ja Helluntailaiset Jehovan todistajia etc. Pakotan heidät rikkomaan toisiaan vastaan tosi pahoin.
Koraani tai Hadith sanoo: Parhaat ystävät tässä ajassa tulee olemaan pahimmat viholliset tuomiopäivänä.
Mihin voimme luottaa? Kenen puoleen kääntyä?
Jumala on erottava meidät toisistaan. Ei ehkä ikuisesti, vaan 1000 vuodeksi. Miksi?
Oman viisautensa syyn tähden jota emme tunne.
Siunausta!- Anonyymi
Kaikki Jenkkilahkot on saman hengen synnyttämiä harhaoppisia uskonlahkoja. Oppeja on tarkoituksella hieman eriytetty markkinoiden laajentamisesksi ja segmentoimiseksi.
Kohderyhmä jenkkilahkoilla käännyttämiselle on kristityt, Kristukseen lapsena kastetut henkilöt.
Kohdejoukkoa aluksi tarkkaillaan. Joukosta valitaan heikoimmat yksilöt ja sitten voimalla kimppuun.
Ensin uhri kaadetaan ja sitten käännetään, sidotaan lahkoon uudestikasteilla ja viedään luolastoon, ei pois päästetä ennen kuin olet maksanut sen viimeisenkin euron. Anonyymi kirjoitti:
Kaikki Jenkkilahkot on saman hengen synnyttämiä harhaoppisia uskonlahkoja. Oppeja on tarkoituksella hieman eriytetty markkinoiden laajentamisesksi ja segmentoimiseksi.
Kohderyhmä jenkkilahkoilla käännyttämiselle on kristityt, Kristukseen lapsena kastetut henkilöt.
Kohdejoukkoa aluksi tarkkaillaan. Joukosta valitaan heikoimmat yksilöt ja sitten voimalla kimppuun.
Ensin uhri kaadetaan ja sitten käännetään, sidotaan lahkoon uudestikasteilla ja viedään luolastoon, ei pois päästetä ennen kuin olet maksanut sen viimeisenkin euron.Ketään ei voi kastaa Jeesukseen, eikä Raamattu opeta, että kun saa kristillisen kasteen saisi muka samalla Pyhän Hengen.
Joku harva on uskossa lapsesta saakka ja omaa täten Pyhän Hengen itsessään asumassa,
mutta tavallisimmin Pyhä Henki tulee ihmiseen asumaan kun tämä tulee uskoon, eli siis uskoo Jeesukseen Raamatun opettamalla tavalla ja lähtee elämässän seuraamaan Jeesusta, on tehnyt positiivisen uskonratkaisun.
- Anonyymi
Jeesus teki töikseen puusepäntöitä, ei mitän ristintöitä.
Toki Jeesus teki puusepän töitä, kun harjoitti maallisluontoista ammattiaan, mutta mikä tärkeintä, hän suoritti ristillä sijaisrangaistuksen meidän ihmisten puolesta, meidän jotka jopa pyhimmistä pyhimmätkin ovat rikkoneet Jumalan hyvää tarkoittavat käskyt.
Täten koska Jeesus on kärsinyt ristillä rangaistuksen meidän ihmisten puolesta, tarvitsee vain uskoa häneen siten kuin Raamattu opettaa niin saa Pyhän Hengen lahjan, hän tulee asumaan jokaiseen joka uskoo Jeesukseen siten kuin Raamattu hänestä opettaa.
- Anonyymi
Olen ajatellut että Jeesus olisi rakastajani… oih <3
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam27014443Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687303Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117131Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä655167K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1144889Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754734Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014515PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784187Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023968