Muistan kun kaksi vuotta sitten syksyllä moni asiantuntija oli sitä mieltä että Venäjän talous "kohta" romahtaa. Tästä on nyt kaksi vuotta, missä Venäjän talouden romahdus viipyy?
Milloin Venäjän talous romahtaa?
57
535
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään niin matala ei voi romahtaa. Korkeintaan ns. leviää käsiin.
BKT/Capita järjestyksessään listattuna Venäjä onkin hyvää kehitysmaatasoa
Malediivit
Malesia
Sint Maarten
Guam
Venäjä
Brittiläiset Neitsytsaaret
Montserrat- Anonyymi
Niin tai sitten lännen propaganda Venäjän taloudesta on muutenkin täyttä sontaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tai sitten lännen propaganda Venäjän taloudesta on muutenkin täyttä sontaa.
Joo, Venäjän keskuspankin johtaja vaan huvikseen varoitti että Venäjän talous kuolee.
- Anonyymi
Venäjä elää sotataloudessa haluaisiko ketjun aloitaja että suomi tekesi samoin?
- Anonyymi
Eräiden poliitikkojen mielestä olemme jo sotataloudessa, natomaksut ja muu varustautuminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräiden poliitikkojen mielestä olemme jo sotataloudessa, natomaksut ja muu varustautuminen.
Minä voin, ja varmaan maksankin Nato-jäsenmaksun puolestasi. Halpa on tuo vakuutus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräiden poliitikkojen mielestä olemme jo sotataloudessa, natomaksut ja muu varustautuminen.
Kysymys kuuluikin mitä olet itse mieltä tehdäänkö siis venäjät?
- Anonyymi
Venäjä vie öljyä ja kaasua niin paljon ettei sen talous romahda , vastaavasti sen ulkomaan ostot on vähentynyt niin paljon että että rahan tuloa ei voi estää mikään.
Lisäksi kansalaiset lomailee kotimaassa eikä kanna rahojaan ulkomaille se lisää vaihtotaseeen ylijäämäää . Länsi maat on pakotteilla tehneet Venäjästä omavaraisen ja se ostaa nyt Kiinasta kaiken paljon halvemmalla kuin enne lännestä.
Kyllä se on Eu ja Suomi joka ensin romahtaa.- Anonyymi
Venäjän korkotaso on yli 19 % . Euroopassa n 3%.
Tämä kertoo kaiken oleellisen luottamuksesta talouteen.
Kranaatista ei tule kaalisoppaa vaikka kuinka keittäisi. - Anonyymi
Miksi sitten Venäjän ylpeys kaasujätti voi näin huonosti? Ei ainakaan kaasu tee kauppaansa siten, kuin entiseen hyvään aikaan: Kiina ostaa, mutta pilkkahintaan. Venäjällä aletaan hakemaan tappioita tavalliselta kansalta. Korkotaso on muutenkin korkea, ja kun asumiskustannukset nousee ja nousee, niin kansa köyhtyy entisestään.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0f5378fd-7d4a-4981-89a6-d09b863c335f - Anonyymi
Kiina dumppaa ruskin öljyä alehintaan. Kaasun ruski joutuu osin polttamaan, kun ei kykene sitä myymään.
(maakaasussa on sellainen juttu, ettei lähdettä voi kokonaan tukkia, jos myynti ei vedä, se täytyy siis polttaa taivaan tuuliin ja sitä venäjällä nyt tehdään ;-) - Anonyymi
Ihmettelen, että miten se Neuvostoliito meni niin huonoksi, että minäkin käydessäni siellä annoin vaatteitani, kun hotellin henkilökunta pyysi ja eräätkin kyläläiset veivät tavaroita Karjalan lastenkoteihin, miten saattoi olla kaikesta niin puutetta runsas kolmekymmentä vuotta sitten
- Anonyymi
Länsi on aina aliarvioinut Venäjän ja nyt propaganda saanut jo ihan naurettavat mittasuhteet.
- Anonyymi
Luuletko oikeesti, että Venäjällä kukaan uskaltaa tuoda esille Venäjän talouden oikeaa talouden tilaa? Jos joku oikeesti asian todellisen laidan tunteva alkaa puhumaan totuuden mukaisesti, niin ikkunoista alkaa lentoharjoitukset. Venäjällä tavallinen kansa voi huonosti, mutta luuletko oikeesti, että siitä liiemmin kerrotaan. Putinin helv...tin esikartanosta näytetään, että hienosti menee, mutta totuus on toinen.
- Anonyymi
Katso videoita USAn suurkaupunkien asunnottomista, erittäin kurjaa ja lohdutonta, Ameriiikan ihmemaa, jee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katso videoita USAn suurkaupunkien asunnottomista, erittäin kurjaa ja lohdutonta, Ameriiikan ihmemaa, jee.
Köyhyysrajan alapuolella on yhteensä 36 miljoonaa amerikkalaista ja Ukraina olisi etusijalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Köyhyysrajan alapuolella on yhteensä 36 miljoonaa amerikkalaista ja Ukraina olisi etusijalla?
Koko Ukrainassa asuvien väestön osuus. Osahan on pakosalla. Kuka uskoo ovat Ukraina edellä. Kamala Harris yksin loput manipuloituja höperöitä kuten hallituksemme ja Yle.
- Anonyymi
Kun Neukkula hajosi ei enää maksettu edes palkkoja. Mutta venäläinenhän selviää, ne rupesi viljelemään kaalia ja mahorkkaa kaupunkien joutomailla. Suomeen niitä tuli bussilasteittain myymään viinaa ja p....a.
Siihen verraten tänään on venäläisillä lähes hulppeat olot. - Anonyymi
Putinilla vara rahoittaa sotimista omasta pussista, se on jo lypsänyt omasta maasta niin paljon rahaa itselleen ja lisää rahaa tulee, kun pistää jonkun äveriään vankilaan tai pois päiviltä ja ottaa henkilön omaisuuden haltuunsa.
- Anonyymi
No, Putte rahoittaa kevyesti myös Euroopan natsit.
- Anonyymi
Milloin Ukraina romahtaa?
Kaksi ja puoli vuotta sitten Putinin palvojat riemuitsivat että Ukraina romahtaa viikossa. Nyt sankarilliset venäläiset sotarikosjoukot rämpivät siellä kolmatta vuotta ja ovat edelleen kauempana Kiovasta kuin mitä olivat sodan alussa. Joka päivä kuolee tuhat sankarillista venäläistä sotarikollista järjettömissä massahyökkäyksissä. - Anonyymi
Mielestäni Putin teki Lännelle valtavan suuren palveluksen aloittaessaan sodan Ukrainaa vastaan; koska:
1) Kaikki Lännen vanhentunut sotakalusto voitiin lahjoittaa Ukrainalle ja tilalle ostettiin modernit aseet
2) Venäjän armeijan surkea taso paljastui
3) Venäjän armeijan parhaat aseet ja koulutetuin miehistö hävitetään Ukrainan aroille
4) Tässä sodassa Lännen ei tarvitse uhrata ensimmäistäkään sotilasta
5) Venäjän ydinasepelote osoittautui bluffiksi, moneen kertaan
6) Lännen epäterveeksi paisunut energiariippuvuus Venäjän energiasta loppui
7) Sodan pitkittyminen ajaa Venäjän taloudelliseen kurjuuteen
8) Venäjä todisti typerillekin Lännen päättäjille, että Venäjään ei voi koskaan luottaa
9) Kun Venäjän sillat Länteen on nyt lopullisesti poltettu, Venäjä näivettyy, koska Länsi ei enää investoi Venäjälle. Oppirahat maksettiin.
10) Suomi sai loistavan tilaisuuden liittyä Natoon, siitä sarkastinen kiitos Putinille
Vaikka Venäjä voittaisi sotansa, niin silti kaikki yllä luetellut seikat jäävät voimaan.
Putin aloitti siis sodan, jonka Länsi voittaa, kävipä itse sodassa miten tahansa.- Anonyymi
Tuo on totta joka sana!
- Anonyymi
On niillä kuitenkin mittavat luonnonvarat; kaasu, öljy, mineraalit. Asia on aina niin, että RAHA palauttaa "luottamuksen" ihan hetkessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On niillä kuitenkin mittavat luonnonvarat; kaasu, öljy, mineraalit. Asia on aina niin, että RAHA palauttaa "luottamuksen" ihan hetkessä.
Ei kukaan luota ammattivarkaaseen.
- Anonyymi
Venäjän fiktiivinen suurvalta-asema romahti, kun Putte-possun c-luokan armeija hyökkäsi Ukrainaan , eikä kyennyt nitistämään Edes sitä.
Puten paperitiikeri paljastui munattomaksi. - Anonyymi
No jos Kaupankäynnissä käytetään mandariineja, niin ......
Ryssälässä printataan rahaa hullun lailla ja aikansa se kestää
ja sitten luhistuu.
Printtirahalla ei ole arvoa
Sama ongelma tosin on meillä Eu: ssakin. - Anonyymi
Maltetaan nyt vielä hetki. Puten sotakassasta loppuu ruplat ennen pitkää.
Muistetaan, että venäjän talous on Vain Italian suuruinen eli aika vaatimaton, verrattuna Länteen.- Anonyymi
Ei siellä sotakassasta rahat lopu, mutta muualta loppuu ja kansa kärsii puutteesta ja katteettomasta rahasta piankin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siellä sotakassasta rahat lopu, mutta muualta loppuu ja kansa kärsii puutteesta ja katteettomasta rahasta piankin.
Loppuu ne rahat sotakassastakin. Nyt menee jo 40% sotaan.
Poliiseista on pula, henkilökunnasta on joka paikassa pula. Rikollisuus kasvaa (kun poliisit ei ehdi tutkimaan, kuin Puten vastustajien tekemisiä).
Tuo korttitalo sortuu ennen pitkää.
Voi olla, että Lännessä tuo tiedetään ja muka emmitään aseistuksen antamisen kanssa, jotta Putte jatkaisi sotaansa hamaan venäjän tuhoon asti.
Lännelle tuo sota vie bruttokansantuotteesta luokkaa 0,1-0,3%, ryssältä se vie vähintään (koska heidän oma lukunsa) 40%.
- Anonyymi
Tärkeämpää olisi miettiä milloin suomen talous romahtaa.
- Anonyymi
Nimenomaan...
- Anonyymi
No ainakin hallituksen päätökset tappaa kotimaisen kysynnän, investointi halut kaikista suunnista ja se tietää edelleen lisää työttömyyttä ja konkursseja. Euroopassa muualla näyttää jo nousun merkkejä, mutta meitä se ei auta tälläkään kertaa kun toimet ovat samat kuin Sipilän aikana ja sitten taas ihmetellään kuinka tässä taas näin kävin. Saatan n tunarit.
- Anonyymi
Pietarissa haaveiltiin, että viime talvena koko länsieurooppa olisi jäätynyt.
Siihen nähden toiveesi Suomen romahduksesta on aika vaatimaton, noin pietari trollin esittämäksi.
- Anonyymi
siis täh ????
Kun velalla eletään, niin talous on jo pakkasen puolella.
Eikö vasuri vieläkään tajua ????????
Aku Ankka- raha on leikkirahaa.
Säästötoimet ovat todellisia, eikä miitään LEIKKIÄ !!! - Anonyymi
Rahahan korvaa vain ruoskan.
Länsimaissa jos rahat loppuu niin saattaa olla että porukat ei oikeasti jatkaisi työtään.
Venäjällä otettas vaan normaalisti ruoska taas takas käyttöön ja kaikki jatkuisi kuten ennenkin. - Anonyymi
Sehän on romahtanut.😂😂
- Anonyymi
Venäjän valtion niin helppo tehdä rahaa että heittävät vaan rikkaan oligarkin perheineen avoimesta ikkunasta ulos ja valtio perii koska ei ole elossaolevia lähisukulaisiakaan.
Olisi tietysti länsimaissakin aika tehokas keino paikata valtion budjettia tuollainen. 100 rikkainta kerran kuussa ikkunankautta katuun ja rahaa on. - Anonyymi
Ei milloinkaan näköjään
- Anonyymi
Venäjän talous on jo romahtanut, pysyvästi.
Kun ryssä varasti venäjälle vuokratut (liisatut) lentokoneet, niin tyhmäkin tajusi, ettei eprehelliseen ryssään voi luottaa koskaan.
Niinpä lukemattomat Lännen venäjälle rakentamat autojen kokoomatehtaat, Nokian rengastehdas ja muut härdelllit pyörii tasan niin pitkään että osat loppuu tai kuluu huoltoon, jonka jälkeen ne tehtaat hiljenee pysyvästi.
Ryssä itse ei investoi, koska se ei venäjällä ole kannattavaa. Kun voittoa alkaa tulla, tulee joku jolla on paremmat suhteet Kremliin ja vien sen.
Venäjä onkin kleptomaaninen yhteiskunta, jossa jokainen varastaa sen, minkä kykenee.
On selvä, että nyt kun ryssän luottamus on mitattu ja heikoksi havaittu, ei kukaan enää investoi ryssänmaalle eli venäjä on tuomittu olemaan pelkkä raaka-aineita myyvä huoltoasema.- Anonyymi
"että osat loppuu tai kuluu"
Kyllä kai nyrkkipaja kuin nyrkkipaja kykenee osan kuin osan valmistamaan. Intiassa ja kiinan hikipajoissa ne kaikki "korkean teknologian" tuotteet / osat tänäpäivänäkin valmistetaan. - Anonyymi
Venäjällä on täystyöllisyys. Ei siellä ole ihmisiä autoja valmistamaan.
- Anonyymi
Voi voi ressukat, Teidän ainua ulkomaanmatkanne on omalle postilaatikolle tai siihen vuokraluukun ulkoovelle, Venäjä on suurvalta josta teillä ei ole mitään käsitystä kun kaikki mitä omistatte on navanympärillä, Venäjältä ei raha lopu eikä kalusto sen paremmin kuin sotilaatkaan,
- Anonyymi
venäjän talous on Italian kokoinen.
Että sellainen "suurtalous".
Asevoimansa ei saa kukistettua edes rutiköyhää Ukrainaa.
Että sellainen sotilasmahti.
- Anonyymi
23 000 ukrainalaista kuoli nyt yhden videon mukaan ,kunhan ei Venäjä kumminkin pääse vielä voitolle? Noh ,ehkä se estää ydinsodan vaikka Kamalastakin tulisi uusi jenkkipressa.
Venäjä ei silti taida olla vielä kuollut vaikka talous olisi kuinka rempallaan.- Anonyymi
Ei kukaan uskonut Neovostoliitonkaan romahdukseen etukäteen.
Jos sota jatkuu ja jatkuu, niin nähdään jotain samanlaista tai ainakin nähdään kova sisällisota eri armeijoiden välillä siitä, kuka pääsee seuraavaksi tsaariksi.
(venäjällä noita pienoisarmeijoita on useilla oligarkeilla ja vastaavilla) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan uskonut Neovostoliitonkaan romahdukseen etukäteen.
Jos sota jatkuu ja jatkuu, niin nähdään jotain samanlaista tai ainakin nähdään kova sisällisota eri armeijoiden välillä siitä, kuka pääsee seuraavaksi tsaariksi.
(venäjällä noita pienoisarmeijoita on useilla oligarkeilla ja vastaavilla)Mikä siellä neukkulassa romahti oli hallinto ei talous. Putinhan pisti neukkulan talouden kuntoon muutamassa vuodessa. Suomeenkin nähden velaton maa?
Joutus elämään kuin Suomi 20 vuotta yli varojensa ennenkuin olisi suomen asemassa eli korviaan myöden veloissa.
- Anonyymi
Tuo 23 000 kaatunutta naziukrainalaista ol Kurskin operaation "saldo"! Muuaalla rintamilla on samanaikaisesti mennyt enemän ja Venäjän on tämän viikon aikana jatkanut etenemistään, lähes rintaman laajuisesti.
- Anonyymi
Venäjän armeija ja Putin niitä natseja on.
Aikoinaan venäläiset sotilaat raiskasivat hirveän määrän saksalaisia naisia hyökätessään Saksaan toisen maailmansodan loppuvaiheessa, tuo kertoo paljon ryssistä. Venäläiset ovat aikoinaan myös Suomessa ryöstöretkillä raiskanneet ja tappaneet suomalaisia naisia ja lapsia, kasakat olivat kaikista pahimpia. Jos Karjalaa ei olisi evakoitu heti sodan alettua v.1939, olisi venäläiset tappaneet karjalaisia samaan tapaan kuin nyt on tapettu ukrainalaisia vallatuissa kylissä.
- Anonyymi
Tiedoksi hönölle, ei koskaan, toisin kuin esim. suomi. Venäjä tulee erinomaisesti toimeen viimekädessä aivan itsenäisesti raaka-aineineen, jota läntinen maailma osaa vain kadehtia.
- Anonyymi
Ei taita tulla? Toli hevosia ja poroja siellä riittää ja kaalia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei taita tulla? Toli hevosia ja poroja siellä riittää ja kaalia.
Tulee se, mutta Suomi ei tule.
- Anonyymi
Paras ase Venäjää vastaan on pakotteet.
Putinin päivät ovat luvetut.
Ei pääse eläkepäiville.- Anonyymi
Ei muutaman ihmisen länsimaat voi pakotteita asettaa isolle joukolle muita maita. Kiina Intia jne vaan naureskelee lännen asettamille "pakotteille". Hyötyvät tietysti itsekkin kun länsimaiden yritykset ei kilpaile niitä vastaan.
Eli kiukuttelevien "akkojen" touhua nämä länsimaiden "pakotteet" jotka kohdistuu vain länsimaalaisiin yrityksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muutaman ihmisen länsimaat voi pakotteita asettaa isolle joukolle muita maita. Kiina Intia jne vaan naureskelee lännen asettamille "pakotteille". Hyötyvät tietysti itsekkin kun länsimaiden yritykset ei kilpaile niitä vastaan.
Eli kiukuttelevien "akkojen" touhua nämä länsimaiden "pakotteet" jotka kohdistuu vain länsimaalaisiin yrityksiin.Toki pakotteet olisivat älyttömästi merkityksellisemmät, jos pakotteisiin olisi liittynyt vaikka Kiina. Kuitenkin pakotteet hiljalleen syö Venäjän "mahtia".
- Anonyymi
Osa kiertää pakotteita, vie uotteita yhä Venäjälle, rahan ahneus kaiken takana. Venäjä saa tavaraa Kiinasta ja Pohjois-Koreasta aseita ja taitaa Intiakin käydä kauppaa Venäjän kans.
- Anonyymi
<< Muistan kun kaksi vuotta sitten syksyllä moni asiantuntija oli sitä mieltä että Venäjän talous "kohta" romahtaa. Tästä on nyt kaksi vuotta, missä Venäjän talouden romahdus viipyy? >>
Muistaakseni keväällä uutisoitiin, että Venäjän sotakassasta (sillä oli joku hieno nimi, joka ei viitannut sotaan mitenkään) on käytetty melkein puolet. Jos sitä ajattelee, niin valtio joutuu maksamaan koko ajan enemmän ja enemmän omasta kassastaan, että saa miehiä rintamalle (ja kalustoa käyttöön), niin pari vuotta jos tuossa vielä menee, niin Venäjä joutuu hakemaan jonkin vaihtoehtoisen tavan rahoittaa sotaansa. Ehkä se on rahan painaminen, mikä johtaa inflaatioon ja siis nyt kansan saamien varojen arvon alentumiseen sille aneemiselle tasolle kuin se oli ennen sotaa (tai oikeammin: sen alle). Josko sitten kansa nousisi. Viimein.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1845052Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,244453Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2573034Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432922- 522531
- 271939
- 541853
- 771814
- 221787