RKPn toiminta järkyttää

Anonyymi-ap

– Eilen illalla Anna-Maja Henriksson on antanut Helsingin Sanomille lausunnon, jossa hän myöntää suosineensa yhtä pietarsaarelaista nikotiinitehdasta esittäessään makuja hallituksen neuvotteluun, Grahn-Laasonen vastasi.

24

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jotain sanktioita?

      • Anonyymi

        Eu:ssa laki tähän


    • Anonyymi

      EU-laista ote liittyen korruptioon:
      Luonnollisille henkilöille ja yrityksille määrättävät seuraamukset
      Neuvosto sopi myös, että jäsenmaiden on otettava käyttöön tehokkaat, oikeasuhteiset ja varoittavat rikosoikeudelliset seuraamukset näistä rikoksista rankaisemiseksi.
      Uuden lain kattamista rikoksista määrättävä enimmäisrangaistus on vähintään 2–4 vuotta vankeutta rikoksesta riippuen. Korruptiorikoksista tuomituille henkilöille voidaan määrätä toissijaisia rangaistuksia, joita ovat sakot, virasta erottaminen, kielto toimia julkisessa virassa tai hoitaa julkista tehtävää, lupien peruuttaminen sekä sulkeminen julkisten hankintojen ja julkisten varojen ulkopuolelle.
      Oikeushenkilöille (eli yrityksille) määrätään myös sakkoja, joiden suuruus on vähintään 3–5% niiden maailmanlaajuisesta kokonaisliikevaihdosta tai vähintään 24 tai 40 milj. € rikoksesta riippuen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nikotiini aiheuttaa vakavaa riippuvuutta.🐞

    • Anonyymi

      Käytettiinkö rahaa,tai jotakin muuta....

      • Anonyymi

        Poliusitutkinta


    • Anonyymi

      Kyse on tyypillisestä poliittisesta hallituspuolueiden välisestä asioiden kauppapolitiikasta, ei tämä mitenkään yllärinä Laasosellekaan tullut tämä asia...oli sovittu että RKP saa läpi tämän pienen Anna- Majan melkein omaa tehdasta suosivan vaatimuksen kun myöntyy vaikkapa köyhien kyykytykseen siinä ja siinä asiassa...Hallituksessa yhteisesti sovittu asia tuli nyt yllätyksenä muille hallituspuolueille, eiks ookkin vähän uskomatonta..?

      Eli asiasta pääsi nousemaan liian iso kohu, muuten meni hyvin...,

      • Anonyymi

        Sanni on syytön!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mikä vimma RKP:llä on saada juuri noita makuja, joita tuo tehdas valmistaa?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kahden lapsen äiti, Anna-Maja Henriksson, on itse seitsemänlapsisesta perheestä. Viiden vuoden takaisesta "Juha Sipilä"-kirjasta paljastui, että Henrikssonin molemmat (!) isoisät olivat lestadiolaisen herätysliikkeen nokkamiehiä.

      A-M Henriksson ei ole julkisuudessa kertonut vakaumuksestaan. Toiminnan perusteella, moraalikäsitykset vaikuttavat kovinkin tutuilta.

    • Anonyymi

      Kepulaisuus ja RKP ovat yhtä.

    • Anonyymi

      Kansalaisaloite?

    • Anonyymi

      Odotetaan sitä Henrikssonin lupaamaa "vastuunkantoa".

    • Anonyymi

      Olisikohan järkevää, että tupakointi sallittaisiin taas baarien pöydissä?

    • Anonyymi

      Olis ministerinä ollut vastuussa sanoi timo soini
      Jälkiviisaat

      • Anonyymi

        Kaikki hallituksen ministerit samaa paskasakkia ja vetävät kotiinpäin. Hyvä esimerkki tämä lälläri OrPon tunnin juna. Turku ei tämmöistä junaa tarvitse!ennemmin nekin rahat tärkeimpiin kohteisiin. Rahaa näköjään löytyy kaiken hiton nuuskiin ja paskatukiin,mutta ei ihmisten auttamiseen. Mitä virkaa on tällä RKP:llä ,pelkkä pellepuolue joka tunkee jokaiseen hallitukseen,oli ohjelma vaikka mikä. Luulisi nyt ihmisten silmien aukenevan,ettei tämmöisiä pellejä enää äänestetä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 48
      687
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      38
      653
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      619
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      42
      618
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe