taivaalla loistossaan! Valvottaa aina minua!
Superkuu nyt
8
120
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko miettinyt, tuota samaa kuuta ovat katsoneet kaikki esivanhempasi, satojen tuhansien vuosien takaa, sitä ovat katsoneet dinosaurukset, kuu on ollut monien merillä haaksirikkoutuneiden viimeinen näky ennen hukkumistaan....
- Anonyymi
Se paljon mainostettu "superkuu" on oikeasti vain 13% suuremman näköinen kuin normaali kuu. Superkuu on kiertoradallaan keskimääräistä lähempänä maata.
Ylös taivaan laelle noussutta superkuuta on vaikeata erottaa tavallisesta kuusta ilman mittalaitteita, koska kokoero on niin pieni.
Suurin osa ihmisistä ei kykene erottamaan superkuuta lainkaan normaalikuusta.- Anonyymi
Jos yhdessä autossa olisi 100 hevosvoiman moottori. Sitten toisessa autossa olisikin 113 hevosvoiman moottori.
Kukaan ei nimittäisi jälkimmäistä autoa ylivoimaiseksi "superautoksi", koska ero on varsin pieni.
- Anonyymi
Superkuun valovoima on melkoinen, sen huomaa alueella, missä ei ole katuvalaistusta.
- Anonyymi
Ai jaa. Täällä kyllä paistaa nyt aurinko.
- Anonyymi
Aurinko ja superkuu ovat melko lailla yhtä voimakkaita valoteholtansa.
- Anonyymi
Ainakin just tällä hetkellä Superkuu mollottaa aivan jumalattoman kirkkaana ja valkohehkuisena taivaalla. On kyllä minun mielestäni kirkkaampi tähti, kuin mitä oli päivällä nähty kellertävä aurinko.
- Anonyymi
Kuu ei valvota, vaan kuun heijastama valo. Voisi jo vihdoinkin unohtaa taikauskoiset hömpät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321