Aivan kuten epäilyttää myös että nämä NORDEAN häiriöt jotka väitetysti on Venäjän tehtailemia, niin epäilyttää että ne on kotikutoisia tai lännen vehkeilemiä juttuja.
Nordeasta kun nyt ehdottelivat tähän littyen että AVAINLUKULISTASTA tunnistautumistapana jopa LUOVUTTAISIIN ja Nordeakin kehoiteli mobiilimaksun suuntaan ihmisiä.
Tuntuu että ihmisiä ohjataan hylkämään avainluvut ja vähänkin perinteisemmät menetelmät ja siirtymään täysin digitaalisiin menetelmiin ja teknologioihin, eli suden suuhun.
SAMATEN tähän kaikkeen liittyen, epäilen myös että pankeissa toteutettiin EU:n sääntelyn ja maiden lainsäädännön kautta se, että käteisen tallettamisesta ja nostamisesta on koko ajan tehty yhä vaan epämielyttävämpää ihmisille.
Eli ensin alkoivat kuulustelemaan ihmisiä talletuksista ja ajan myötä on käteisnostojen maksuttomuuttakin alettu vähentämään, eli ei voi enää kuin muutaman noston kuukaudessa tehdä maksuttomasti.
Tämä on pahuudesta kumpuavaa ihmisten manipulointia.
Ei kannata käyttää mitään mobiilimaksuja tai digitunnisteita!!!
Vaihtoiko Osuuspankki avainlukulistan JÄTTIkoon listaan jotta ärsyttäisi, ohjaisi mobiilimaksuun
18
792
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.op.fi/-/avainlukulistat-uudistuvat
"Uudet avainlukulistat ovat aiempaa kookkaampia ja selkeämpiä. Ne myös täyttävät pankkien esteettömyys- ja sääntelyvaatimukset. Kehitämme tuotteitamme ja palveluitamme lähtökohtaisesti niin, että ne sopivat kaikille asiakkaillemme. Siksi kaikki asiakkaamme saavat jatkossa samanlaisen, kookkaamman avainlukulistan."
Tuossakin selittelevät että olisi jotenkin asiakkaan etu että lista on jumbokoossa. Vuosikaudet pärjättiin pienemmällä versiolla joka mahtuu kätevästi mukaan, tuo uusi versio on niin iso että se ei mahdu mihinkään.
Selvästi ohjaavat ihmisiä ottamaan mobiilimaksun käyttöön ja hylkäämään kokonaan avainlukulistan.
Voitte olla varmoja että EN TULE OTTAMAAN MOBIILIMAKSUA vaikka avainlukulista olisi A3 kokoinen!! - Anonyymi
"Uudet avainlukulistat ovat aiempaa kookkaampia ja selkeämpiä."
http://www.op.fi/-/avainlukulistat-uudistuvat- Anonyymi
Niitä taitaa joutua leikkelemään jotta sopii lompakkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä taitaa joutua leikkelemään jotta sopii lompakkoon.
Mikähän "järki" tässä uudistuksessa mukamas on?
Kyllä ne aiempin listojen luvut on taatusti olleet niin isot että heikompinäköinen on numerot niistä erottanut.
Todella tuntuu että tässä on kyse juuri siitä että pyrkivät ärsyttäen ohjaamaan ihmiset mobiilimaksuun eli hylkäämään listat.
Mitä seuraavaksi, mikrosiru käteen?? (pedon merkki) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä taitaa joutua leikkelemään jotta sopii lompakkoon.
AIVAN ON ÄLYTÖN KUN MUUTITTE AVAINLUKULISTAN NOIN SUUREKSI , KERTOISIKO JOKU KUKA ON UUDISTUKSEN TAKANA JA MIKSI SE MUUTETTIIN.
- Anonyymi
Ilmestyskirja 13:16-17
[16] Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
[17] ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku.
https://www.raamattu.fi/raamattu/KR38/REV.13/Ilmestyskirja-13 - Anonyymi
Syytä kysellä pankista miksi tekivät näin?
- Anonyymi
Vastasivat, että lista ei ole tarkoitettu pidettäväsi mukana, mutta kun tarvitsen sitä kodin ulkopuolella niin on pakko pitää se mukana, turvasyihin on turha vedota voihan se kadota sieltä kotontakin.
- Anonyymi
Vaihtoi!!!! Turvallisuus taiteltuna tämäntippuu puhelinlompsasta paremmin.
- Anonyymi
Yleisesti ottaen vanhassa listassa kirjoitus oli pienellä, tarvitsee lasit että näkee. Tätä jättiarkkia on kieltämättä hankala laittaa mihinkään.
- Anonyymi
Karmea on. Teen itse uuden. Tosin menee monta tuntia. Kopiokoneella menisi yksi sekunti, mutta kun ei ole kopiokoneita enää.
- Anonyymi
Minä aion käyttää listan kopioliikkeessä jossa se saadaan samaan kokoon kuin ennenkin.
- Anonyymi
> Nordeasta kun nyt ehdottelivat tähän littyen että AVAINLUKULISTASTA
> tunnistautumistapana jopa LUOVUTTAISIIN ja Nordeakin kehoiteli
> mobiilimaksun suuntaan ihmisiä.
Koko tämä ketju on täysin tietämättömien kirjoittelijoiden kirjoittelemaa luulottelua.
Eihän Nordea ole mitään avainlukulistoista luopumista "ehdotellut" viime vuoden aikana.
Nordea yksinkertaisesti luopui avainlukulistoistansa jo 2017 vuoden paikkeilla. Se korvasi ne elektronisella avainlukulaitteella tai puhelimella tehtävällä tunnistautumisella.
Isoista pankeista vain Osuuspankki köyttelee edelleen paperisia tunnistautumisnumeroiden luetteloita. - Anonyymi
Nordean avainlukulistojen käyttö päättyi lopullisesti vasta 2023-2024. Vuonna 2017 taidettiin ensimmäisen kerran puhua avainlukulistan käytön lopettamisesta, mutta määräaikaa siirrettiin moneen kertaan.
- Anonyymi
Ainakin minulle tuli Nordealta pakkoilmoituksena se avainlukulistasta luopuminen joskus 2016 paikkeilla. Nordea toimitti tilalle elektronisen, luottokortin kokoisen tunnuslukulaitteen.
Mutta on tuossa tosiaan jotakin lukulistoja ollut vielä 2023. Mutta olisi tämän mukaan loppunut 15.11.2023.
https://yle.fi/a/74-20050950
- Anonyymi
Kyllä kännykkä on kätevä maksella laskuja ja tehdä varmennuksia vanhanaikaisen avainlukulistan sijaan.
- Anonyymi
Kun älypuhelimeen en tarvitse siirtyä. Olisi uusnatsi kuin Lähitapiola
- Anonyymi
Silkkaaa vit.....a.
Nordea vaati jo vuosia sitten siirtymistä pois tunnuslukulistasta ja vaihtamista puhelin sovellukseen. Silloin lupasin siirtää vähät roponi pois heidän pankistaan ja sainkin käyttää tunnuslukulistaa liki kymmenen vuotta. Listan korvasi sittemmin joku hieno digitaalihärpäke jota nyt säilytän eri paikassa kuin käyttäjätunnustani. Nordean tili ei ole käyttötilini.
OP:n tunnuslukulista on kulkenut kätevästi lompakossa joka on kovin harvoin edes samassa taskussa kuin puhelin. Näin turvallisuus on ollut useamman vaiheen suojaamana.
Sekä puhelin, että lompakko ovat tähän mennessä kulkenut noin 50:ssä eri maassa.
Pitäsi saada laki joka suojaa asiakasta pankkien mielivallalta ja palveluhaluttomuudelta. Esimerkiksi pankkien pitää tarjota riittävät henkilökohtaiset asiakaspalvelut, ilman ajan varauksia.
Se että pankkisaleihion hiekkaaa kantavat asiakkaat on saatu eliminoitua lopettamalla varsinaiset pankkipalvelut lähes kokonaan, ei ole näkynyt kuin pankkien voittoissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231730
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161442Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329992- 61990
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen90874- 66841
- 1770
- 46751
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9681Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62668