Lada 1200 vs. Saab 99, kumpi parempi talviauto?

Lada 1200 vs. Saab 99, kumpi parempi talviauto?
18213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Saab. Parempi kyky edetä lumessa ja vakaampi muutenkin ajaa talvella. Lämppärit samaa luokkaa.

Äänestä
  • Ladaan piti heittää hiekkasäkit takakonttiin ja Skodassa etukonttiin.

    Äänestä

Mutta vain Tampereella...

Äänestä
  • Talvella saattaa myös olla erilaisia avantouinti- tai ulkoilmatapahtumia, jotka eivät ole varsinaisesti festivaaleja, mutta silti kokoavat ihmisiä yhteen.

    Äänestä

Lada oli kyllä lämmin ja ikkunat ei jäätyny koskaan talvella,pää
si silläkin paikasta toiseen. Mutta kait tuo Saab oli kuitenkin auto Ladan rinnalla.

Äänestä
  • Saab oli varmempi etenijä ja sillä pääsi ainakin takaisin peruuttamalla omia jälkiä. Lada saattoi jäädä paikalleen ei eteen eikä taakse

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Saab oli varmempi etenijä ja sillä pääsi ainakin takaisin peruuttamalla omia jälkiä. Lada saattoi jäädä paikalleen ei eteen eikä taakse

    Myös muistettava toki hinnaneron joka oli vähintäänkin kaksinkertainen Saabilla

    Äänestä

Saab 99 on etuvetoinen ja paino vetävillä pyörillä, niin pääsee lumessa paremmin. Myös lämmityslaite on vähän tehokkaampi.

Äänestä

Lada. Käynnistyy aina, kokemus kyllä tuolta vuodelta 1984.

Äänestä
  • Muistan tuon vuoden kuin Aku Ankan viiskymppiset.

    Äänestä

  • Muistan Ladan myös vuonna 1978, 1985 ja 1987

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Muistan Ladan myös vuonna 1978, 1985 ja 1987

    Muistan myös karhukoplan 176–167, 176–671 ja 176–761

    Äänestä

Parkkiruutu on autoa arvokkaampi jos ei voi pysäköidä kadun varteen

Äänestä
  • ei kuulu tampere

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    ei kuulu tampere

    Lahti kuului muistaakseni 252 kHz taajuudella.

    Äänestä

Jos kyseessä noi lada 1200 ja vaihtoehto saab ni talvella valitsisin ladan.Saab 99 ni toki ajettavuus kun meni kuin juna.Lada ainakin lämmin talvella.Siperia olissa noi vertaukset olis aikoinaan tarvinu tehdä.

Äänestä
  • Höö. Kyllä Saabbi oli lämmin auto.
    Sellaisia vaan ei ole montaa myynnissä.
    Vaan ei ole kyllä montaa Ladaakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Höö. Kyllä Saabbi oli lämmin auto.
    Sellaisia vaan ei ole montaa myynnissä.
    Vaan ei ole kyllä montaa Ladaakaan.

    -Lata-auto nytyyttää, sanoi vanhempi nainen 70-luvulla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lada 1200 vs. Saab 99, kumpi parempi talviauto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu