Luulosairaus (hypokondria)

Anonyymi-ap

Hei! ajattelin tänne kirjoitella kun en tiedä mitä muutakaan tekisin kärsin luulosairaudesta. Aina kun tulee jokin uusi iho muutos tai kipu ahdistun heti ja rupean pelkäämään kuvittelen heti minulle kaikki vakavat sairaudet ja kaikki oireet niihin ja ahdistun lisää.
kuvittelen aina syöpää tai muita kasvaimia ja niiden parissa menee sitten pari viikkoa hirveessä ahdistuksessa. sitten pahin kun tulee semmoinen hetki kun on yksin ajatuksien kanssa ja menee vielä nettiin lukemaan sairauksista ja niistä oireista ja sitten ne heti kuvittelee itselleen. Sitten kun on saanut olla hetken silleen että on jo unohtunut kaikki niin heti tulee uusi sairaus ja sen oireet ja taas sama juttu alkaa. elämän ilo häviää ja ruokahalu. lähipiirikin kärsii kun olen aina niin ahdistunut ja pelon vallassa. olisi kiva kuulla kärsivätkö monetkin täällä samasta jutusta kun minä ja kuulla teidän kokemuksia tähän asiaan.

6

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi hyvä kokeilla alkuun sitä, ettei lue sieltä netistä mistään sairauksista.
      Kun huomaa, että se lisää ahdistusta, niin kai sitä ymmärtäisi suojella itseään ja olla lukematta.
      Kuka nyt tahallaan haluaisi itselleen pahan olon ?

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi! niinhän se on nettihän se on se pahin sieltä ei kyllä kannattaisi lukea ikinä mitään. sitä vaan luulee että sieltä löytää vastaukset kaikkeen mutta sitten vaan ahdistuu lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi! niinhän se on nettihän se on se pahin sieltä ei kyllä kannattaisi lukea ikinä mitään. sitä vaan luulee että sieltä löytää vastaukset kaikkeen mutta sitten vaan ahdistuu lisää.

        Juuri näin.
        Kyllä nettiä voi lukea, mutta kannattaa lukea sellaisia juttuja, jotka kiinnostavat hyvällä tavalla, joista tulee hyvä olo, eikä ahdistusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin.
        Kyllä nettiä voi lukea, mutta kannattaa lukea sellaisia juttuja, jotka kiinnostavat hyvällä tavalla, joista tulee hyvä olo, eikä ahdistusta.

        Näihän se on. jospa seuraavalla kerralla en menisi heti ensimmäisenä nettiin lukemaan😁


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne.

      Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, jos haluat kesksutella tilanteestasi ulkopuolisen auttavan tahon kanssa. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta! pitääpä näitäkin harkita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      98
      498
    Aihe