Luulosairaus (hypokondria)

Anonyymi-ap

Hei! ajattelin tänne kirjoitella kun en tiedä mitä muutakaan tekisin kärsin luulosairaudesta. Aina kun tulee jokin uusi iho muutos tai kipu ahdistun heti ja rupean pelkäämään kuvittelen heti minulle kaikki vakavat sairaudet ja kaikki oireet niihin ja ahdistun lisää.
kuvittelen aina syöpää tai muita kasvaimia ja niiden parissa menee sitten pari viikkoa hirveessä ahdistuksessa. sitten pahin kun tulee semmoinen hetki kun on yksin ajatuksien kanssa ja menee vielä nettiin lukemaan sairauksista ja niistä oireista ja sitten ne heti kuvittelee itselleen. Sitten kun on saanut olla hetken silleen että on jo unohtunut kaikki niin heti tulee uusi sairaus ja sen oireet ja taas sama juttu alkaa. elämän ilo häviää ja ruokahalu. lähipiirikin kärsii kun olen aina niin ahdistunut ja pelon vallassa. olisi kiva kuulla kärsivätkö monetkin täällä samasta jutusta kun minä ja kuulla teidän kokemuksia tähän asiaan.

6

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi hyvä kokeilla alkuun sitä, ettei lue sieltä netistä mistään sairauksista.
      Kun huomaa, että se lisää ahdistusta, niin kai sitä ymmärtäisi suojella itseään ja olla lukematta.
      Kuka nyt tahallaan haluaisi itselleen pahan olon ?

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi! niinhän se on nettihän se on se pahin sieltä ei kyllä kannattaisi lukea ikinä mitään. sitä vaan luulee että sieltä löytää vastaukset kaikkeen mutta sitten vaan ahdistuu lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi! niinhän se on nettihän se on se pahin sieltä ei kyllä kannattaisi lukea ikinä mitään. sitä vaan luulee että sieltä löytää vastaukset kaikkeen mutta sitten vaan ahdistuu lisää.

        Juuri näin.
        Kyllä nettiä voi lukea, mutta kannattaa lukea sellaisia juttuja, jotka kiinnostavat hyvällä tavalla, joista tulee hyvä olo, eikä ahdistusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin.
        Kyllä nettiä voi lukea, mutta kannattaa lukea sellaisia juttuja, jotka kiinnostavat hyvällä tavalla, joista tulee hyvä olo, eikä ahdistusta.

        Näihän se on. jospa seuraavalla kerralla en menisi heti ensimmäisenä nettiin lukemaan😁


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne.

      Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, jos haluat kesksutella tilanteestasi ulkopuolisen auttavan tahon kanssa. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta! pitääpä näitäkin harkita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1196
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1179
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      264
      1042
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      943
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      909
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    Aihe