Monilla lääkäreillä on jo niin hyvä palkka, että tekevät vain nelipäiväistä työviikkoa. Sitäkin usein yksityisellä keikkalääkärinä jolloin ei ole yöpäivystyksiä.
Kokoomus on jatkuvasti vaatinut verotuksen keventämistä etenkin suurituloisilta. Eikö verotusta pitäisi päin vastoin kiristää, jotta lääkäreiden ja muidenkin suuripalkkaisten työmotivaatio palaisi?
Kokoomus on jatkuvasti vaatinut verotuksen keventämistä etenkin suurituloisilta. Eikö verotusta pitäisi päin vastoin kiristää, jotta lääkäreiden ja muidenkin suuripalkkaisten työmotivaatio palaisi?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokkarit vaatii tavan tallaajia tekemään monta työtä että tulisivat toimeen. Muuhun elämään ei saisi olla aikaa.
Marinin hallituksen työpolitiikan yhtenä osanahan oli 4-päiväisen työviikon virallistaminen, mutta Satosen reformi kumosi kaikki hyvät hankkeet.
Hullu paljon töitä tekee viisas pärjää vähemmälläkin.
Yksityistaminen etenee.
Lääkärit tyytyväisiä . Pyrkivät kolmipäiväiseen työviikkoon .
Golfille jää silloin sopivasti aikaa.
Leipomotyöntekijöiden vuorolisäkin on Orpo-Purran mielestä liikaa vaikka se ei ole pois veronmaksajilta.
Lisän poisto vähentää verotuloja, mutta tälle hallitukselle ideologia on tärkeämpi kuin valtion tai kunnan etu.
Kokoomus on aina verosuunnittelussaan suosinut isotuloisten verotuksen keventämistä ja pienituloisten verotuksen kiristämistä. Olen havainnut asian Kekkoslovakian jälkeen.
Jotta ostovoima ja valtion verokertymä kasvaisivat, isotuloisia kuuluisi verottaa enemmän ja pienituloisia vähemmän kuin Orpon ja Purran suunnitelmissa.
Kansanedustajat on myös laiskoja loisia, varsinkin Rasisti Persut
Ahkeria äxeeraajia, muusta ei ole juuri näyttöä.