Ranska lähettää 12kpl 155mm Caesar haupitseja.
Venäjä maksaa ne takavarikoitujen varojen tuotolla.
Zlava Ranska
Venäjä maksaa ne takavarikoitujen varojen tuotolla.
Zlava Ranska
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vai että oikein 12 haupitsia. Rintamalle, joka on 1400 km pitkä. Se tarkoittaa sitä, että yksi tykki huolehtii 112 km rintamakilometrista. Vapise Venäjä!
Loppuun sitä, että EU maksaa jäsenvaltioiden yhteisestä velasta Ranskalle haupitsit. Enemmän kiinnostaa se, että paljonko Ranska laskuttaa haupitseista. Ranskan kaltaisten liittolaisiemme odottaisi laskuttavan 100 miljoonaa euroa per haupitsi.
Voitko aloittaja ettiä hinnan? Sitten tiedetään paljonko Suomi taas kerran velkaantuu lisää.
Mutta CAESAR-itseliikkuvat haupitsit ampuvat 40-50 km etäisyydelle, joten riittää että niitä on siellä täällä. Lisäksi Ukraina tuottaa Venäjän takavarikoitujen varojen tuotoilla itse myös 15-20 2S22 Bohdana 155 mm NATO-standardin haupitsia kuukaudessa. Myös tykistöammustuotannon Ukraina on nostanut jo 25-kertaiseksi. Päälle tietenkin lännen aiemmin antamat ARCHER, PzH 2000, Krab jne. itseliikkuvat vastaavan kantaman haupitsit.
Varastaa Venäjän rahoja? Jo on typerä teko, kun kehittyvät maat alkavat varoa sijoittamista länteen.
Persaukinen länsi on pulassa. Eipä ole EU ja USA pakotteet vaikuttaneet muuhun kuin EUn talouden romahtamiseen.Ei kannata uskoa enää ihan kaikkea mitä länsimaiset politiikot ja media tupuuttavat.
Toivotaan silti, että Ukraina selviää kunnialla - missään sodassa kun ei ole koskaan voittajia, ei vaikka historiankirjat hetkellisesti (50-100v) niin väittääkin. Suomella ei ole kuin yksi voitto sodasta viimeisen 300v aikana ja se on Saksasta vuonna 1944-1945.
Slava Ranskan typeryydelle , Varastaa Venäjän rahaa. Mahtaa Hollantia vit. uttaa, kun Venäjä alkaa käyttää Hollantilaispankin satojen miljardien Venäjä sijoituksien korkoja, kuin Ranska teki. Saamme varmasti tukea Hollannissa pankkeja . Sitähän me haluamme.
Ukrainaa kiinnostaa käytöstä poistettujen sotilasvarusteiden hankkiminen Italian puolustusministeriön varastotiloista.
Yhdellä Italian suurimmista varastoista varusteita oli jopa 3 000 yksikköä, vaikka tarkkaa lukua on vaikea antaa hallien suuren määrän vuoksi.
Arviomme mukaan tukikohdat sisältävät tällä hetkellä:
300–700 Leopard 1 -tankkia
Jopa 200 M-109 itseliikkuvaa haupitsia
Yli sata Centauro-panssaroitua ajoneuvoa
Yli 1 200 M-113 panssaroitua miehistönkuljetusalusta
Useimmat EU-maat ylläpitävät edelleen merkittävää sotilasreserviä Ukrainan tukemiseksi, mutta eivät hyödynnä sitä täysimääräisesti.
Tarkoitat varmaan Kiovan mafiaa kiinnostaa? Saavat kalustoa, jonka myyvät kenelle tahansa kunhan hinta on kohdallaan.
Saksan oppositiojohtaja ja todennäköisesti seuraava liittokansleri
@_FriedrichMerz
sanoi antaneensa Venäjälle 24 tunnin uhkavaatimuksen Ukrainan siviiliinfrastruktuurin pommittamisen lopettamiseksi. Jos se ei tee niin, hän tulee antamaan Tauruksia ilman mitään rajoituksia Ukrainalle.