Persu haluaa avohakkuita joka puolelle ja saastuttaa ilmat ja vedet saasteilla.
Tämä siksi että persu suuressa viisaudessaan kuvittelee että ilmastonmuutos ei olisi totta.
Tämä siksi että persu suuressa viisaudessaan kuvittelee että ilmastonmuutos ei olisi totta.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Valehtelet. Kasvava metsä sitoo hiiltä eniten. Aarniometsä ei kasva vaan lahoaa. Se vapauttaa hiiltä.
Aukot vilisee elämää. On vaikka kuinka paljon pörriäisiä ja pölyttäjiä. Näin ei ole pimeässä aarniometsässä. Seppo Vuokko kertoo näin.
Kasvavaa metsää ei tule ellei välillä tehdä aukkoja.
Aukot tosiaan pörisevät ja vilisevät elämää. Tämä elämä ruokkii petoeläimiämme ja houkuttelee ne aterioimaan 💖
Ennen avohakkuiden kulta-aikaa sudet olivat Suomessakin uhanalainen laji!
Ajatella, kuinka nopeasti kanta elpyi metsänhoidon ansiosta.
Niin koska siellä kasvaa heinikkoa ja muita kasveja. Pimeässä aarniometsässä ei pörise yhtään mikään.
Ja aukot aina istutetaan uudeksi metsäksi.
Tuo ei nyt loogisesti aivan päde, sama kun väittäisit että jos Telluksella ei olisi koskaan hakattu metsiä, varsinkaan Amazonin alueella, niin nyt olisi ilmakehässä vielä enemmän hiilidioksidia.
Kannatatko rajatonta maahanmuuttoa?
Mitä sanot aloittaja? Onko aihe liian tyrmäävä?
Ei mittää virka
Meni jauhot suuhun
Mitä kyselet persu?
Lue mitä kysyin. Että kannattaako aloittaja rajatonta maahanmuuttoa.
Jos kannattaa, pitäköön turpansa kiinni ilmastosta.
Eero Paloheimo joka on lukenut mies, hän erosi vihreistä koska puolue kannattaa rajatonta maahanmuuttoa joka lisää hiilijalanjälkeä valtavasti. Siinä oikea luontoihminen.
Hän on tekniikan tohtori.
Nimittäin on niin että kun tulija tulee kehitysmaasta länteen kuluttamaan länsimaiseen tapaan hänen hiilijalanjälki monikymmenkertaistuu kun ihminen alkaa kuluttamaan länsimaiseen tapaan.
Tuskin.
Kysyn sinulta persuasiantuntija: söin mämmiä, ruisleipää ja päälle pullon kossua. Nyt mulla on ripuli. Onkohan siihen syynä persut? Voisitko auttaa, kun en viitsi mennä lääkäriin.
En minä kuvittele persuna että se ei olisi totta. Miksi punainen narraa?
Eikö punainen ole kuullut että Persut vaativat ainoastaan kohtuuttoman ilmastoinnin niin että talous ei siinä kärsi. Punikeille mopo on karannut käsistä aikoja sitten. He käyttävät luonnollista ilmiötä omien poliittisten päämääriensä saavuttamiseksi.
Punikit ovat niin häikäilemättömiä että ovat valmiita uhraamaan jopa (käytännössä koko Suomen) metsäteollisuuden heidän poliittisten päämääriensä saavuttamiseksi. Tuhannet heitä äänestäneet duunarit kortistoon vaan.
Siis eikö punainen ole kuullut että Persut vaativat ainoastaan kohtuuttomia ilmastotoimia pois niin ettei talous siinä kärsi?
Punikeilla
Tämä asia on pelkästään ideologinen.
Persu-kok hallitus lopetti tuen , jolla öljylämmityksestä pois siirtyvälle kotitaloudelle annettiin.
Vihervasemmiston liikakansoitus ja maahanmuutto tuhoavat maapallon eikä persut jotka vastustavat tätä eikö teillä ole yhtään järkeä päässä ne kun tuollaisia päästelette?
Vihervassut vouhkaa ilmastosta mutta tekevät kaikkensa että hiilijalanjälki nousisi massamaahanmuuton avulla
Hupaisa vitsi sinulta AP. Todellisuudessa nimenomaan vihreät ovat se puolue joka mielellään tuhoaa metsiä, kallioita silloin kun tarvitsee kaavoittaa lisää alueita asunnoille ja muille rakennuksille. Tästä voidaan ottaa esimerkiksi Helsingin Kumpulan kampuksen vieressä oleva pieni kallioinen vaahterametsä alue jonka vihreät mielellään kaavoittaisivat asuntoalueeksi, näin hävittäen nykyisen metsän. Persujen kaupunginvaltuutetut äänestämisellään hylkäsivät metsää tuhoavan asuntokaavoituksen. Persut nimittäin tajusivat että Kumpulan kampuksen vierellä oleva metsä suojaa kampusaluetta Kustaa Vaasan tien liikenteeltä.
Vihervasemmistolaisille puolueille ja heidän kannattajilleen on liian kova pala purtavaksi se totuus, että persut suojelevat metsiä ja kallioita turhalta tuhoamiselta vielä enemmän kuin vihevasemmistolaiset puolueet.
Eipä vaikuta uskottavalta tuo tarinasi.
Totuus on tarua ihmeellisempää.....
Persuilla noita taruja riittää.
Minä uskon ennemmin tuota kuin sata miljoonaa ihmistä tappaneen aatteen ihmisten valheita.
Oletkin sama trolli itte.
Persut vihaavat suomalaissta duunaria, suomalaisia köyhiä, suomalaista luontoa ja suomalaista kulttuuria, mutta ovat kovin kansallismielisiä - omasta mielestään.
Osuvasti sanottu.
Narraat
Vihervassut äänestivät europarlamentissa vanhojen rakennusten remonttipakon puolesta joka sortaa köyhiä ihmisiä törkeällä tavalla.
Kuinka köyhä ihminen löytää jopa kymmeniä tuhansia euroja rahaa talonsa remonttiin ettei häätö uhkaisi? Asia koskettaa yli miljoonaa köyhintä suomalaista joilla huonoimmat talot.
Esitys vesittyi mutta vihervassut näytti karvansa kun äänestivät pahimman esityksen puolesta.
Ei voi kuvitella suurempaa köyhän ihmisen sortoa jonka puolesta vihervassut äänestivät.
Kuvittele punainen. Ellei köyhä ihminen olisi kaivanut taskustaan jopa kymmeniä tuhansia euroja, hänet olisi voitu häätää pois omasta kodistaan. Eikö ole törkeää?
Tällaisen sorron puolesta punikit äänestivät
Asia kosketti siis yli miljoonaa köyhintä suomalaista joilla huonoimmat talot.
Vittu punikit, älkää vittu puhuko mitään köyhien sorrosta kun tällaista haluatte köyhille.
Te häpeämättömät punikit
Hakkarainen joka oli silloin Persu, äänesti samassa äänestyksessä köyhän ihmisen sortoa vastaan.
Tämän saatanan sorron minä muistan ikuisesti. Sorron jonka punikit meinasi tehdä köyhimmälle kansan osalle.
Tiedän eräänkin köyhän ihmisen joka on niin köyhä että hänellä ei ole varaa älykännykkään edes. Hän joutuu ostamaan puheaikaa ei-älykännykkäänsä r-kioskilta. Hänellä on vanha rintamamiestalo joka on helkkarin kylmä talvella.
Kuinka tällainen ihminen voisi tehdä tuollaista remonttia taloonsa? Sanokaa nyt vi..n punikit se.
Kaikki tämä jonkun saatanan ilmastohumpan takia joka on pelkästään ideologinen asia.
Punikit ovat mestareita käyttämään hyväksi jotain luonnollista ilmiötä omien poliittisten päämääriensä saavuttamiseksi. Tämä on yksi sellainen.
Tämä olisi ollut pahinta mahdollista köyhän ihmisen sortoa jos se olisi tullut käytäntöön. Punikit siis äänestivät sen puolesta.
Kuvittele punikki vielä. Köyhä ihminen olisi joutunut jättämään kotinsa (häätö) ellei hän olisi tehnyt kymppitonnien remppaa taloonsa.
Voiko punikki pikku päässään kuvitella kuinka pahalta köyhän ihmisen mielessä olisi tuntunut? Ei punikki voi koska on empatiakyvytön.
Aika erikoinen ajatus, taitaa taas viirata vassarin päässä?
Aloittaja on ottanut propakandan aseekseen. Sattuuko tietämään, että monet persut ovat metsänomistajia ja asuvat maalla. Mielestäni se ilmaston ja luonnonsuojelu toimii paremmin täällä maaseudulla, kuin Mannerheimintiellä Helsingissä. Olen jopa sitä mieltä tästä EU:n ennallistamistouhusta, että pitäisi alkaa se ennallistaminen kaupungeista ja moottoriteistä. Suomessakin monet moottoritiet halkovat satoja kilometrejä. Mitäpä jos ennallistettaisiin muutama sata kilometriä moottoritietä noin vain kokeeksi. Metsät ja suot kyllä hoitaa itse itsensä, kun jätetään omaan rauhaansa. Jopa pellot metsittyy parissa vuosikymmenessä.
Itse asiassa on aika mahdotonta olla hiilineutraali, jos ei omista metsää.
Ja ketkä ne yksityismetsät suurimmaksi osaksi omistavat?
- Maanviljelijät, jotka tuottavat myös puhdasta ruokaa suomalaisille.
Ja suurin osa heistä on persuja.
Vihervasemmisto puhuu muttei tee mitään ilmastonmuutoksen torjumiseksi...
Tähän aloitukseen kommentoineet persut nukkuvat VARMASTI ensi yön hyvin.