Rotanmyrkytysfirmoja lappaa ovella. Onko joku tilannut tuollaisen myrkytyksen?

Anonyymi-ap

Tämän syksyn aikana jo kolme eri rotanmyrkytysfirmaa on soitellut ovikelloa, ja tarjonnut rotanmyrkytystä tontilta. Myyjät ovat järjestään noin 20 vuotiaita poikasia tai miehiä.

Myyntimiehet ovat juuri aloittaneet firmassa, eivätkä oikeastaan tiedä myymästään palvelusta oikeastaan mitään. Sitäkään ei ole kukaan tiennyt, että kuinka pitkään, eli montako kuukautta ne tarjotut rotanmyrkyt olisivat tontilla. Lupaavat ottaa asiasta selvää.

Myyjäfirmoilla on kaikilla sama hintataso, eli rottien myrkytys tontilla maksaa 490 €.

Houkutuksena tarjotaan "ilmaista kartoitusta". Eli tuodaan pariksi viikoksi kolme syöttirasiaa tontille, josta voidaan todeta että onko rotat (tai metsähiiret) käyneet syömässä syöttejä. Jos on, niin sitten se 490 € myrkytys tarjotaan tehtäväksi pikaisesti.

Tiedustelisin, että onko joku tilannut tällaista raottapalvelua, ja onko siitä ollut hyötyä?

12

2696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän noita yksittäisiä rottia on Espoossakin melkein joka toisen pientalon tontin alueella. Pesäkolo voi olla vaikka orapihlaja-aidan tai muun puhapuun juuriston, tai kiviaidan alle rakennettuna.

      Eivät ne asuinrakennukseen sisään tule, tai eivät pääse, koska nykytaloissa ei sellaisia rotan mentäviä kulkureikiä ole.

      Lintuvaarassa ainakin muutama talo on tuollaisen myrkytyspalvelun tilannut, kun tontilla on näkyvissä myrkytyksestä kertovat kyltit. Kyllähän myrkyillä joitakin rottia saadaan tapettua. Mutta ei se rotaton tilanne tuollakaan tontilla ole pysyvä.

      Rajanaapurien tonttien puolella sikiävät rottapesueet laajenee ja etsii kaikki vapaat asuinpaikat ympäristöstä. Vuoden kuluttua myrkytetylläkin tontilla on jo uudet asukkaat.

      Tuollainen yksittäisille OK-taloille ja rivareille myytävä myrkytyspalvelu on sikäli vähän hukkaan heitettyä rahaa. Tulos on pistemäinen ja hyvin lyhytaikainen.

      Pitäisi vaikka kaupungin toimin myrkyttää koko kaupunginosa kerrallaan, eli Lintuvaarallakin joka tontille myrkkylaatikoita. Silloin sillä alkaisi olla hiukan pidempiaikaistakin vaikutusta.

    • Anonyymi

      Rotat lisääntyy asuinalueilla, koska tavallinen ihminen ei ole enää 10 vuoteen voinut ostaa rotanmyrkkyä kaupasta.

      Tarvitaan TUKES:ilta saatava tuholaistorjunnan erikoislupa, että rotanmyrkkyä saa ostaa.

      Rotanmyrkky on samaa ainetta kuin kaupoissa myytävä kotihiirille tarkoitettu myrkkykin. Kotikäyttöön tarkoitettu suljettu muovirasia on niin pienireikäinen, että rotta ei mahdu sinne myrkkyä syömään.

      • Anonyymi

        Sen hiirille tarkoitetun syöttörasian kannen saa kyllä auki meisselillä vääntämällä. Sisällä paperikääreessä olevat 2 myrkkypakettia voi ottaa ulos tästä pikkurasiasta. Sitten tekee johonkin muoviseen rasiaan 30...35 mm halkaisijaisen, rotan mentävän reijän, ja laittaa myrkyt rasiaan.

        Kyllä on kelvannut syyskuun aikana kaikki näin tarjoillut myrkyt rotille.

        Tämä on ihan toimivaa rotanmyrkytystä, jonka voi tehdä itse. Se myrkyn kilohinta vaan on noissa pienissä kaupan rasioissa törkeän korkea.


    • Anonyymi

      Jos on joku tuttu maanviljelijä, niin häneltä voi ostaa edullisella kilohinnalla laatikollisen rotanmyrkkyä.

      Maajussit ovat erikoispoikkeus, heille rotanmyrkkyä myydään edelleen. Kunhan on osoittaa että myrkkyä tarvitaan omassa viljelytyössä, rottakannan kurissa pitämiseksi.

    • Anonyymi

      Tää on aika harmaalla alueella olevaa juttua koko tämä yksittäisille tonteille myytävä rottien hävitys. Pienenä, pistemäisenä myrkytystoimena sen vaikutus rottakannan pysyvään poistumiseen alueelta on aika lailla olematonta.

      Nuoret, elle parikymppiset Rottapojat Oy.n myyntipojat livauttavat ovella sellaisenkin myyntivalheen, että TUKES on todennut rottavaaran alueella. Todellisuudessa TUKES ei koskaan tee mitään tuhoeläinkartoituksia.

      Toisekseen, lupailevat että Kotitalousvähennyksen ansiosta myrkyrtysrahasta saa jopa 60% takaisin. No ei saa. Netin Kotitalousvähennyksen laskuri osoittaa, että takaisin saa 495€ hinnasta vain 98€ verran.

      Kolmannekseen, tässä toteutettava rottamyrkytys on aika pikainen toimenpide. Tuodut 2 myrkkylaatikkoa ovat tontilla noin 2 viikkoa, ja sitten ne noudetaan pois. Postilaatikkoon jätetään viesti, että rotat on nyt tontilta hävitetty.

      Sitten postitse tulee se 495 € lasku.

      • Anonyymi

        Se torjunta kestää 6 kuukautta rottapojilla. Myrkyt tarkastetaan ja lisätään kuukauden välein. Se häviääkö myrkkyä bokseista on jonkinlainen indikaattori sille onko rottia liikkeellä. Hyvässä tilanteessa puolet rottapopulaatiosta saadaan tuhottua, loput alkavat karttaa aluetta kun siellä on liikaa kuolleita lajitovereita.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      >> ryntäävät tilannetta hyväksi käyttävät toimijat apajille.

      Rotanmyrkkyä myydään 3 kg pakkauksissa kilohintaan 15,97 € / kg. Mutta tällaista myrkkyä ei enää 2009 voimaan tulleiden EU-sääntöjen mukaan kaupasta myydäkään kotitalouksille.

      Kotitaloudet joutuvat ostamaan naurettavia, pikkuruiseen muovilaatikkoon laitettuja kotihiiren myrkkyjä, Niihin laatikoihin ei pienen kulkuaukon takia rotta edes pääse sisäänkään.
      https://www.puuilo.fi/342-syottirasia-2kpl-a-50-g-jyvasyotti

      Rotanmyrkky ja hiirenmyrkky ovat samaa ainetta. Kuluttajille myytävissä pienissä muovilaatikoissa kilohinnaksi tulee 139.90 € / kg. Aivan järjettömäksi meni taas tämäkin myrkkyuudistus, nyt saavat rotat jyllätä.

    • Anonyymi

      Jostain tätä rotta ongelmaa sikiää, ehkä syystäkin aihetta on puuttua ok- ja rivari talojen eläjien rotta populaatien elättämiseen. Muulla kun nämä on yleensä korjattu.

    • Anonyymi

      Rotta hoitaa puhtaanapidon, kun holtittomat tontinomistajat levittelevät roskiaan.

      • Anonyymi

        No ei ne rotat niitä paperiroskia tai muitakaan roskia syö, ja pidä maisemaa siistinä. Jos jossakin pakkauksessa on pieni jäämäruoka-ainetta, niin kyllä se paketti revitään kentälle pieneksi silpuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe