Mitä nyt adventtikirkko mahtaa povata?

Anonyymi-ap

Kuten hyvin kaikki tiedämme, maailmassamme tapahtuu sellaisia asioita, jotka hyvin voivat johtaa koko pallomme tuhoutumiseen hyvinkin pian.

Adventtikirkko on aina asetellut Jeesuksen tulolle kaikkia sitä edeltäviä tapahtumia taivaan temppelin 1844 luvun oletettuihin tapahtumiin, sunnuntailakien voimaan astumiseen jne.

Entäs, jos adventtikirkko onkin tulkinnut ja ennustellut/olettanut asiat täysin pieleen ja Jeesuksen tulemisen esteeksi on vain aseteltu niitä kaikkia oletettuja tapahtumia, joita ennen Jeesuksen on mahdoton saapua takaisin?

Jeesus itse kuitenkin kertoo selvästi, että hän tulee takaisin silloin, kun sitä vähiten osataan odottaa. Ennustukset voidaan siis heittää sillä perusteella romulaatikkoon.

Tutisevatko nyt adventtikirkon päättäjien polvet, kun mökeissä, mukavissa taloissa ja muussa maallisen mammonan piirissä on niin leppoisaa touhuta, kun jäsenistö on sen kaiken heille tehnyt mahdolliseksi?

Oikeastaan itse toivon, että Venäjä hyökkäisi Suomeen ja tuhoaisi sen kaiken, mikä pastoreille ja muille kirkon työntekijöille on niin rakasta. Toivon, että koko adventtikirkko ja sen henkilöstö riisuttaisiin kaikesta maallisesta hyvästä.
Silloin ehkä ensisijaiseksi asiaksi tulisi niissä piireissä aivan jokin muu paljon tärkeämpi?

USA:sta ei ole tulevaisuudessa mitään turvaa tai apua Euroopalle tai meille, jos sota rajoillamme syttyy. Yhdysvallat on jo nyt todettu heikoksi, kun verrataan sitä vaikkapa Kiinaan, Venäjään, Intiaan tai vaikkapa Iraniin, kun ne lyövät kättä toisilleen ja päättävät luovat vahvan liittouman. Euroopalla ja Yhdysvalloilla ei ole siinä tilanteessa enää mitään voimaa ryhtyä mihinkään vastatoimiin.

7

196

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ja kun Venäjä voittaa Ukrainassa käytävän sodan, ovat Viro, Latvia, Liettua, Puola ja Suomi seuraavat Venäjän kohteet. Venäjä oppii koko ajan Ukrainassa sotiessaan ja kehittyy huimaa vauhtia sotataktisesti.
      Venäjän ja Suomen välillä syttyy sota ennemmin tai myöhemmin ja se on varma. Silloin Suomi tulee olemaan vain suupala Venäjälle. Suomella ei ole mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan, ei vähäisintäkään. Itse asiassa Venäjä valmistelee jo paraikaa sotatoimiaan Suomessa. Kartoitetaan kohteita, jonne tullaan ensiksi iskemään. Vesi- ja sähkönjakelu lamautetaan. Sen jälkeen tulee muu infra.

      USA ei ole tulossa auttamaan Suomea, eikä Euroopan mailla siinä tilanteessa ole resursseja tulla apuun, koska heidän tulee suojella omaa maataan USA:n resurssit häviävät hyvää vauhtia Lähi-idän kriisin ja Ukrainan vuoksi.
      Suomen itsenäisyyden säilyttäminen on vain politiikkojen paskapuheita.

    • Anonyymi

      Adventtikirkko pyörii sekopäisten johtajiensa kanssa sunnuntailakien parissa.
      Venäjä ei ole kiinnostunut sunnuntailaeista, eikä koko muslimimaailmakaan.
      Kristityille sunnuntailaki on täysin yhdentekevää, koska jokainen saa puuhastella sunnuntaisin mitä lystää, eikä sitä pysty kukaan estämään.
      Ennemmin tulee voimaan juutalaisten sapattilait kattamaan koko maailman.

    • Anonyymi

      Minkälaista osaa paavi edustaa nykyään?
      Hänen 'valtakuntansa' on hyvin heikko, eivätkä paavin jaarittelut kiinnosta enää ketään. Siitä syystä paavi onkin hiljaa, koska hänellä ei ole mitään sanottavaa kenellekään. Paavi on turha mies turhine höpinöineen.

    • Anonyymi

      1844 olikos silloin vielä advareita Oliko se Miller advari ?

      • Anonyymi

        Advareita oli ennen 1844 lukua, kun he nimensäkin mukaan odottivat Jeesuksen saapuvan 22.10.1844. Moni advari petettiin myymään kaikki omaisuutensa advareiden pääkusettajille, jotka tienasivat hyvin pölvästien kustannuksella. Useampi advari veti itsensä kiikkuun, kun Jeesus ei tullutkaan. Adventistihan tarkoittaa nimenä juuri Jeesuksen takaisin tulon odottajaa.
        Niiden kusetettujen advareiden pohjalle syntyi myöhemmin sitten adventtikirkko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Advareita oli ennen 1844 lukua, kun he nimensäkin mukaan odottivat Jeesuksen saapuvan 22.10.1844. Moni advari petettiin myymään kaikki omaisuutensa advareiden pääkusettajille, jotka tienasivat hyvin pölvästien kustannuksella. Useampi advari veti itsensä kiikkuun, kun Jeesus ei tullutkaan. Adventistihan tarkoittaa nimenä juuri Jeesuksen takaisin tulon odottajaa.
        Niiden kusetettujen advareiden pohjalle syntyi myöhemmin sitten adventtikirkko.

        Nyt ei tannut mennä historia ihan oikein.


    • Anonyymi

      Sitten keksittiin tutkiva tuomio...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      868
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      645
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      497
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe