Molemmat myös tuhlaavat valtavasti energiaa eli elävät kuin siat pellossa.
Venäjää ja Usaa yhdistää saastainen maakaasu
Anonyymi-ap
8132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jopa Usassa maakaasun hyötysuhde on vain 55%. Tämä selittää suurelta osin sen miksi Euroopan Unionissa on yli puolta pienempi energiankulutus kaikesta usa- loisten viherhöpinöistä huolimatta.
Ilmalämpöpumppu sähköllä tuottaa lämpöenergiaa 5 kertaa tehokkaammin kuin joku maakaasu tai kivihiili. Nämä fossiiliset ovatkin Usan ja Venäjän kaltaisten takapajuloiden energiamuotoja. Fiksut ihmiset siirtyvät sähköön.
Täyttä huuhaata.EUssa merkittävä osa sähköstä on tuotettu maakaasulla. Se oli ennen halpaa, mutta nyt Keski-Euroopassa maksetaan kaasulla tuotetusta sähköstä 15-25 snt/kWh. EUn teollisuus on menettänyt kilpailukykynsä ja sen vuoksi EUn poliittiset päättänyt ovat kuin lauma perseeseen ammuttuja akkoja. Hidas järki setä ovat tajunneet tuhonneensa EUn kilpailukyvyn. Sen vuoksi tämä hysteerinen akkalauma haluaa jatkaa sotaa ja saada korvauksia Venäjältä oman tyhmyyden aiheuttaman tuhon korjaamiseksi. Omia virheitähän nämä ei kykene tunnustamaan. Stupido menee mukavasti joukon jatkona.
Aikoinaan ensimmäisten öljypolttimoiden hyötysuhde oli vain 40-50%. Nykyisin 90%.
Öljylämmityksen hyötysuhdetta ei enää voida nostaa.
Suomi on käytännössä luopunut jo sähkön tuottamisessa fossiilisista polttoaineista. Ja hyvä niin. Parempi olla Norjan ja Ruotsin linjoilla tässäkin asiassa.
Viherverotuksen vuoksi sähkö on kallista.
Suomi on maiden köyhälistöä ja nyt vielä datakeskukset köyhdyttävät Suomea lisää
suomalaiset syö ja paskoo enemmän kuin maakaasu tuhoaa.