Jätteen kierrättäminen kielletty

Jätehuoltoyhtiöt himorahastuksellaan käytännössä estävät puolelta suomalaisia (pientaloasukkaat) kierrätyksen, jolla mm. öljynkulutus ja CO2-päästöt pienenisivät.

Ympäristötietoinen tavis lajittelisi jätteensä ja veisi ne Sortti-asemille MUTTA silti tulee isot laskut "sekajätteen noudosta" eli arvokkaan raaka-aineen noudosta polttamalla tyhjänpäiten tuhottavaksi.
6133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä taho on valtuuttanut sekäjätemafian kieltämään kierrätyksen?

Äänestä
  • Valtuutus tarkoittaa ilmaston lämpeämisen nopeuttamista.

    Äänestä

  • Ainakin kokoomuspoliitikoille turhaa valittaa ja pyytää oikaisua sairaan kalliista pakkorahastamisesta ylitiheillä ja tarpeettomilla puolityhjien/täysin tyhjien roskapönttöjen pakkotyhjennyksistä. Eipähän suotta vaivaannu edes "virkansa puolesta" ottamaan kantaa asiaan.

    Onko tämäkin nähtävä "hyvä-veli" toimintana? Kuorma-autoyrittäjät äänestänevät kokoomusta.

    Äänestä

Se hinta perustuu siihen, että tavarat ovat Suomessa kaupoissa niin halpoja. Mutta lisähintaa tulee sitten sen tavaran kaatopaikalle viemisestä. Jos ostaa tavaroita ensin kotiin ja sitten kaatopaikalle, voi hinta olla kymmenkertainen. Kierrätysmahdollisuus esim. Facebookin kautta tulee halvemmaksi. Jos kotiin tai autotalliin ei mahdu.

Kaatopaikkamaksujen pitäisi olla kaikkien täysjärkisten tiedossa. Ei niitä tavaroita kuulu ostaa kaupoista liikaa, koska sitten joudutaan käyttämään tehtaita esim. ulkomailla ja niissä saattaa olla paljonkin ympäristöongelmia ja ongelmia työvoiman käytön suhteen. Kaatopaikkamaksu on se kaikkein vihrein vaihtoehto.

Äänestä

Pientareillehan nuo näyttävät syytävän kaiken jätteensä, vaikka kotona on jokaisella oma maksettu jäteastiantyhjennys. Vai onko jotkin anoneet vapautuksen sekäjätteestä sen vuoksi, että väittää kierrättävän kaiken, ja sitten heittää sen sekajätteensä muiden harmiksi luontoon tai kantaa ekopisteille konttien viereen.

Äänestä
  • Täälläpäin ei näy pientareilla.
    Kurjaa teillä siellä Junttilassa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jätehuoltoyhtiöt himorahastuksellaan käytännössä estävät puolelta suomalaisia (pientaloasukkaat) kierrätyksen, jolla mm. öljynkulutus ja CO2-päästöt pienenisivät.

Ympäristötietoinen tavis lajittelisi jätteensä ja veisi ne Sortti-asemille MUTTA silti tulee isot laskut "sekajätteen noudosta" eli arvokkaan raaka-aineen noudosta polttamalla tyhjänpäiten tuhottavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu