Viisariahan siinä siirretään eikä mitään kelloa.
No viisastelin tässä mutta vakavasti puhuen mikä ihme siinä on, ettei edes tässä naurettavassa ja typerässä asiassa Suomi uskalla uhmata EU:ta?
No viisastelin tässä mutta vakavasti puhuen mikä ihme siinä on, ettei edes tässä naurettavassa ja typerässä asiassa Suomi uskalla uhmata EU:ta?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on se suomalaisten herran pelko.
Jos se ei olisi synnynnäistä niin tämä maa ei olisi tällaisessa kusessa.
Ulkomaisen herran pelko on kotimaisen tyhmyyden alku. Sanoo uusi suomalainen sananlasku.
Olet siis innokas tuhoamaan Suomen ulkomaankaupan? Pienellä päällä ajatellen tulee vain sutta ja sekundaa.
Ei se mitään kaupankäyntiä tuhoa. Tunnin aikaero ei pilaa mitään. Onhan meillä kauppaa vaikkapa Amerikkaan ja Japaniin, ei se aikaero siinäkään mitään merkitse.
Siirsin kelloni parvekkeelta sisätiloihin ja siirryin talviaikaan.
Minä olen uhmannut EeUu- herroja ja akkoja koko kesän. En ole siirtäny kännykkäni kelloa mihnkään päin ja nyt se on taas ajassa.
Miltähän vuosikymmeneltä kännykkäsi on NMT? Sillä kännyköiden kellonaika siirtyy ihan itsekseen.
Jokainen siirtää itse jos haluaa. Pääasia että hommat hoituu sovitusti sovittuun aikaan. Onko pakko orjailla?
Men visst
Slav är slav
Hälsningar
Rkp
Aamulla kellot siirrettiin talviaikaan, eli tunti taaksepäin, heräsin vain tunnin aiemmin (eli klo 6.30)
Minusta kesäaika saisi olla vaikka ympäri vuoden, jos on pakko valita jompi kumpi.
Minua ei kuitenkaan haittaa nykyinen kellojen siirto kahdesti vuodessa.
Talviajan kannattajille tiedoksi, että jos talviaika olisi koko ajan, se tarkoittaisi, että keskikesällä esim. 15.6. aurinko nousee Helsingissä klo 2.54 (siis silloin kun nukutaan) ja laskee 21.48. Ja syyskuussa esim. 15.9.2024, aurinko nousee Helsingissä 5.49 ja laskee 18.40. Itse otan kyllä mieluummin kesäajan ja mieluummin tunti valoisaa iltaan kuin aamuyöhön/aamuvarhaiseen, siis täältä laskettu ajat ottamalla tunti lisää aamuun.
http://www.moisio.fi/taivas/?paikka=+He ... 06&yr=2024
Talviajalla auringon nousu tapahtuu ennen klo 9.30, eli silloin on kannattavaa ottaa tunti valoisaa aamuun.
Ja monethan käyvät ulkomaillakin ja silloin kelloa yleensä siirretään ja joskus useampikin tunti ja takaisin tullessa taas siirretään,
Eli kaksi kertaa vuodessa kellon siirto kesä -ja talviajan välillä ei haittaa, siitä on hyötyäkin.
Enpä ole tarvinnut siirrellä mitään miesmuistiin kun laitteet on päivittyneet aina itse kesä ja talviaikaan.
Mulla on huippuedistyksellinen digiboksi voi valita kesäaika on-off manuaalisesti ei mitään hämminkiä
Voihan sen siirtelyn lopettaa jokin maa siten, että muuttaa aikataulut vaikka kesäajan mukaiseksi. Ennen kun läksi johonkin vaikka klo. 9, niin nyt voisi lähteä klo. 8. Jos kaikki aukioloajat ja muut siirtyisivät automaattisesti tunilla, koska muut maat haluavat siirrellä kelloaikoja. Kunhan Eu siirtyy sellaiseen päätöksentekoon, ettei tarvita yksimielisyyttä, niin sitten voitaisiin tuokin kelloaikojen siirtely lopettaa enemmistöpäätöksellä.
Suomelle ja EU:lle tärkeissä valtioissa on kesä- ja talviaika. Aikaero esim. USA:n ja Suomen välillä on 7 tuntia. Se tarkoittaa, että meillä on normaalisti noin tunti yhteistä virka- ja bisnesaikaa. Jos EU luopuisi kellojen siirtelystä, niin sekin menetetään. Suomi hoitaa USA:n suuntaan joka päivä bisnesyhteyksien lisäksi myös kahdenvälisiä suhteita sekä YK- kontakteja.
Miksi pitäisi uhmata. Hyvä käytäntöhän tämä on.
Neljältä mennään neljännelle ja sitten ei ole enää mitään käsitystä mustä toinen puhuu. Kello kellot onneksi siirtyy pääsääntöisesti suurelta osin unen aikana automaattisesti. Sitä voi vain hämmästellä kuinka aikaisin herää.
Mä monesti siirrän samalla kelloja. Hyvä päivä sisustaa.
Mitä diginäyttökellossa pitää siirtää tai pyörittää taaksepäin?
Maailman politiikka ja kansainvälinen kauppa eivät suomalaisen navan ympärillä. Niin kauan kuin muualla maailmassa siirretään kelloja, niitä tullaan siirtämään myös EU:sssa ja Suomessa. Kyse on tietenkin yhteisestä bisnes- ja virka-ajasta per vuorokausi.
Eu on jo päättänyt lopettaa turhan kellojen siirtelyn
Mutta kuten kaikki von Der LÖitenin EU:ssa mitään päätöksiä ei panna toimeen