Museoiden sulkeminen on epäisänmaallinen ja väärä päätös. Summa pieni verrattuna Ylen menoihin, joista ei leikata juuri mitään ja miksi?
Museovirastolta ei olisi pitänyt leikata noin isoa summaa! Nyt suljetaan tärkeitä museoita ja kansallisaarteita! Yleltä olisi pitänyt leikata eikä Museovirastolta! Miksi ei ole enemmänn leikattu Yleltä?
Se on häpeällistä jos suomalainen kulttuurihistoria rapautuu, mutta valtavista Ylen kuluista ei leikata juuri mitään? Missä on isämaallisuus ja kunnioitus kulttuurihistoriaamme?
Museoviraston leikkaus ja museoiden sulku on väärä päätös!
34
262
Vastaukset
- Anonyymi
Museot ja museovirastot pitäisi lakkauttaa. Täysin turhia rahareikiä tuollaiset.
- Anonyymi
Juuri näin. Museoissa käyvät homot ja höpsähtäneet naiset.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä! On järkkyä että esim Seurasaaren , Hvittäskin, Louhisaaren linnan museot on päätetty sulkea!
- Anonyymi
Ikinä käynyt.
Tiedä edes missä noi on.
Eikä kiinnosta.
Eikä ois varaa/mahdollisutta tonne lähteä.
Eliitin hupia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikinä käynyt.
Tiedä edes missä noi on.
Eikä kiinnosta.
Eikä ois varaa/mahdollisutta tonne lähteä.
Eliitin hupia.Todellakin!
- Anonyymi
Mehä voitas lisätä maaham muuttoo.
T:Demari- Anonyymi
Ja Ukrainan tukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja Ukrainan tukea.
Jos Ukrainaa ei tueta ja venäjä voittaa, niin luuletko venäläisten säilyttävän suomalaisen kulttuurin?
- Anonyymi
Mehän voitais vähän nipistää yritystukia vaikkapa raviradoilta ja ruotsilaivoilta???
- Anonyymi
Ymmärrän kyllä väitteesi, mutta yle-vero peritään kokonaisuudessaan verolla ja tilitetään Ylelle, eli sitä ei voi siirtää minnekään muualle.
Toki museohommassa on kyse pikkurahasta, mutta pienistä puroista koostuu iso joki.- Anonyymi
Miten ois museovero?
- Anonyymi
Nyt voidaan ottaa viisi matua lisää loisimaan ja lähettää afrikkaan homotusrahaa. Kiitos. t: Vihreät
- Anonyymi
Talouden tervehdyttämispäätökset ovat vääriä.
Ajetaan vaan täyttä vauhtia kunnes lainarahaakaan ei enää saada.- Anonyymi
ite haluatte matuja
- Anonyymi
Ylellä on turhia tv-kanavia, joilla kierrätetään vain vanhoja ohjelmia ja esitetään uusintoja. Sama pätee jo pääkanaviinkin. On esim sarjoja, jotka on nähty jo pari kertaa aiemminkin.
- Anonyymi
Museovirasto on laajentanut oudosti toimialaansa, esim. tavallisten asuinrakennusten suojelu. Ihan turhaa ihmisten arkielämän hankaloittamista. Keskittyköön muutamaan museoon, se riittää.
- Anonyymi
Voi raukkaa, joka asuu suojelukohteessa.
- Anonyymi
Jos museot halutaan säilyttää, niin Jokainen voi itse tukea museoita käymällä niissä säännöllisesti, jolloin museot saavat pääsylipputuloja.
- Anonyymi
Sama vaikka oopperan kanssa.
Ylläpitokustannukset lipputuloista.
- Anonyymi
Voisiko noita museokamoja realisoida?
Myydä?
Ostaisko joku? - Anonyymi
Joku kai vois jotain taulusta jotain maksaa?
Jopa ihan älyttömästi. - Anonyymi
Perustetaan ylemuseo Pasilaan ja suljetaan se. Niin kaikki voittavat.
- Anonyymi
Muuumiovirastolle ja YLE:lle molemmille määrärahoihin 70%:n leikkaus
- Anonyymi
Persut halusivat sulkea Mannerheimin syntymäkodin yleisöltä. Paskaako joku ruotsinkielinen biseksuaali ketään kiinnostaa (toisin toinen samanlainen on nyt pressana, mutta aina ei voi voittaa).
- Anonyymi
Persuthan eivät sinällään olleet sulkemassa mitään. Museovirasto vain velvoitettiin tietynasteisiin säästöihin. Säästökohteet valikoivat itse. Vähemmän yllättävästi museoviraston tuittupäinen johto valikoi sitten tietyt kohteet kiukutellessaan.
Myös YLE on antanut ymmärtää, että jos heidän rahoistaan leikataan yhtään niin lakkauttavat kaikkein suosituimmat ohjelmat.
- Anonyymi
Miksi pitäisi sääliä seurasaarta johon matut ensimmäisinä menivät ahdistelemaan naisia?
Kaikki mikä lopettaa matujen rakastajien työt on hyvä uutinen. - Anonyymi
Pakolaiset eivät käy noissa, vain moskeija kelpaa.💸
- Anonyymi
Pitäisi koko museovirasto lakkauttaa ja pistää ne etsimään itselleen tuottavaa työtä.
"Vuoden 2023 lopulla Museovirastossa työskenteli 269 henkilöä."
Täysin älytöntä elättää kohdusta hautaan tuollaista joukkoa täysiä turhakkeita. - Anonyymi
Homohistorian museota tuskin uskallettaisiin sulkea?
Museovirastolle pisteet ovelasta liikkeestä. Kun tätä polarisaatiopeliä nyt politiikassa pelataan niin ehkä kannattaisi tunnustaa vastustajan onnistunut peliliike tyyliin "hieno vapaapotkumaalihan se oli". Polarisaation ääriytyminen pysyisi jonkinlaisessa hallinnassa jos peliä ei pelattaisi koko ajan hampaat irvessä ja verenmaku suussa.
- Anonyymi
Meillä on kulttuuriministerinä purjehtija, joiden mielestä "kaikki muu on turhaa, paitsi purjehdus".
- Anonyymi
"Nyt suljetaan tärkeitä museoita"
Yle voi käydä kuvaamassa nuo kohteet ja niiden sisällä olevat romut. Tuonjälkeen voi netissä jokainen käydä katselemassa noita romuja ikäänkuin olisi paikan päällä.
Eihän noissa museoissa oleviin romuihin saa muutoinkaan koskea joten ihan paikanpäälläkin käyntikin jää vain katseluksi.
Kun on yle niin mitä vittua tekee joillakin avoimilla museoilla?- Anonyymi
Muutenkin aika tyhmää pitää lämmitettyjä kiinteistöjä romujen säilytyspaikkana. Eipä noissa kohteissa väkikään juuri käy.
Romut pitäisi siirtää kohteisiin joissa väki käy. Eli lentoasemille juna asemille kauppakeskuksiin jne. Kauppakeskukset varmaan maksaisi noiden romujen esilläpidosta ja saaduilla tuloilla museoinnista kiinnostuneet ELÄTIT voisi sitten jatkaa elämäänsä.
Kauppojen tuotteiden asiakashintoihin noiden romujenkin esilläpito sitten laitettas. Periaate jokainen ostoskeskuksessa kävijä maksaa vaikke romuja katselisikaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muutenkin aika tyhmää pitää lämmitettyjä kiinteistöjä romujen säilytyspaikkana. Eipä noissa kohteissa väkikään juuri käy.
Romut pitäisi siirtää kohteisiin joissa väki käy. Eli lentoasemille juna asemille kauppakeskuksiin jne. Kauppakeskukset varmaan maksaisi noiden romujen esilläpidosta ja saaduilla tuloilla museoinnista kiinnostuneet ELÄTIT voisi sitten jatkaa elämäänsä.
Kauppojen tuotteiden asiakashintoihin noiden romujenkin esilläpito sitten laitettas. Periaate jokainen ostoskeskuksessa kävijä maksaa vaikke romuja katselisikaan.Tää on hyvä idea.
Turistit voisi saada näytteen maan historiasta ja kulttuurista jo lentoasemalla saapuessaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265023
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543474Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381836