Töissä Ähtärin Eläinpuistossa?

Anonyymi-ap

Kops, kops, kops. Sieltä se tulla kopsottaa, konkurssi siis. Kiertelemään Ähtärin Eläinpuisto Oyn ympärille, mutta joka sitten astuukin sisään ja pistää taloksi.

Ikävintä tässä edessä olevassa tapahtumaketjussa on se, että sinä eläintarhan työntekijänä kuulet viimeisenä asian. Vaikka olethan toki itse jo nähnyt, että firmalla ei mene taloudellisesti hyvin. Monet hyvät toiminnan korjaus- ja parannusehdotukset on tehty. Mutta kaikki sellaiset jotka maksavat rahaa, jäävät toteuttamatta. Paikat ovat päässeet repsahtamaan.

Nyt ei kannata jäädä passiivisesti makaamaan tuleen ja odottelemaan vääjäämätöntä. Kannattaa aktiivisesti taustalla tutkia, mistä löytyisi uusi työpaikka osaajalle. Toista eläintarhaa ei lähettyviltä hevin löydy, mutta kannattaa tähytä avoimin mielin ympärille. Ahkeralle ja osaavalle työntekijälle on aina kysyntää. Kannattaa myös seurata, minkälaisia työpaikkoja on tarjolla naapurikunnissa.

Ole aktiivinen ja käytä hyväksesi tämä etsikkoaika uuden työpaikan löytymiseen. Haku on paljon helpompaa aloittaa jo nyt, eikä vasta sitten kun kaikki eläintarhan työntekijät ovat kerralla samassa jamassa. Pidä mielesi virkeänä. Muista, ettei Eläinpuiston kohtalo johdu siitä, että sinä olisit tehnyt työsi huonosti. Päinvastoin, Eläinpuiston väki on kyllä venynyt ja tehnyt parhaansa. Mutta omistajan Ähtärin kaupungin ja toimitusjohtajien väärät valinnat ja huonot päätökset koituvat nyt vääjäämättä kohtaloksi. Tsemppiä!

83

3455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eiköhän tuo eläinpuisto jollakin tapaa säily, tuli konkka tai ei. Muutoin tuo matkailunmäki on sitten ihan eri lailla liipasimella.

    • Anonyymi

      Minä olen kuullut, että suurin syyllinen tuohon tolanreesen on Karpon veljeket. Kertovat julkisesti estäneensä parinkymmenen miljoonan euron saamiset.

      • Anonyymi

        Himmeeltä vaikuttaa, ei kai liiketoimintha voi avustuksiin tai niiden puuttumissiin perustuva


      • Anonyymi

        Joo niin mekin ymmärrämme.
        Liiketoiminnan jatkuva haitta ja maine haitta..


      • Anonyymi

        Karpo ei ole syyllinen. Syyllinen on se, jos ei päätöksenteossa tehdä asioita oikein


    • Anonyymi

      Eikö myski olekaan tiedottanut.

    • Anonyymi

      Tiedoksi kaikille karpot esti 20 miljoonan turhat investoinnit.

      • Anonyymi

        20 miljoonan velkarahat


    • Anonyymi

      Ehkä eläintarhan sais siirrettyä nyt Yli-Tornioon.

    • Anonyymi

      Lomittajia tarvitaan Etelä-Pohjalaisiin navettoihin.

    • Anonyymi

      Saappa nähdä irtisanovatko panda tytön.

      • Anonyymi

        Miksi irtisanoisivat? Onhan siellä muitakin eläimiä hoidettavana kun pandat lähtee. Varmasti on tarvetta kaikelle henkilökunnalle kun pääsylipun hinta todennäköisesti laskee pandojen lähdön myötä ja ihmisiä alkaa taas virrata alueelle sankoin joukoin. Alkaa taas pukata plus merkillistä tulosta ja voidaan investoida alueelle jotain uutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi irtisanoisivat? Onhan siellä muitakin eläimiä hoidettavana kun pandat lähtee. Varmasti on tarvetta kaikelle henkilökunnalle kun pääsylipun hinta todennäköisesti laskee pandojen lähdön myötä ja ihmisiä alkaa taas virrata alueelle sankoin joukoin. Alkaa taas pukata plus merkillistä tulosta ja voidaan investoida alueelle jotain uutta.

        ” … ja ihmisiä alkaa taas virrata alueelle sankoin joukoin. Alkaa taas pukata plus merkillistä tulosta ja voidaan investoida alueelle jotain uutta.”

        Heh, keep on dreaming 😀😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ” … ja ihmisiä alkaa taas virrata alueelle sankoin joukoin. Alkaa taas pukata plus merkillistä tulosta ja voidaan investoida alueelle jotain uutta.”

        Heh, keep on dreaming 😀😂

        "sankoin joukoin" 😂😂😂😂😥


    • Anonyymi

      Huhuu, tämä ei ole huhu, sieltä se tulee … voi voi voi

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/75b01043-11b0-4574-a988-a68af86d9a2e

      Ähtärin eläinpuisto hakeutuu yrityssaneeraukseen:

      Se on siis menoa nyt, edessä on konkurssi. Ja miksi ? Pandojen takia. Mitään yrityssaneerausta ja konkurssiuhkaa ei olisi jos nämä Eläinpuiston hallituksen tollot ja johto/toimitusjohtaja eivät olisi typeryyksissään ja ahneuden johdattamana olisi ottaneet Kiinasta pandoja tuonne.

      Täytyy olla täysin talousasioista ymmärtämätön vajakki ja reaalitodellisuudesta täysin ulalla kaikkien niiden Eläinpuiston hallituksen jäsenten jotka tosissaan uskoivat että pandoista koituneet vuosittaiset 1,5 miljoonan euron voidaan kattaa pandojen ansiosta tulleille lisääntyneillä lipputuloilla. Varsinkin kun tuo eläinpuisto sijaitsee "keskellä ei mitään" periferiassa jossa ei ole yli 70 kilometrin säteellä isompaa taajamaa /kaupunkia.

      Ähtärin Eläinpuisto Oy teki viime vuonna 840 000 euron tappiot. Vuonna 2022 Eläinpuisto teki tappiota 1,6 miljoonaa euroa. PANDOISTA TULLEIDEN KUSTANNUSTEN TAKIA tappiokierre on jatkunut vuosikausien ajan, ja nyt ollaan kuilun reunalla ja konkurssi on edessä. Jo pelkästään yllämainitut luvut kertovat miten osaamattomia, sekaisin ja täysin reaalitodellisuudesta irrallaan on Eläinpuiston hallitus ollut kun se päätti ottaa Kiinasta pandat tuonne syömään - ei pelkästään bambua, vaan myös yhtiön pääomaa ja lopulta kassan tyhjiin. Muuta ei ole enää jäljellä kuin miljoonavelat.

      Hyvästi Ähtärin Eläinpuisto.

      • Anonyymi

        Hyvästi, Ähtärin kaupunki.


      • Anonyymi

        Monet a poliitikkoja ja päättäjiä vaivaa suuruudenhulluus


    • Anonyymi

      Hirvet ja peurat syödään ja villisiat purkkiin.

      • Anonyymi

        Onkohan kuntalaisille arvonta saajista tulossa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan kuntalaisille arvonta saajista tulossa ?

        tuleeko huutokauppa mesikämmen vanhoista sängyistä,,?? sitte vois huutaa ne joista on ihania muistoja... ;)


    • Anonyymi

      Velkasaneeraus - > Konkurssi -> Pesän realisointi

      Muutama kuukasi tässä vielä vierähtää. Omistaja kaupunki ja "osaava" Eläinpuiston hallitus saattaa yrittää puhua lämpimikseen, että ei hätää, kyllä tämä selviää.

      Todellisuus vaan on toinen. On iso hätä, eikä selviä. Hukkuu velkoihinsa.

      • Anonyymi

        Valtavan kokoinen kiitos Karpon veljeksille tästä tulevasta konkursista. Olette tehneet upeata työtä.


    • Anonyymi

      Kuka tekee päätöksen Eäinpuiston yritysaneerauksesta?
      Entä jos ei yrityssaneerausta tule?
      Tuleeko sitten konkurssi?

      • Anonyymi

        ABC:n parlamentti.


      • Anonyymi

        tuomioistuin ei se mikä on nestellä tai abc konkurssi on sitten se jos ei saneeraukseen pääse


    • Anonyymi

      Olisi ensimmäinen kerta suomessa jos yritys jonka pääomat on miinuksella 4,5 miljoonaa pääsisi velkasaneeraukseen.

      • Anonyymi

        Juu. Lisäksi eräs lehti uutisoi ettei velkoja, eli kunta, ole hakemassa elukkapuistoa konkurssiin. Saneeraus ei mene läpi jos velkoja ei haluta periä saneerauksessahan jäädytetään velan perintä ja velkojat saavat luottotappioita. Saneeraus tarkoittaisi että velat siirtyisivät veronmaksajille, tosin niinhän ne ovat jo nyt veronmaksajien niskassa. Lisäksi ei ole mitään oletusta tai laskelmaa että toiminta saataisiin kannattavaksi. Pääomittamistakaan ei voida lain mukaan tehdä. Mutta oikeudessa tulevat realiteetit vihdoinkin päättäjien tietoon ja konkurssi on vääjäämättä edessä.


      • Anonyymi

        Näin vaan kävi.
        Saneeraus tuli ja uutta rakennetaan.
        Ähtärissä säilyy eläinpuisto.
        Mahtavaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin vaan kävi.
        Saneeraus tuli ja uutta rakennetaan.
        Ähtärissä säilyy eläinpuisto.
        Mahtavaa

        Jaa, joko tuli siis päätös saneeraukseen pääsystä? Se että on hakeutunut saneeraukseen ei vielä tarkoita että siihen kelpuutetaan. Eläinpuisto varmasti säilyykin jollain muotoa, mutta mitähän uutta rakennetaan?


    • Anonyymi

      Eipä tullut konkkaa. Tuli saneeraus.
      Ei pitänyt huutaminen paikkaansa

      • Anonyymi

        Ihanaa, kunta antaa oman firmansa velkoja anteeksi ja kaatavat ne veronmaksajien niskaan.


    • Anonyymi

      Suattaapi olla, tai olla olematta, aika huumoria ja sokeutta. Kiemurrellaan kuin savonmualla.
      "Väliaho sanoo, että eläinpuiston taloudellisiin vaikeuksiin on useita syitä.

      – Saattaapi olla, että yksi syy taloudellisiin vaikeuksiin ovat myös pandat."

    • Anonyymi

      Suattaapi olla että pandatalon rakentamisesta aiheutuvat miljoonavelat aiheuttivat tappiot.

    • Anonyymi

      50 vuotta ja mitään ei ole opittu.
      "Idiootti, on henkilö, joka tekee asiat samalla lailla uudestaan ja uudestaan. Odottaen eri lopputulosta."

      • Anonyymi

        Onko Karpon veljekset idiootteja kun he jauhavat samaa asiaa uudestaan ja uudestaan ja uudestaan....


      • Anonyymi

        Ährärin keskustapäättäjät ovat harvinaisen paksukalloisia ja oppivat ylen huonosti aiemmista virheistään. Mukautumiskyky ja uuden käsittäminen on heillä Ähtärin asioista valitettavan hekkoa.


    • Anonyymi

      Jes, eläinpuisto ja hotelli pääsivät yrityssaneeraukseen, loistava juttu. Nyt vaikuttaa hyvältä, voidaan pian aloittaa puhtaalta pöydältä, tulee reilusti plusmerkillistä tulosta ja voidaan tehdä merkittäviä investointeja matkailunmäelle. Ehkä jokin uusi eläinlaji ja uusi hieno hotelli voisivat taata että turisteja riittäisi vuoden jokaisena päivänä.

      • Anonyymi

        Muuten hyvä, mutta ei vaan tule mitään plus-merkkistä tulosta, Eläinpuisto kyntää syvällä tappion suossa, ei yrityssaneeraus tuo rahaa kassaan, enintään velkojen maksua lykätään tai leikataan. Eläinpuiston velan leikkaukset puolestaan ovat suoraan pois kaupungin kassasta. About nollasummapeliä Ähtärille. Valitettavasti. Uutta hienoa hotellia, joo sitä voi matkustaa katsomaan muualle tai toivoa näkevänsä unissaan näkyjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuten hyvä, mutta ei vaan tule mitään plus-merkkistä tulosta, Eläinpuisto kyntää syvällä tappion suossa, ei yrityssaneeraus tuo rahaa kassaan, enintään velkojen maksua lykätään tai leikataan. Eläinpuiston velan leikkaukset puolestaan ovat suoraan pois kaupungin kassasta. About nollasummapeliä Ähtärille. Valitettavasti. Uutta hienoa hotellia, joo sitä voi matkustaa katsomaan muualle tai toivoa näkevänsä unissaan näkyjä.

        Sarkastiset kommentit kannattaa ottaa tosissaan.


    • Anonyymi

      Ehdotan ensimmäiseksi haisunäädän hankintaa.

    • Anonyymi

      Saneeraus etenee pikavauhtia, velkoja eli Ähtäri ei vastusta että antaa elukkapuiston velat anteeksi ja luottotappiot kuittaavat kunnan veronmaksajat. Asiat sujuvat kun velallinen ja velkoja ovat molemmat kepulaisten käsissä. Mahtavaa, kiitos kepu!

    • Anonyymi

      Poliisi tutkinta on häjy juttu kun velkasaneerausta suunnitellaan.

    • Anonyymi

      Olis muuten ensimmäinen kerta kun pääomiltaan 4,5 miljoonaa miinuksella oleva yhtiö saa saneerausohjelman. Lainojen anto on epäselvyyksiä täynnä se on huono juttu. Tältä vuodelta tulossa taas toista miljoonaa tappiota.

      • Anonyymi

        Yllättävän vähän on miinuksella jos ottaa huomioon, että Karpon "älykkäät" veljekset ovat estäneet, omien puheittensa mukaan, noin 20 miljoonaa euroa tukia.


    • Anonyymi

      Koittakaa ymmärtää karpo esti 20 miljoonaan hukkainvestoinnit lomakylään ei mitään tukiaisia,toisaalta tätä lomapisnestä on tuettu 51 vuotta.

      • Anonyymi

        Ja se 20 miljoonaa olisi otettu pelkästään valittajavanhuksilta. 4,5 miljoonaa olisi mennyt eläinvankilaan ja loput eliitti olisi jakanut keskenään. Tämä kaikki paljastuu Karpojen käsiinsä saamista salaisisista asiakirjoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja se 20 miljoonaa olisi otettu pelkästään valittajavanhuksilta. 4,5 miljoonaa olisi mennyt eläinvankilaan ja loput eliitti olisi jakanut keskenään. Tämä kaikki paljastuu Karpojen käsiinsä saamista salaisisista asiakirjoista.

        Jos haluatte todisteet tästä, niin lähettäkää mailia omalla nimellänne. Siten saatte todistusaineiston.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos haluatte todisteet tästä, niin lähettäkää mailia omalla nimellänne. Siten saatte todistusaineiston.

        Aivan, aivan. Lähettäkää ihmeessä yhteystietonne harhaiselle.


    • Anonyymi

      Konkurssi halailee jo Snowpanda Resort Ähtäri Zoo Oy/Ltd yhtiötä. Sitä ei voitu hakea velkasaneeraukseen, koska jonkun pitää vielä maksaa pandojen palautusrahti ja mukana kulkevien eläinlääkärin ja eläinhoitajan kulut. Tähän tarvitaan riihikuivaa rahaa.

      Snowpanda puulaaki kaatuu konkkaan ekana. Perässä kolisee Hotelli Mesikämmentä pyörittävä OoYyy. Kolmantena jonossa on Ähtärin Eläinpuisto.

      Nämä Ähtärin kaupungin omistajaohjauksessa olevat firmahimmelit kaatuvat kuin dominonappulat lasten leikeissä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niin.
        https://yle.fi/a/74-20126523

        Kyllä nyt me pojat juhlitaan....
        Seuraavat juhlat kun eläinpuiston konkka on valmis....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä nyt me pojat juhlitaan....
        Seuraavat juhlat kun eläinpuiston konkka on valmis....

        Sitten torille,jeeee.....


    • Anonyymi

      Sudet takasin!

      • Anonyymi

        Ei Etelä-Suomen asukit tule enään Ähtäriin susia vahtaamaan, saati maksa siitä, niitä ulvoo riittävästi niiden omillakin nurkilla, kohta suet valtaavat koirapuistotkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Etelä-Suomen asukit tule enään Ähtäriin susia vahtaamaan, saati maksa siitä, niitä ulvoo riittävästi niiden omillakin nurkilla, kohta suet valtaavat koirapuistotkin.

        Niin se voi olla, onhan se susille sopivaa jos välipalatkin on lähellä...
        Tasapaino on oltava, asutusten vaiheilla pitäisi voida liikkuakin ilman
        turvahenkilöitä myös kaupunkien ulkopuolella


    • Anonyymi

      Nyt tässä odotellaan 2.12 pidetyn kunnanhallituksen kokouksen pöytäkirjaa. Sen esityslistalla oli taas alaskirjauksia elukkapuiston veloista, summat oli merkattu salamyhkäisen tarkasti eli xxx€.
      Typerää touhua, summat on pakko julkaista ja näkyvät ne kunnan tilinpäätöksessä aikoinaan.

    • Anonyymi

      Käräjien / hallinto-oikeuden kautta ensin pieni mutka, ja sitten iloisesti kohti konkurssia.

      Matkailumäki eli hotelli Mesikämmen ja Elukkapuisto, nyt hetki lyö.

    • Anonyymi

      Saavatkohan kesäksi mitään auki? Saako ees työn tekijöitä kesäksi?

      • Anonyymi

        Kyllä, totta kai. Kaikki jatkuu kuten ennenkin, ja miksipä ei jatkuisi. Tulee ennätys kesä ja tehdään plusmerkillinen tulos, kotimaanmatkailu on taas suosiossa ja biznes matkailijoitakin varmasti riittää. Voidaan tehdä uusia investointeja tuleville sesonkeille.


      • Anonyymi

        Auki on ja komeesti


    • Anonyymi

      5,5 miljoonaa tulee alaskirjattavia toukokuussa.

      • Anonyymi

        No ei varmasti enää tule, kyllä pohja on jo saavutettu ja tästä on suunta vain ja ainoastaan ylöspäin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei varmasti enää tule, kyllä pohja on jo saavutettu ja tästä on suunta vain ja ainoastaan ylöspäin.

        Sä olet vääräs, sukellus pohjaa kohti on vasta puolitiessä. Sukellus jatkuu …


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sä olet vääräs, sukellus pohjaa kohti on vasta puolitiessä. Sukellus jatkuu …

        Suurkiitos eläinpuiston ahdingosta karpon veljeksille. He ovat tehneet upean työn.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurkiitos eläinpuiston ahdingosta karpon veljeksille. He ovat tehneet upean työn.

        Tietääkseni veljekset eivät ole yhdessäkään Zoon ja kunnan omistajaohjaus päätöksessä mukana jotka koskivat Zoota. Eikös vastuu kuulu niille jotka päätöksiä tekee eikä kuntalaisille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei varmasti enää tule, kyllä pohja on jo saavutettu ja tästä on suunta vain ja ainoastaan ylöspäin.

        Niinkö tuli? 🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei varmasti enää tule, kyllä pohja on jo saavutettu ja tästä on suunta vain ja ainoastaan ylöspäin.

        No? Miten kävi?


    • Anonyymi

      Syttyy sota venäjää vastaan ja eläinpuiston eläimet hyötykäytetään. Moni herra saa monta hirvi/karhu vinsenntti ym. ruokaannoksia gourmeella.

    • Anonyymi

      Nyt jos koska kannataa lankata CeeVee kuntoon ja hakea muita töitä.
      Ihan mitä muuta työpaikkaa tahansa.
      Kohta nimittäin rytisee.

      • Anonyymi

        Takaan sen .


    • Anonyymi

      Kyllä minä ole nyt niin onnellinen ,

      Terveisin Apulaissheriffi

      • Anonyymi

        Apulaissheriffi on muuten HELVETIN mukava mies .


    • Anonyymi

      Kepulaisilla tuskainen syksy, näin oli lentoemäntä tuumannut.

      • Anonyymi

        NO sitten on PAHAT oltavat !!!!!


      • Anonyymi

        syksy alkaa 1.9.


    • Anonyymi

      Sieltä se tupsahti.
      Konkurssi tapahtuu.

      • Anonyymi

        Näin kävi. Tämän vääjäämättömän lopun näkivät kaikki paitsi Ähtärin päättäjät. Kellot eivät hälyyttäneet edes silloin kun muut tahot totesivat Eläinpuiston tukemisen verovaroin ja velaksi olevan laitonta.


    • Anonyymi

      Hienoa että asia saatiin viimeinkin pois päiväjärjestyksestä!

    • Anonyymi

      Olen hakenut kynnet ruvella muita duunipaikkoja, mutta ei ole tärpännyt.
      - Arja V

      • Anonyymi

        Valitettavaa jos näin on käynyt. Sinun tulee ymmärtää että työpaikkoihin valitaaan pätevin, Ähtärin kunta valitsee tehtäviinsä sopivimman=kepuloisimman


    • Anonyymi

      Talvi tulee. Nyt kannattas tosiaan alkaa katteleen muita työpaikkoja …

    • Anonyymi

      Onnittelut kaikille heille, jotka ehtivät lähteä uppoavasta eläintarhasta hyvän sään aikaan. Liian moni jätti lähtemättä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5097
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2785
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      241
      1331
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      945
    Aihe