Missä on

Olisiko Urho Kekkosen presidentti aikana
vastaavanlainen paperilakko ollut mahdollista?
5258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Silloin noin pienestä jutusta ei olisi noussut tuollaista kohua. Urkin aikoina tavattiin lakkoilla isolla porukalla, useamman ammattiliiton voimin. Joskus oli ihan oikeita yleislakkojakin.

Äänestä

Minulle on vasta jälkikäteen valjennut, että UKK oli laillisuusmiehiä. Suomen itsenäisyyttä ei olisi lainvastaisesti annettu rysseliin, kansallisuusomaisuutta ei olisi lahjoitettu rikkaille ja sitä kautta ulkomaisille bulvaaneille, lakko-oikeuden kimppuun ei olisi käyty jne.
Natsit eivät olisi nyt vallassa.

Äänestä
  • Kuinka kauan tämä yleislakko kesti ja miten
    se lopetettiin?

    Äänestä

  • kansakoulussa kirjoitti:

    Kuinka kauan tämä yleislakko kesti ja miten
    se lopetettiin?

    Sitten Urkki julisti poikkeustilan ja käski armeijan tappaa lakkoilijat ja tuoda päät pajukoreissa Presidentin linnaan. Oli ulkomaisilla vierailla hieman ihmettelemistä sinä itsenäisyyspäivänä kun tanssisali oli kattoa myöten täynnä punikkipettureiden irtopäitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UK. kirjoitti:

Olisiko Urho Kekkosen presidentti aikana
vastaavanlainen paperilakko ollut mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu