Mitä nyt tapahtuu?

Anonyymi-ap

Vanhusten kotihoito lopettaa järjestämänsä kauppapalvelun ja vuoden alusta vanhusten ostokset hoitavat omaiset tai naapurit!

17

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voimia naapureille.

      Purra sanoo kohta että jokainen hoitakoon asiansa ITSE,

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista, miten muistisairas hoitaa ostoksensa!

      • Anonyymi00015

        Oma syy kun sai sairauden, emme voi auttaa. T.Hallitus


    • Anonyymi

      Lopetetaan missä, en löytänyt mitään tällaista uutista?
      Jos lopetetaankin, niin pitkäaikainen, säännöllinen sopimus kaupan kanssa kuntoon nyt.

      • Anonyymi

        Koskee ainakin nyt koko Helsinkiä. Mielenkiintoista siinä onkin, kun ei siitä missään mainita. Ainoastaan kotihoidon sivuilla järjestettävissä tukipalveluissa ei enää lue kauppapalvelua.
        Ei siinä mitkään sopimukset auta, jos ei muistisairas osaa edes ovea avata. Annatko avaimen kenelle tahansa kaupalle ja suostuuko kauppa edes avainta ottamaan?
        Kotihoidon työntekijän sanoin; Työt vaan vähenee, kun ei tarvitse sitten enää ruokaakaan lämmittää, kun jääkaappi on tyhjä!


      • Anonyymi00012

        Lopetettiin ainakin Oma-Hämeen kotihoidon toimesta ja todettiin että hommatkaa itse kauppatavarat. Ei kuulu kuulemma heidän ydinalueeseensa. Tuntuu että ei kuulu muuta kuin selitykset selityksien perään.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi kirjoitti:

        Koskee ainakin nyt koko Helsinkiä. Mielenkiintoista siinä onkin, kun ei siitä missään mainita. Ainoastaan kotihoidon sivuilla järjestettävissä tukipalveluissa ei enää lue kauppapalvelua.
        Ei siinä mitkään sopimukset auta, jos ei muistisairas osaa edes ovea avata. Annatko avaimen kenelle tahansa kaupalle ja suostuuko kauppa edes avainta ottamaan?
        Kotihoidon työntekijän sanoin; Työt vaan vähenee, kun ei tarvitse sitten enää ruokaakaan lämmittää, kun jääkaappi on tyhjä!

        Heitteillejättöä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ihan kotihoidon työntekijöiden kertomana, niinkuin asia on heille kerrottu!


    • Anonyymi

      Näin on tehty pakana.

    • Anonyymi

      Pitääkö rautalangasta vääntää?

    • Anonyymi

      Ei voi olla totta !

      • Anonyymi00017

        Se on sitä suomalaista hyvinvointia.


    • Anonyymi00013

      Entäs, jos ei ole niitä omaisia lähellä?
      Eikä ole ollut sellaista yhteyttä ja luottamusta naapurien kanssa?
      Tuossa pääsee huijarit hyvin äkkiä väliin ja hyötymään vanhusten omaisuudesta.
      Auttamisen varjolla.

      • Anonyymi00016

        Se kauppapalvelu ei ole ”hoidollista työtä”, miksi nykyinen kotihoito on itsensä brändännyt. Kaikki sosiaalihuollon työt on jo muutenkin ulkoistettu.
        Kauppalistojen ja tilausten hoitoon ei riitä aika tiukkaan vedetyissä asiakaskäynneissä. Työntekijät joutuvat tekemään ne aika itsenäisesti, kun asiakkaat kotihoidossa ovat niin huonokuntoisia, ettei kauppalistojen tekeminen onnistu.
        On se vaikeaa työntekijöillekin toisen puolesta päättää, mitä kaupasta tilataan.


      • Anonyymi00018

        Mummonmökin arvo on nolla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe