Oletko havainnut digitaalista väkivaltaa verkossa?

https://stat.fi/tietotrendit/artikkelit/2023/joka-neljas-kokenut-digitaalista-vakivaltaa-verkossa-yleistyvalla-ilmiolla-vakavat-seuraukset
Joka neljäs kokenut digitaalista väkivaltaa verkossa – yleistyvällä ilmiöllä vakavia seurauksia. Verkossa tapahtuvan väkivallan tai häirinnän todistaminen on tätäkin yleisempää.
16275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Onko tämäkin verkkoa?

Äänestä
  • Antivaparin Ylikoski-vainoa ei lasketa.

    Äänestä

YKn pääsihteeri levittää väkivaltaa tapaamalla sotarikollisen. Tänään 30.10. aamulla sotarikollinen teki iskun kiovalaiseen lastentarhaan

""YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on selvästi täysin korruptoitunut yksilö, joka kuuluu pistää pikimmiten vaihtoon.

YK:n toiminnasta ja järjestörakenteesta kuuluu aloittaa laaja puolueeton tutkinta. Lyhyen ajan sisällä on herännyt tarpeeksi epäilyksiä väärinkäytöksistä, terroristien suojelusta (UNRWA) ja korruptiosta että tutkinnalle on perusteensa"

https://twitter.com/SeidaSohrabi/status/1850053880018583572

Äänestä

YK:n johto on väkivallan asiamies ja antaa alustan esiintymiseen sotarikollisille ja terroristeille. Sebu Tynkkynen

"Viime viikolla Vladimir Putin isännöi 16. BRICS-huippukokousta Venäjällä. Huippukokoukseen osallistui tunnettuja ihmisoikeusrikkojia, kuten Iran.

Mutta mikä huolestuttavinta, paikalla oli myös YK:n pääsihteeri @AntonioGuterres, joka puristi hymyillen Vladimir Putinin kättä ja halasi Aleksandr Lukashenkoa.

Tällainen törkeä temppu legitimoi virheellisesti Vladimir Putinin diktatorisen ja rikollisen hallinnon ja heikentää YK:n asemaa globaalina organisaationa, joka pyrkii kohti rauhaa ja sääntöihin perustuvaa järjestystä.

Vastauksena annan tämän päätöslauselmaesityksen Euroopan parlamentille tuomitakseni herra Guterresin vierailun Venäjän isännöimään huippukokoukseen"

https://twitter.com/i/status/1851665934500364684

Äänestä

Ikävää ja jopa vaarallista.

Äänestä

Tällä palstalla sitä on.

Äänestä
  • Vaparien vihapostit täyttävät kriteerit. Kiihotusta kansanryhmää vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Vaparien vihapostit täyttävät kriteerit. Kiihotusta kansanryhmää vastaan.

    Antivaparin puskista lauottu vihaposti kohdistuu usein henkilöihin.

    Äänestä

Tällä palstalla sitä valitettavasti on.

Äänestä

Pohdittavaa tänne.

Äänestä

Ylikoski ei osaa pohtia vaan nostelee häirikköketju ja paljon

Leninismin kertomukset on sepitetty uskoa luomaan, kun ne lapsille totena opetetaan tyyliin Lenin-setä asuu Mos kovassa kunnossa

Äänestä
  • Jätä Ylikoski muut vaparit rauhaan vainoamiseltasi. Kirjoita asioista jos osaat.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jätä Ylikoski muut vaparit rauhaan vainoamiseltasi. Kirjoita asioista jos osaat.

    Tarkoitatko räsäsenäl vintäjälahkoa Valiittoa asiana?

    Äänestä

Tällä foorumilla sitä on jo otsikkotasolla runsaasti.

Äänestä
  • Kyllä. Inhottavaa vaparien harjoittama vaino. Monesti otettu joku tyyppi omasta porukasta ja alettu savustaa kiusaamalla. Esim. Niemelä joutui va-vainotuksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://stat.fi/tietotrendit/artikkelit/2023/joka-neljas-kokenut-digitaalista-vakivaltaa-verkossa-yleistyvalla-ilmiolla-vakavat-seuraukset
Joka neljäs kokenut digitaalista väkivaltaa verkossa – yleistyvällä ilmiöllä vakavia seurauksia. Verkossa tapahtuvan väkivallan tai häirinnän todistaminen on tätäkin yleisempää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu