Jytky tulee näillä jutuilla taas

Anonyymi-ap

8

186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väkivalta ei ole koskaan uhrin syy vaan tekijän.

      Kyltissä on myös kuvallinen ohje siitä, miten naisen tulisi tai vastaavasti ei tulisi pukeutua.

      Kyltin pystyttänyt Bah selittää, että Hansasillan banderollit on tarkoitettu ”vain musliminaisille ohjeellisena muistutuksena”.

      – Ne on tarkoitettu vain muslimisisarille muistutukseksi siitä, mitä Koraani sanoo. Koraanin mukaan kaikkien uskovien naisten pitää julkisella paikalla liikkuessaan peittää päänsä hijabilla ja peittää myös vartalonsa, Bah sanoo.

      • Anonyymi

        https://yle.fi/a/74-20116950

        Perussuomalaiset haluaa vähentää muslimimaista otettujen kiintiöpakolaisten määrää ja puolestaan lisätä tulijoita kristityistä maista, kertoo Helsingin Sanomat.

        Lehden lähteiden mukaan perussuomalaisten sisäministeri Mari Rantanen ja häntä parhaillaan sijaistava Lulu Ranne ovat ohjeistaneet virkamiehiä valmistelemaan ensi vuoden kiintiön niin, ettei esimerkiksi Afganistanista otettaisi kiintiöpakolaisia. Samaan aikaan esimerkiksi Venezuelasta otettavien kiintiöpakolaisten määrä kasvaisi.


    • Anonyymi

      Bah vertaa kampanjaansa esimerkiksi tupakan ja alkoholin terveyshaitoista kertoviin kampanjoihin.

      – Kymmenissä kampanjoissa kerrotaan, miten tupakointi ja alkoholi ovat vaarallisia terveydelle. Silti kuka tahansa on vapaa ostamaan vaikka 10 askia tupakkaa tai kassillisen viinaa ja polttamaan tai juomaan, Bah sanoo.

      Hänen mukaansa banderollit on suunnattu vain musliminaisille.

      Muslimiyhteisöissä taustalla voi olla ajatus siitä, että tietyllä tavalla pukeutunut nainen olisi siveellinen ja hyvä muslimi.

      – Tämähän on osa naisiin kohdistuvaa kontrollia ja väkivallan muoto. Sellaisena siitä myöskin pitäisi puhua, ei niinkään pelkkänä pukeutumissääntönä. Sitä ei välttämättä osata tunnistaa, vaan tällaiset jäävät yksittäisiksi keisseiksi tai yksittäisiksi vähemmistöille kuuluviksi asioiksi, Ahmed sanoo.

      Hän ei pidä siitä, että kaikki musliminaiset tuodaan samalla viivalle.

      • Anonyymi

        Ahmedin pitää nostaa syyte....nyt kerrankin vihervasarit takana-ihmisoikeudet ja naisten oikeudet

        illu palasiksi ei


    • Anonyymi

      Oulussa maahanmuutto ei edes näy rikostilastoissa?
      Anonyymi-ap
      2024-10-31 11:25:30

      Oulussa ei ole enempää väkivaltaa kuin muissakaan kaupungeissa. Kun kuuntelee uutisia ja lukee lehtiä, niin asian kyllä tiedostaa. Jos pidätte silmänne ja korvanne auki niin huomaatte kyllä. Kun lukee muiden kaupunkien Suomi24keskustelupalstaa niiin asianlaidan myös huomaa. Ouluun on paljon myös muualta muuttaneita. Kiitos teknologian ja terveydenhoidon. Oululaiset ovat rauhallisia ja ystävällisiä. Tavallisen Oululaisen elämässä väkivalta ei näy millään lailla. Oulu on viihtyisä ja sopivankokoinen kaupunki, jossa on helppo liikkua niin vapaa-aikana kuin töihinkin. Täällä on sopivasti kulttuuria, kahviloita ja ruokaravintoloita ja nuorisolle menopaikkoja ja festivaaleja. Kotona viihtyvälle ja luontoihmisille on myös lähimetsiä ja retkeilyreittejä lähellä ja hyvin saavutettavissa. Tavalliset asuinalueet ovat rauhallisia ja viihtyisiä, joihin on myös hyvät kulkuyhteydet. Korona-aika oli Oulussakin hilaiseloa. Nyt Koronan jälkeen ihmiset ovat jälleen sosiaalisia ja ilmapiiri on vapautunutta ja ystävällistä.

      lainaus oulu suomi24

      PS. eikä ole alistusta musliminaisille?

    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa. Tämä on vasta alkusoittoa...

    • Anonyymi

      Persuja nopeammin "Itiksen pukeutumisohjeet" tuomitsi Vihreät:

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000010797934.html

      Eikä suotta. Vihreiden äänestäjäkunnasta suurin osa on nuoria naisia, joille uskonnoilla päähän lyöminen on luonnostaan vastenmielistä.

      • Anonyymi

        Miksi ihmeessä tuomitsivat,kun palavasti haluavat lisää tulijoita,äänestäen rajalakia vastaan. Kaikki ovat tervetulleita taustoista riippumatta,kyllä suomalainen duunari maksaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      568
      7413
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      2795
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2054
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1264
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1223
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1159
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1026
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1022
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      64
      1003
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      44
      872
    Aihe