poliisin käytäntö laittaa käsiraudat ja viedä putkaan jopa ilman syytä
se on profilaatio, varmuuden vuoksi, jonka aikana näkee, mitä ihminen on
poliisille itselleen putka ei ehkä ole mitään
mutta ulkopuoliselle se on koko elämän muutos joutua putkaan
varsinkin asiasta, jolla ei ole mitään merkitystä siis ei mistään putkaan
vain koska poliisilla on vain sellainen lainsäädäntö ja toiminta tapa
idean voi kertoa olevan, että jokainen kansalainen pitää pitää putkassa vähän aikaa koska asia kuuluu jokaiselle kansalaiselle oppikokonaisuutena
jää epäselväksi, miksi outo tapa on vain poliisien oikeudessa
määrätä kansalainen hyvin paljon, rajoittaa hänet ja alistaa
muilla sen sijaan ei ole sellaisia oikeuksia
putkaan viedään sellaisia jotka eivät sinne kuulu
2
203
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä maasta sitä putkaesimerkkiä sitten pitäisi hakea? Suomalaiset pidättämiset ja putkakäytännöt on kuitenkin maailman liberaaleimmasta päästä. Edes puolikasta kiinni otettavia ja putkaan kuljetettavia ei laiteta käsirautoihin.
Pidätettävä ihminen saattaa olla sekava ja oudosti käyttäytyvä monestakin syystä. Taustalla voi olla alkoholi- tai huumekäyttöä, psyykkisiä pysyviä asioita kuin myös sairauskohtauksia.
Sairauskohtauksen saaneita ei tietenkään pitäisi laittaa kuljetuksen ajaksi käsirautoihin. Jos noin on tapahtunut, jokin puhutuksessa todettu asia tai ko. tilanteeseen liittyvä laajempi muiden ihmisten tappelu tai muu seikka on voinut johtaa tuollaiseen päätökseen. - Anonyymi
Jännä aloitus. Voisitko vielä opetella kirjoittamaan siten, että asia tulisi selväksi ilman lauseiden uudelleenrakentamista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2125004
- 373382
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352908Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252438
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682267Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192148Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821435