Pyramidit on suunnattu yliluonnollisen tarkasti

Anonyymi-ap

Ufo- ja salaliittohörhöilijät ihmettelevät kuinka pyramidit on suunnattu niin tarkasti osoittamaan maapallon pohjoisnapaa. Suuntaamisvirhe on
vain muutamia milliradiaaneja ja tästä tarkkudesta voisi olla ylpeä jopa moderni tykkimies kun suuntaa omaa tykkiään milliradiaaneina eli piiruina. Miten ihmeessä tämä on ollut mahdollista pronssikautisilla egyptiläisillä? Eihän heillä ollut suuntakehiä eivätkä olleet edes käyneet pihjoisnavalla.

Tietääkö joku keinon tähän tarkkaan suuntaamiseen vai onko kyseessä yliluonnollinen ihme? Saivatko egyptiläiset salaista viisautta jumaliltaan? Vai kävikö peräti ufomiehet antamassa piirustukset egyptiläisille? Mitä mieltä sinä olet?

Minä tiedän vastauksen, mutta en kerro sitä vielä.

10

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mooses näytti suuntavilkkua sauvallaan ennen kuin juutalaiset pakenivat orjuudesta. Siitä se johtuu.

      • Anonyymi

        Vaikka pyramidit oli suunnattu millintarkasti niin silti eksyi eikä löytänyt tietään vuohipaimenmaahan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikka pyramidit oli suunnattu millintarkasti niin silti eksyi eikä löytänyt tietään vuohipaimenmaahan.

        Siinain niemimaa on niin pieni, että punaisen meren yli tultuaan Mooses olisi päätynyt joko vastapäiseen merenlahden rantaan tai Palestiinaan huomattavasti alle 40 vuodessa, jos olisi tajunnut pitää saman suunnan ja edennyt vaikka vain 5m päivässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikka pyramidit oli suunnattu millintarkasti niin silti eksyi eikä löytänyt tietään vuohipaimenmaahan.

        Mooses kävelytti kansaansa tahallaan, että pysyivät kunnossa. Siihen aikaan tehtiin muutakin kuin istuttiin perseet homeessa tietokoneen ääressä.


    • Anonyymi

      Kai egyptissäkin näkyy pohjantähti, kun se on pohjoisella pallonpuoliskolla.
      Kun laitetaan tappi pystyyn aavikolle ja kaveri menee 200m päähän ohuen seipään kanssa, niin jos pohjantähti tappi ja seiväs on 20cm tarkkuudella linjasssa, niin virhe on alle yksi piiru. Eikös isoimpien pyramidien sivu ole noin 200 m? Linjaamista helpottaa, että pohjantähti on Egyptissä paljon alempana kuin meillä.

      Periaatteessa "aurinkokellosysteemillä" saadaan samanlainen pohjois-etelä-linja, jos katsotaan missä suunnassa peipään tms varjo on lyhin.

      • Anonyymi

        ”Periaatteessa "aurinkokellosysteemillä" saadaan samanlainen pohjois-etelä-linja, jos katsotaan missä suunnassa peipään tms varjo on lyhin.”

        Kimmoke tälle tarinalle lähti siitä, että väitettiin pyramidien suuntaamistarkkuuden olevan yhden piirun luokkaa (millimetrin virhe metrin matkalla). Auringon varjo liikkuu noin 4,4 piirua minuutissa. Metrin varjolla tämä on 4,4 milliä, kymmenen metrin varjolla 4,4 cm. Tuohon piirun tarkkuuteen pääsee riittävän pitkällä varjolla ja tietämällä keskipäivän hetki noin 15 sek tarkkuudella. Ehkä se pohjantähti voisi olla jopa helpompi kun pysyy paikallaan.


      • Anonyymi

        "Periaatteessa "aurinkokellosysteemillä" saadaan samanlainen pohjois-etelä-linja, jos katsotaan missä suunnassa peipään tms varjo on lyhin."

        Pelkkä tarkasti veistetty iso kivikin on helppo suunnata pohjois-eteläsuuntaan. Suuntauksen tarvitsee täyttää vain pari ehtoa: Kolmella sivulla ei saa olla varjoa lainkaan ja auringosta pois päin olevan sivun varjo on pienimmillään. Se kai koko pyramidin tarkoitus on ollut. Aurinko loistaa sen eteläsivuun niin, että yön varjo on paennut pienimmiilleen. Sitä ei näy lainkaan länsi- ja itäsivuilla ja eteläsivu on kirkkaasti valaistu. Vain pohjoissivulla on ollut pieni varjo.


    • Anonyymi

      Egyptiläiset, babylonialaiset ja arabit osasivat ja tiesivät monia asioita mitkä juutalaiset jasittemmin kristityt "uudelleen" keksivät 2000 vuotta jäljessä. Kirkon vastustuksesta huolimatta.

      Esimerkiksi egyptiläiset tiesivät maan olevan pallo ja kiertävän aurinkoa. He olivat kiertäneet Afrikan meritse ja tajusivat auringon liikkeistä ja tähtitaivaan kuvioiden vaihtumisesta totuuden asiasta.

      Kristityille merenkulkijoille asia ei valjennut Intiaan matkatesa kuin paljon myöhemmin koska olivat kiinni Raamatun mukaisessa litteässä maassa.

      Oikea malliesimerkki uskonnon tyhmentävästä vaikutuksesta.

    • Anonyymi

      olihan niillä akkujakin , luuletko oikeasti ettei tähtitieteilijät sen aikaiset tienneet ilman suuntia neljän tuulen hattu ,pistä se neula kellumaan siihen vedenpinnalle

    • Anonyymi

      Ja onko ne pyramidit yleensäkään niin yliluonnollisen tarkasti suunnattuja?

      Ufo- ja salaliittohörhöilijöiden juttuihin ei ole paljon luottamista, uskovathan nuo ufoihin ja salaliittoihinkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      300
      3612
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      88
      1228
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1169
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1012
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe