Tämä simppeli historiallinen tosiasia on unohtunut meidän kananaivoisilta ulkopolitiikan harrastelijoilta ᡕᠵ᠊ᡃ່࡚ࠢ࠘⸝່ࠡ᠊߯ᡁࠣ࠘᠊᠊ࠢ࠘气亠
Suomi on hävinnyt kaikki sotansa
Anonyymi-ap
21177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Suomalaiset ovat olleet hyviä tappamaan toisiaan ja, sitten tekemään itsemurhia. Eurooppalaista synkkää porukkaa.
Suomi ärsytti Stalinia 1939 ja nyt Putinia 2022 ja kohtaa loppunsa. Maa supistuu ja kansa kuolee lähes sukupuuttoon.
Suomea johdetaan ulkopuolelta.
Ei enää. Se oli yya-aikaa se.
Niinhän njuo Pietarin -trollit kertonevat.
Olihan tuo vain provo? Olihan?
Nyt on uudet "yya:t." EU, NATO, DCA...
putin lentää harjalla
ja joutsenella
Mites Lapin sota esimerkiksi?
Entä v. 1918. Kyllä sen suomalaiset voittivat ?
Suomalaiset ovat palestiinalaisten ohella maailman kunnioitetuimpia kansoja, sitkeyden, periksi antamattomuuden ja vahvan uskovaisuutensa vuoksi.
Molemmat ovat myös kerta toisensa jälkeen voittaneet maailman vahvimpiin lukeutuvat sotavoimat, raat goljatit.
Me emme pelkää. Koska jumala näkee vanhurskautemme. Vaikka kuolisimme me emme kuole, koska kansamme ei kuole.
Siis Israelilaisten ohella..
Pojat, nyt netti kiinni ja lenkille, ulkoilma selvittää päätä.
Venäloiset ovat hävinneet aina sodan ja rauhan.
Niillä menisi paljon paremmin jos niitä johtaisi vaikkapa saksalaiset.
Suomalaiset ovat aina häviäjien puolella.
Kansa, joka häviää itsekunnioituksensa on hävinnyt kansa. Sodassa kuin rauhassa.
Hallitus pakottaa pakkodemokratiallaan.
Suomi oli ainoa valtio, joka katsottiin olevan häviäjä, toisen maailmansodan jälkeen jota ei koskaan miehitetty. Melkoinen voitto sekin. Vähän tuota voittoa himmensi yya-aika, mutta sekin oli parempi kuin muiden itänaapurin maarajavaltioiden tilanne.
Stalin yritti tuhota Suomen, mutta ei onnistunut. Se on jo voitto sinänsä. Rauhan Suomi ’voitti’ mennen tullen itänaapuriin verrattuna.
Sodassa tuli tappio, mutta rauhan voitto on paljon merkittävämpi.
Suomi ei koskaan ole aloittanut yhtäkään sotaa. Ainoat sodat, talvisota ja jatkosota, on itänaapurin hyökkäyssotia Suomea vastaan.
Näin on, kaikki kaksi Neuvostoliiton hyökkäyssotaa on hävitty.
Silti Suomi on joka suhteessa huikeasti edellä kaikessa kansalaisten elintason, talouden yhteiskunnallisen, demokratia jne kehityksessä.
Sodat voittanut Neuvostoliitto oli diktatuuri ja romahti totaalisesti reilut 30 vuotta sitten. Romahduksessa syntyi Venäjä,,joka alussa näytti siirtyvän rauhanomaiseen ja demokraattiseen suuntaan, jossa kansalaisten hyvinvoinnilla olisi merkitystä. Sitä kesti muutaman vuoden ja nyt Putin on tuhonnut nuo toiveet ajamalla Venäjän kansainväliseksi hylkiöksi, sotaisaksi hyökkäyssotiin mieltyneeksi diktatuuriksi ja tehnyt itsestään elinikäisen diktaattorin. Tulevaisuus on erittäin synkkä.
Venäjä on vajonnut jokaisen aloittamansa sodan myötä entistä pahemmin moraalisen rappion takapajulaksi. Varsinainen sivistyksen ja ihmisarvojen kääpiövaltio.
Kamppailulajeissa on yleensä
painoluokat,ettei toinen
vastustaja hyötyisi kokoerosta.
Suomi kamppaili suuria vastaan,
joita oli NL,Iso-Britannia ja myös US