Olen 55-vuotias nainen. Ongelmakseni on muodostunut yhdyntäkivut. Olen aina ollut seksuaalisesti aktiivinen. Hyvästä lämmittelystä ja liukuvoiteen käytöstä huolimatta penis ei tahdo mahtua sisälle ja tekee kipeää yhdynnän aikana. Joskus on koko touhu jätettävä kesken kivun takia. Varsinkin kun mies on oikein halukkaana.
En ole mikään mittailija, mutta asia askarruttaa niin paljon. Otin mitan käteen ja tässä on lukemat. Pituus 19cm ja ympärysmitta 16,5 cm. Onko normaalia että nuo mitat on liikaa 55-vuotiaalle naiselle kun mielestäni aina vain kirjoitellaan onko miehellä riittävän iso.
Tästä on muodostunut ongelma meidän seksielämällemme ja on iän myötä vain pahentunut. Gynekologilla käydessä on aina kaikki ollut täysin kunnossa. Käytän säännöllisesti paikallisestrogeenihoitoa. Olen normaalikokoinen.
Yhdyntäkivut
3
833
Vastaukset 3
Oliko nyt niin, että nuorempana sopi sisään kokonaan ilman kipuja?
Aiheuttaako ongelmia pituus vai paksuus?
Ikääntyminen ja estrogeenitason romahtaminen, jonka seurauksena vaginan limakalvot eivät enää jousta entiseen malliin.
Noissa paikallis estrogeenivoiteissa on sitten se huomioitava, että suojaamattomassa seksissä tuo voide siirtyy miehen elimistöön peniksen kautta ja estrogeeni on myrkkyä miesten testosteronin eritykselle. Miehen testosteronitaso laskee, jos estrogeenia imeytyy peeniksen kautta häneen.
Suosittelen reilusti aloittamaan estrogeenin korvaushoidon. Loppuelämän hoito.
Estrogeeni suojaa sinua sydän ja verisuonisairauksilta, sekä osteoporoosilta jne..- Anonyymi
Alkuun oli ongelmia mahtumisen suhteen. Pituuden sietää juuri ja juuri kun mies varoo. Nyt nimenomaan paksuus on ongelma. Olen käyttänyt Vagifemiä kahdesti viikossa. Käytän myös estrogeeni korvaushoitoa. On vain aika nolo aihe ottaa esille gyn. vastaanotolla tuo asia. On vain tullut sanottua että limakalvot ovat arat. Gyn. mielestä limakalvot ovat siistit.
- Anonyymi
Miehesi ei taida saada sua rentoutumaan onko seksi tuntunu kuinka pitkään pakkopullalta miehesi kanssa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791188
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29865Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19735- 46599
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180562Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123530Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13530On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447