Olen 55-vuotias nainen. Ongelmakseni on muodostunut yhdyntäkivut. Olen aina ollut seksuaalisesti aktiivinen. Hyvästä lämmittelystä ja liukuvoiteen käytöstä huolimatta penis ei tahdo mahtua sisälle ja tekee kipeää yhdynnän aikana. Joskus on koko touhu jätettävä kesken kivun takia. Varsinkin kun mies on oikein halukkaana.
En ole mikään mittailija, mutta asia askarruttaa niin paljon. Otin mitan käteen ja tässä on lukemat. Pituus 19cm ja ympärysmitta 16,5 cm. Onko normaalia että nuo mitat on liikaa 55-vuotiaalle naiselle kun mielestäni aina vain kirjoitellaan onko miehellä riittävän iso.
Tästä on muodostunut ongelma meidän seksielämällemme ja on iän myötä vain pahentunut. Gynekologilla käydessä on aina kaikki ollut täysin kunnossa. Käytän säännöllisesti paikallisestrogeenihoitoa. Olen normaalikokoinen.
Yhdyntäkivut
3
764
Vastaukset
Oliko nyt niin, että nuorempana sopi sisään kokonaan ilman kipuja?
Aiheuttaako ongelmia pituus vai paksuus?
Ikääntyminen ja estrogeenitason romahtaminen, jonka seurauksena vaginan limakalvot eivät enää jousta entiseen malliin.
Noissa paikallis estrogeenivoiteissa on sitten se huomioitava, että suojaamattomassa seksissä tuo voide siirtyy miehen elimistöön peniksen kautta ja estrogeeni on myrkkyä miesten testosteronin eritykselle. Miehen testosteronitaso laskee, jos estrogeenia imeytyy peeniksen kautta häneen.
Suosittelen reilusti aloittamaan estrogeenin korvaushoidon. Loppuelämän hoito.
Estrogeeni suojaa sinua sydän ja verisuonisairauksilta, sekä osteoporoosilta jne..- Anonyymi
Alkuun oli ongelmia mahtumisen suhteen. Pituuden sietää juuri ja juuri kun mies varoo. Nyt nimenomaan paksuus on ongelma. Olen käyttänyt Vagifemiä kahdesti viikossa. Käytän myös estrogeeni korvaushoitoa. On vain aika nolo aihe ottaa esille gyn. vastaanotolla tuo asia. On vain tullut sanottua että limakalvot ovat arat. Gyn. mielestä limakalvot ovat siistit.
- Anonyymi
Miehesi ei taida saada sua rentoutumaan onko seksi tuntunu kuinka pitkään pakkopullalta miehesi kanssa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261700
- 1051195
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381071- 49979
- 128877
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51870Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240838Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178719Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55709