Hei,hei, hei me säästetään!

Perustoimeentulotukeen on käytetty tammi-syyskuussa 63 miljoonaa euroa enemmän verovaroja kuin viime vuonna samaan aikaan. Taustalla ovat Petteri Orpon (kok) hallituksen asumistukeen ja työttömyysturvaan tänä vuonna tekemät kiristykset.
Kela käytti esimerkiksi syyskuussa perustoimeentulotuen maksuihin runsaat 66 miljoonaa euroa, kun viime vuonna samaan aikaan vastaava meno oli noin 55 miljoonaa euroa, kasvua noin 11 miljoonaa euroa. Myös toimeentulotuen saajien määrä on kääntynyt kasvuun.
9132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maaham muutto on rikkaus. Ei mulla muuta.

Äänestä

Eiköhän tuohon vaikuta melkoisen paljon työttömyyden kasvu. Eikä tuo ole nykyhallituksen syytä. Esim. rakennusteollisuuden huonot ajat alkoivat jo Marinin hallituksen aikana. Noi kaikki tuollaiset tukien nousut yleensäkin tulee jälkijunassa ja ne eivät näy heti. Ne, jotka joutuivat työttömiksi viimevuoden lopulla tai tämän vuoden alussa ovat joutuneet käyttämään kaikki säästönsä ja ovat siis nyt hakeneet toimeentulotukia yms. rahallista yhteiskunnallista apua.

Äänestä
  • Tarkoittaako tämä että suurin osa noista työttömistä on ansiosidonnaisen ulkopuolella? Harvoin ansiosidonnainen on alle 1000€ jolloin saattaisi saada jonkun roposen tt-tukea. Riippuen alueesta mutta jo 700-800€ netto kuussa blokkaa tt-tuen.

    Äänestä

  • Piti kyllä löysien puheiden mukaan tulla 100 000 uutta työpaikkaa.

    Äänestä

OrPun hallitus siirtää menot luukulta toiselle.

Muistuttaa hölmöläisten peiton jatkamista.

Äänestä

Ja lisää tulee roppakaupalla, ei tämä tähän jää.

Äänestä

Orpon hommat ovat samaa touhua kuin Hölmöläisten peiton jatkaminen.
Otetaan pala pois ja siirretään se uuteen paikkaan.

Äänestä

No ensivuonnahan petteri natsijengeineen aikoo leikata toimeentulotukea.

Äänestä

Noi luvut eivät ole tässä vaiheessa vielä vartailukelpoisia keskenään. Asumistuet tarkistetaan vuoden välein, eli nyt on vielä paljon sellaisia, joiden asumistukea ei ole tarkastettu puoleen tai toiseen. Viimeiset uudistetut tarkistukset tehdään vuoden 2025 maaliskuussa. Tuolloin voidaan laskea onko tullut säästöjä vai eikö ole tullut. Tuohon vertailuun tarvitaan toki myös tieto siitä paljonko uuden asetuksen mukaisia asumistukia on maksettu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Perustoimeentulotukeen on käytetty tammi-syyskuussa 63 miljoonaa euroa enemmän verovaroja kuin viime vuonna samaan aikaan. Taustalla ovat Petteri Orpon (kok) hallituksen asumistukeen ja työttömyysturvaan tänä vuonna tekemät kiristykset.
Kela käytti esimerkiksi syyskuussa perustoimeentulotuen maksuihin runsaat 66 miljoonaa euroa, kun viime vuonna samaan aikaan vastaava meno oli noin 55 miljoonaa euroa, kasvua noin 11 miljoonaa euroa. Myös toimeentulotuen saajien määrä on kääntynyt kasvuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu